Prejsť k obsahu Prejsť k hlavnému menu Prejsť k vyhľadávaniu

Doprava zadarmo už pri nákupe nad 35 €!
U malých zásielok zvýhodnená cena Packety 2 €

Zavrieť

Starostlivosť o psa v zime

9. februára, 2023

rady a tipy

Zima je pre psy náročným obdobím, a to bez ohľadu na to, či žijú vo vnútri alebo vonku. Máme pre vás pár tipov, ktoré vám pomôžu zvládnuť toto ročné obdobie. Rozdelíme si to na psy, ktoré žijú celoročne vonku a na psy, ktoré majú svoj pelech vo vnútri.

winter-g926013600_1920

Psy žijúce vonku

  1. Zateplená búda s hrejivou podstielkou – i odolné psy s podsadou ocenia, keď sa môžu pred zimou a nepríjemným vetrom schovať do zateplenej búdy. V mrazoch odporúčame odpočinkové miesto vystlať hrejivou podstielkou. Ideálna je drevitá vlna či slama. Deky, matrace a pelechy totiž ľahko nasajú vlhkosť a môžu psa, naopak, chladiť.
  2. Prístup k vode – keď udrú mrazy, kontrolujte častejšie, či má váš psík vodu. V prípade, že váš pes stráži pozemok mimo vášho obydlia alebo chodíte na 12hodinové zmeny do práce, zvážte kúpu vyhrievaných podložiek či misiek na vodu.
  3. australian-shepherd-g67e875627_1920Kratšie a častejšie prechádzky – pohyb psovi prospieva za každého počasia. V zime to však s intenzitou a dĺžkou prechádzok netreba preháňať. V prípade mrazov dávajte pozor na zľadovatené terény - i pes sa totiž môže na ľade ľahko zraniť.
  4. V extrémnych mrazoch poskytnite psovi lepšiu možnosť úkrytu - aj keď váš pes žije vonku a má svoju zateplenú búdu, nenechávajte ho tam za každú cenu. Keď teplota klesne pod -10 stupňov Celzia, je vhodné psa umiestniť do stodoly, pivnice, zimnej záhrady či garáže. Malo by ísť o miestnosti, ktoré nie sú vyhrievané a pes teda nebude mať veľký teplotný šok, keď sa po tomto núdzovom riešení vráti opäť na záhradu.
  5. Pes môže na zimu trochu pribrať – u štvornohých miláčikov žijúcich vonku nie je na škodu, ak ich váha ukazuje 1-2 kg navyše. Vonkajšie zvieratá totiž potrebujú viac energie na to, aby si vyrobili telesné teplo. Na zimu im teda môžete prilepšiť krmivom s vyššou energetickou hodnotou a väčším obsahom tukov, napr. našou receptúrou Calibra Expert Nutrition Energy. Riešením je i pridávať do granúl oleje (lososový, ľanový a pod.), ktoré im zároveň dodajú i cenné omega-3 mastné kyseliny.caucasian-shepherd-dog-g9e990fb72_1920

Psy žijúce vo vnútri

  1. Kratšie a častejšie prechádzky – pre psy žijúce doma platí ešte viac, že je vhodné s nimi chodiť na kratšie vychádzky, počas ktorých budú neustále v pohybe. Zamedzíte tak riziku prechladnutia. Psa môžete zabaviť i doma – trénujte nové triky, hrajte interaktívne alebo čuchacie hry, zaradiť môžete i dogfitness.
  2. 131944602_427670055080467_7227848698967466133_nZvážte kúpu funkčného oblečka – oblečenie je nutnosťou hlavne pre bezsrsté a krátkosrsté psy bez podsady. Myslite však na to, že ani psy s dlhšou srsťou nemajú tak bohaté zimné osrstenie ako psy žijúce celoročne vonku a každú prechádzku zažívajú veľký teplotný šok. Funkčný oblečok im pomôže zvládnuť vychádzky v extrémnych mrazoch a výlety so zhoršenými poveternostnými podmienkami. Ochranu navyše ocenia hlavne šteniatka a staršie psy, ktoré nedokážu tak efektívne regulovať svoje teplo ako dospelí jedinci. Tipy na to, ako vybrať správny oblečok, si môžete prečítať v tomto článku.
  3. Starostlivosť o psie labky – labky psov dostávajú v zime zabrať, prílišná starostlivosť im však nesvedčí. Pokiaľ majú vaše psy v okolí prstov dlhšiu srsť a tvoria sa im tam snehové guľôčky, odporúčame im túto srsť vystrihať alebo oholiť. To obmedzí tvorbu nepríjemných snehových zlepencov. Núdzovo pomôže i psí krém na nohy, časté krémovanie psích vankúšikov však neodporúčame. Vankúšiky by totiž príliš zmäkli, čo by mohlo viesť k nechceným úrazom labiek. Drsnejšia koža na labkách má svoje opodstatnenie. V prípade, že sa chystáte na hory alebo chcete vziať svojho parťáka na bežky, zvážte kúpu kvalitných zimných topánok/ponožiek.
    Ak sú na vašom programe skôr mestské prechádzky po posolených chodníkoch, odporúčame labky po každej vychádzke opláchnuť alebo pretrieť vlhkým ručníkom.
  4. Odporúčame

    Menej pohybu, menej energetické krmivo – psy žijúce vo vnútri na rozdiel od tých vonkajších nepotrebujú energiu navyše, aby si vytvorili telesné teplo. S nižšou intenzitou prechádzok tak u nich ľahko môže dôjsť k tomu, že budú v zime priberať.

    Ak tomuto neželanému priberaniu chcete zamedziť, znížte dennú dávku krmiva. Riešením môže byť aj prechod na krmivo s nižšou energetickou hodnotou, ako napr. Calibra Expert Nutrition Light či naše senior receptúry.

 

 

Či už ste milovníci zimy alebo nie, veríme, že si toto obdobie užijete so svojim miláčikom naplno!

Fotografie: Pixabay, Helen Marts-Kesaväli

Späť na Blog Calibra