Ako to už tak býva, pravda je niekde uprostred a na otázku „Mám obliekať svojho psa?“ neexistuje univerzálna odpoveď. Povieme si však, na čo všetko sa zamerať, čo vám pomôže pri rozhodovaní. Spoločne preberieme:

Prečo a akých psov obliekať?

Zastávame názor, že k obliekaniu psov by vždy mal byť nejaký opodstatnený dôvod (a nie, obliekať psa kvôli tomu, aby ladil s mojou zimnou bundou, opodstatneným dôvodom skutočne nie je 😊). Jednoduchú odpoveď či navigáciu podľa plemien ale nečakajte – do úvahy je potrebné vziať i množstvo ďalších faktorov.
Podľa čoho sa teda rozhodovať, či môj pes potrebuje oblečok?

  1. Zdravotný stav psa – jeden z najdôležitejších faktorov, ktorý treba brať do úvahy bez ohľadu na veľkosť či typ psa, je aktuálne zdravie domáceho miláčika. Týka sa to najmä diagnostikovaných dedičných chorôb pohybového aparátu (vyššie stupne dysplázie bedrových a ramenných kĺbov, ostechondróza), degeneratívnych ochorení chrbtice (spondylóza), ochorení medzistavcových platničiek či poúrazových stavov psa. Samostatnou kategóriou sú psy s poruchami termoregulácie, ktoré si nedokážu udržať stálu telesnú teplotu. Pre takých psíkov je oblečenie v chladných mesiacoch nevyhnutnosťou.
  2. english-setter-5944767_1920Vek psa – potrebu chrániť pred zlým počasím budú mať predovšetkým staršie psy, ale i šteniatka, ktoré si ešte nedokážu regulovať telesné teplo tak efektívne ako dospelí jedinci.
  3. Typ srsti – oblečok určite ocenia bezsrsté psy (a to nielen počas zimy), ale i krátkosrsté plemená bez podsady. Pozor – nie všetky hladkosrsté plemená sú automaticky i bez podsady! Námatkovo ju má napríklad labradorský retriever či austrálska kelpia. I dlhosrsté plemená či psy s podsadou však privítajú, ak na prechádzke neprefúknu a nezmoknú do nitky – zvážte to najmä v prípade zimnej dovolenky na horách.
  4. Veľkosť psa – nebude asi prekvapením, že oblečky sa viac používajú u malých či trpasličích plemien, ktoré rýchlejšie strácajú telesné teplo než veľké psy a obvykle majú i krehkejšiu stavbu tela.
  5. Psí športovci – samostatnou kategóriou psov, u ktorých stojí za zváženie používanie funkčných oblečkov, sú športové psy, ktoré sa venujú namáhavej aktivite typu agility, flyball, hoopers či dogfrisbee. Je pritom jedno, či ide o whippeta bez podsady alebo austrálskeho ovčiaka s bohatou srsťou. Podstatným faktorom je totiž spôsob trávenia ich času na tréningoch, skúškach a závodoch. Veľkú časť sú totiž odložené v kennelke či klietke a následne majú v priebehu pár minút predviesť presný a rýchly beh či výskoky.
    Uvedomelí majitelia venujú priestor ich zahriatiu pred výkonom (tzv. warm-up) a taktiež „vychodeniu“ po absolvovaní závodu či tréningu(tzv. cool-down). V čase odloženia je v zimných mesiacoch vhodné použiť i funkčné oblečky, ktoré udržia psa v teple, vďaka čomu sa jeho svaly pred výkonom rýchlejšie zahrejú.
  6. Poveternostné podmienky – posledný faktor, ktorý treba zhodnotiť predtým, než nasadím psovi oblečok, je samozrejme aktuálne počasie vonku. Psom, ktorí sú na prechádzke v pohybe, totiž samotný chlad až tak neprekáža. Väčším problémom je, ak pes zmokne alebo ho prefúkne. Práve vlhko a silné prúdenie vzduchu totiž spôsobujú stratu telesného tepla. Takéto „počasie pod psa“ je teda horšie než slnečný deň bez vetra a teplotou -5 stupňov Celzia.

Riaďte sa i vaším životným štýlom

Už sme si vraveli, že odporúčať nosenie oblečka len na základe veku, veľkosti psa či plemena je veľmi krátkozraké. Zamyslieť sa totiž musíte i nad vaším (a teda i psím) životným štýlom. Položte si teda nasledovné otázky:

  • Žije pes vo vnútri?
    Psy, ktoré žijú v byte, taktiež vnímajú v zime teplotné rozdiely, keď idú von na prechádzku. Ak sú tieto výkyvy razantné a váš pes sa vonku chúlostivo krčí či nebodaj trasie, určite pristúpte k jeho obliekaniu. Pamätajte i na to, že psy žijúce vo vnútri majú prirodzene slabšiu zimnú srsť než psy, ktoré sú celoročne umiestnené vonku.
  • Venujete sa nejakému psiemu športu?
    Starostlivosť o psa-športovca má svoje špecifiká. Ak chcete predchádzať pohybovým problémom a úrazom, venujte svojmu psovi vždy čas na rozcvičenie (tzv. warm-up) pred výkonom a následné vychladnutie (tzv. cool-down). V zimných časoch je dôležité myslieť i na čas mimo samotného tréningu, kedy psík čaká v odložení v klietke a dať mu funkčný oblečok, aby cvičením rozohriate telo nestratilo tak rýchlo pohybom vyprodukované teplo.
  • Na akú prechádzku sa chystáte?
    Nielen samotné poveternostné podmienky, ale i typ a dĺžka prechádzky hrajú rolu v tom, či svojmu psovi dať oblečok. Ak je vonku -5 stupňov a vy potrebujete vybehnúť iba na rýchlu prechádzku po meste či na pole za dedinou, väčšina zdravých psov to zvládne i bez neho. Ak sa chystáte na canicrossový tréning a váš pes bude väčšinu prechádzky v pokluse či behu, tak mu taktiež nemusíte navliekať oblečok –  a to aj keď vonku prší. Na druhú stranu, ak si potrebujete na prechádzke robiť časté prestávky či posedieť na lavičke a vonku pofukuje, chúlostivejšieho psíka radšej oblečte.
    Samostatnou kategóriou sú horské túry a dovolenky – rátajte s tým, že na dlhších prechádzkach sa môže počasie zmeniť doslova z minúty na minútu. Pribaľte tak pre istotu svojmu psovi oblečok do batoha.

cocker-spaniel-5921632_1920  dog-2798642_1920

Ako vybrať oblečok?

Ako sme písali už vyššie, oblečok má chrániť psa pred vlhkom a vetrom. Pri výbere sa teda viac než dizajnom riaďte funkčnými vlastnosťami a hľadajte oblečky z odolného materiálu, ktorý však zároveň dovolí pokožke dýchať.

Oblečok by mal byť (aspoň do určitej miery) vetru- a vodeodolný. To vyraďuje rôzne pletené svetríky a mikiny, ktoré rýchlo nasajú vlhkosť a nakoniec pôsobia naopak (psa ochladzujú).
Zároveň by mali odolať i psím hrátkam, naháňačkám či nebodaj bahennému kúpeľu. Verte, že v takých chvíľach oceníte ľahko udržiavateľný materiál, ktorý stačí iba namočiť do vody a pretrieť vlhkou handričkou.

dog-3814619_1920   dog-3979993_1920

Niektoré oblečky majú i špeciálnu technológiu či funkčnú fóliu z vnútornej strany, ktorá odráža späť vyprodukované telesné teplo a tým napomáhajú k rýchlejšej regenerácii tkanív a zlepšujú prekrvenie svalov. To ocenia nielen staršie psy, ale aj psí športovci.

Čo sa týka výberu veľkosti, budete potrebovať najmä dve miery psíka – obvod hrudníkadĺžku chrbta. Oblečenie by psa nemalo obmedzovať v pohybe, a to vrátane behu. Váš miláčik by sa v ňom za každých okolností mal cítiť komfortne.
Výrobcovia oblečkov dnes už vedia, že mnohé psy majú neštandardnú veľkosť a líšia sa stavbou tela. Prichádzajú tak s variabilnými strihmi a vychytávkami v podobe gumičiek či pásov, vďaka ktorým sa jeden a ten istý oblečok bude hodiť na štíhleho chrta i na mohutného bullteriéra. 

Myslite na to, že jeden vode- a vetruodolný oblečok s vami vydrží niekoľko rokov a uplatní sa nielen počas zimy, ale aj v prestojoch na tréningoch či na vysokohorskej turistike. Oplatí sa teda do neho investovať a nájsť strihovo a funkčne vyhovujúci kúsok, v ktorom sa bude váš psík cítiť dobre a slobodne.

Späť na Blog Calibra