Prejsť k obsahu Prejsť k hlavnému menu Prejsť k vyhľadávaniu

Doprava zadarmo už pri nákupe nad 35 €!
U malých zásielok zvýhodnená cena Packety 2 €

Zavrieť

Socializácia šteniatka – ako na to?

12. novembra, 2021

rady a tipy Šteniatka

Ak ste si pred príchodom šteniatka prečítali nejakú literatúru o psoch alebo sa rozprávali so skúsenými psíčkarmi, určite ste narazili na pojem socializácia. Čo to vlastne je? A ako správne socializovať vaše šteniatko? To všetko si povieme v tomto článku.

animal-1134504_1920

Spoločne preberieme:

Čo je vlastne socializácia psa?

Mnoho ľudí si pod týmto pojmom predstaví zoznamovanie a navykanie psa na iných psov. To je však len jeden diel tejto veľkej skladačky. Socializácia totiž predstavuje proces začleňovania jednotlivca do spoločnosti. Šteniatko sa teda zoznamuje s okolitým prostredím a situáciami, s ktorými sa bude vo svojom živote stretávať. To zahŕňa nielen interakciu s inými psami, ale i s ľuďmi, navykanie na rôzne zvuky, pachy či povrchy, oboznámenie sa s dopravnými prostriedkami či zvykanie si na manipuláciu (i od cudzích osôb). Cieľom je, aby si šteniatko navyklo a osvojilo dôležité zručnosti, vďaka ktorým bude vo svete bezproblémovo fungovať, čo mu v konečnom dôsledku zaistí pohodový život.

Socializácia teda prebieha prakticky celý život a často i nevedomky – našou úlohou je však pripraviť psíka na život v našich podmienkach a čo najviac mu uľahčiť štart do života.

Ktoré obdobie je pre socializáciu kľúčové?

dog-1912727_1920Najintenzívnejšia fáza socializácie u psa prebieha v jeho 7 – 12 týždňoch. Ide teda o prvé dni v novom domove a je na nás, aby sme toto kľúčové obdobie čo najlepšie využili.
Neznamená to však, že po 12. týždni naša práca končí. Socializácia je neustály proces a i v neskoršom veku sa pes dokáže prispôsobiť novým situáciám a výzvam. V uvedenom období sa však všetky zážitky hlboko vryjú do pamäte a pes z nich čerpá i v ďalších fázach života. Je teda nesmierne dôležité, aby si z tohto socializačného okna odniesol veľa pozitívnych skúseností.

Ako správny psíčkar a pozorný čitateľ viete, že toto dôležité obdobie sa kryje s prvou fázou strachu, o ktorej sme si hovorili v predchádzajúcom článku. Snažte sa teda odhadnúť aktuálne rozpoloženie vášho psíka a vyhľadávajte také situácie, ktoré dokážete mať (aspoň z väčšej časti) pod kontrolou. Nechcete totiž, aby si šteniatko vytváralo zlé zážitky.

Šteniatko navyše nie je v tomto socializačnom okne ešte plne zaočkované. Majte ho teda neustále pod dozorom a zabráňte tomu, aby niektoré veci objavovalo až príliš zblízka (napr. pojedalo pohodené zvyšky jedla, pilo z mlák a pod.) a zoznamujte ho len so psami, o ktorých viete, že sú zaočkované a zdravotne v poriadku.

Ako teda podchytiť socializáciu šteniatka?

Je skvelé, ak si uvedomujete dôležitosť správnej socializácie v rannom veku. Rozhodne to však neznamená, že šteniatko po príchode hneď vezmete vlakom s veľkou partiou ľudí na dovolenku do hôr, kde bude bývať v hoteli, chodiť do reštaurácií do mesta a každý deň sa hrať a zoznamovať s každým psom, na ktorého vonku narazíte.

Prvé dni sa zamerajte na to, aby si čo najrýchlejšie zvykol u vás doma a zoznámil sa so všetkými členmi, vrátane tých štvornohých. Na začiatok je totiž nesmierne dôležité, aby ste si vytvorili dobrý vzťah plný dôvery.
V prípade zoznamovania sa s novými vecami a situáciami pamätajte na to, že kvalita predchádza kvantite. Vyhľadávajte prostredie, ktoré dokážete mať pod kontrolou a v ktorých si vy sami viete zachovať rozvahu. Svoju energiu totiž ľahko prenesiete i na samotné šteniatko. Ako teda na to a na čo sa pri socializácii zamerať?

  1. Zoznámenie sa s rôznymi typmi prostredia – či už žijete na dedine alebo v meste, vezmite šteniatko všade, kam sa dá – na pole či lúku za domom, do lesa, na farmu, k rybníku i do centra mesta. Sadnite si s ním na terasu kaviarne, prejdite sa s ním po nákupnom centre a choďte sa s ním pozrieť na miestny futbal. Skrátka zoberte ho so sebou tam, kde má povolený prístup a kde zažije nové situácie, uvidí iné typy ľudí či bude počuť netypické zvuky (hasičské autá či kamióny, skateboardy, elektro kolobežky a pod.).
    Nehrňte to však na neho vo veľkom a v novom prostredí mu dajte chvíľu času, aby sa mohlo rozkukať. Kvôli nedokončenému očkovaniu zvážte preplnené miesta ako sú mestské parky s množstvom cudzích psov.

    dog-1867604_1920  dog-5957998_1920
  2. Zvykanie si na rôzne zvuky – so socializáciou na rôzne zvuky môžete začať už v pohodlí domova. Zvykajte ho na bežný ruch v domácnosti – trieskajúce hrnce pri umývaní riadu, kričiace deti na dvore, zapnutý vysávač či kosačka, bzučiaci zvonček či klopanie na vchodové dvere. Môžete mu i cielene púšťať rôzne zvuky na videách z internetu – výstrely z pušky, ohňostroje, zvuky rôznych zvierat či klaksóny na kamiónoch.
  3. french-bulldog-665152_1920Zvykanie si na rôzne povrchy – i táto časť socializácie môže prebiehať doma aj vonku. Vyskúšajte napríklad gumenú podložku s výstupkami či dierovanú rohožku. Na prechádzkach ho zoznámte s ďalšími povrchmi ako je piesok, vysoká tráva či hrubý štrk. Skúsiť môžete i chôdzu po moste, pobádajte ho i k namočeniu labiek do malého potôčika. Myslite však na to, že šteniatku sa stále vyvíja kostra a kĺby, s pohybom to teda nepreháňajte a buďte zvlášť opatrní pri nestabilných povrchoch.
  4. Zvykanie si na dopravné prostriedky – predstavte šteniatku nielen dopravné prostriedky, ktoré často využívate, ale i tie, v ktorých sa prepravujete len sporadicky. Pes tu s vami totiž bude niekoľko ďalších rokov, počas ktorých sa vám môže zmeniť situácia a namiesto auta budete viac využívať MHD či vlak. Hodiť sa vám to bude i na dovolenke, keď s ním budete chcieť absolvovať vyhliadkovú jazdu loďou či využiť lanovku.
    Zvykajte ho i na prítomnosť bicyklov, kolobežiek, skateboardov (vrátane čoraz obľúbenejších elektrických verzií týchto prostriedkov). Majú totiž svoj špecifický zvuk a rýchlo sa pohybujú, čo môže šteniatko prekvapiť a vystrašiť, alebo ich, naopak, bude chcieť naháňať.

    pets-4383143_1920  girl-4823612_1920
  5. Zvykanie si na manipuláciu – sem patrí všetko od základnej starostlivosti (česanie, kúpanie, ukazovanie zubov, strihanie pazúrikov) až po bezproblémové absolvovanie veterinárnej prehliadky. Učte šteniatko, že sa ho môžu dotýkať i cudzí ľudia, začnite však postupnými krokmi u vás doma. Ideálnym prístupom je tzv. manipulácia so súhlasom, kedy vášho psíka naučíte, že vám vždy môže dať signál, keď je to na neho už príliš.

    dog-wash-4125187_1920  medicine-5003631_1920
  6. Socializácia s ľuďmi – samozrejmosťou je, že sa šteniatko oboznámi so všetkými členmi domácnosti. Tým to však nekončí – predstavte šteniatku i ďalších ľudí a zvykajte ho na to, že k vám chodia návštevy.
    S ľuďmi by sa malo stretávať i mimo svoj domov. Vezmite ho so sebou do kaviarne či reštaurácie, poprechádzajte sa s ním po rušnejšej ulici v meste alebo si s ním sadnite na lavičku v parku či vedľa detského ihriska.
    Pri zvykaní si na prítomnosť ľudí myslite aj na drobné detaily a zoznámte ho s ľuďmi v kapucni, s dáždnikom v ruke či v klobúku. Šteniatko môže inak reagovať i na mužov s bradou, na deti so sadrou na nohe či na ľudí s barlami alebo na invalidnom vozíku – je teda ideálne, ak v tomto socializačnom okne dostane možnosť zistiť, že i takíto ľudia pre neho nepredstavujú žiadnu hrozbu a sú bežnou súčasťou okolia.
  7. Socializácia s inými psami – túto časť sme si (tak trochu zámerne) nechali na koniec, hoci to často býva prvé, o čom v súvislosti so socializáciou psa počujete. Taktiež môžete najčastejšie počuť rady typu „vezmite šteniatko do parku a nechajte ho sa hrať s inými psami“ alebo „čím viac psov v tomto veku spozná, tým lepšie“. Odporúčame sa však viac než na kvantitu sústrediť na kvalitu takýchto interakcií. Šteniatko sa totiž stále len učí, čo si môže dovoliť k iným psom a nikdy neviete, ako sa cudzí pes zachová.

    dogs-4807370_1920  playing-puppies-790638_1920

    Ideálnymi parťákmi na socializáciu sú vyrovnané dospelé psy alebo, naopak, šteniatka v rovnakom veku. Tie majú podobnú energiu i štýl hry. Nezabudnite však na to, že cieľom týchto stretnutí nie je nekontrolovateľná hra bez hraníc až do úplného vyčerpania a prekladajte chvíľky blbnutia i spoločným tréningom hrou, privolávaním a časom na oddych. Inak totiž riskujete, že šteniatko začne vnímať iné psy ako nekončiaci zdroj zábavy a bude v ich prítomnosti len ťažko ovládateľné.
    Z tohto dôvodu sú skvelou voľbou práve dospelé psy s vyrovnanou a flegmatickou povahou. Tie sa spravidla tiež nechajú vyprovokovať k nejakej hre, ktorá však dlho netrvá a po chvíli začnú to malé neposedné klbko vedľa seba ignorovať, prípadne mu vhodným spôsobom vytýčia, kde sú hranice. Zvyšok stretnutia je potom už o pokojnej prechádzke. Takéto interakcie vaše šteniatko nevyčerpajú ako veselé naháňačky, dajú mu však cennú lekciu ohľadom komunikácie s vlastným druhom a naučia ho, že mať vedľa seba iného psa je vlastne úplne normálna a priam nudná záležitosť. Ak sa v jeho prítomnosti dokáže takto malé šteniatko opakovane koncentrovať na vás, postarali ste sa mu o naozaj skvelé skúsenosti, ktoré si so sebou ponesie i v ďalších fázach života.

Čoho sa vyvarovať?

Pri socializácii pamätajte na to, že jej cieľom je, aby šteniatko získavalo pozitívne skúsenosti s novými podnetmi. Nejde teda len o číre vystavenie novým situáciám, ale malo by ísť o riadený kontakt a proces, počas ktorého sa psík bude cítiť uvoľnene a bezpečne. Urobte z každej prechádzky radostnú udalosť, šteniatko veľa chváľte a odmeňujte ho obľúbenými pamlskami alebo hrou.

Odporúčame

Pripravte sa na to, že šteniatko môže v novom prostredí odmietať obľúbené maškrty či granulky, ktoré bez problémov prijíma doma počas tréningu. Môžete vyskúšať pamlsky vyššej hodnoty – voňavé sušené mäsíčka či kúsok konzervy. Ak ale nebude chcieť ani takýto „jackpot“, znížte svoje nároky a radšej zvoľte väčšiu vzdialenosť od nového podnetu. Znamená to totiž, že je to na neho už príliš a vytvára mu to zbytočný stres.

Myslite na to, že šteniatko môže byť rýchlo presýtené náročnejším okolím a unavené. I to má vplyv na to, ako dobre sa vysporiada s novými podnetmi – predstavte si vás samotných, ak by ste unavení po práci mali ešte absolvovať tréning prežitia v prírode či vystúpiť pred veľkým davom ľudí, ktorí by vám kládli množstvo otázok.
Dávkujte teda šteniatku nové situácie s mierou. Ak sa psík dostane do jasne viditeľného stresu, je rozrušený alebo prejaví strach, netlačte ho do kontaktu s novou vecou. Môžete tým napáchať viac škody než úžitku. Šteniatko však v takej situácii neľutujte a v kľude opustite dané miesto, prípadne sa iba trochu vzdiaľte od podnetu a vyskúšajte to na väčšiu vzdialenosť, ak sa dokáže upokojiť (napr. sledovať z diaľky cyklistov či hrajúcich sa psov na lúke).

Veríme, že toto dôležité obdobie na socializáciu využijete naplno a odnesiete si z neho iba dobré zážitky!

Späť na Blog Calibra