V tomto článku spoločne preberieme:

Nové prostredie, noví ľudia, nové situácie

Konečne nadišiel ten deň, keď ste si domov priniesli vytúžené šteniatko? Nepochybujeme, že pre vás je to jeden z najšťastnejších okamihov v živote. Pre vaše šteniatko je to však obrovská zmena. Predstavte si, že ste celý svoj doterajší život boli stále v prítomnosti svojej matky a súrodencov, poznali ste predovšetkým náruč chovateľa či opatrovníka v útulku. Zrazu ste v novom prostredí, úplne sami, s cudzími ľuďmi – to je naozaj veľa zmien pre tak malé stvorenie.

Ako mu teda môžete pomôcť, aby sa čo najlepšie a najrýchlejšie aklimatizovalo?

1. Vyhraďte si na neho dostatok času a nikam sa neponáhľajte

Ak je to možné, naplánujte si odber šteniatka tak, aby ste mali na seba dostatok času. Ideálne je vziať si pár dní dovolenku a vyzdvihnúť si šteniatko u chovateľa v dopoludňajších hodinách, aby sa mohlo detailne zoznámiť s novým prostredím ešte pred dlhým nočným spánkom.
V prípade, že vás čaká dlhšia cesta autom, pripravte si do zásoby uteráčiky a ochrannú deku. Na zabavenie a skrátenie dlhej chvíle môžete šteniatku vziať plyšovú či gumenú hračku. Kŕmiť počas jazdy neodporúčame, pokiaľ nebudete cestovať niekoľko hodín - šteniatko môže už kvôli samotnej jazde autom trpieť nevoľnosťou.
Po príchode domov nechajte šteniatko, aby samo preskúmalo tú časť bytu alebo domu, kde bude tráviť najviac času. Ak na neho doma už netrpezlivo čakajú deti či ďalší členovia domácnosti, zaistite, aby sa na neho hneď samou radosťou spoločne nevrhli. Vysvetlite im, že pre šteniatko je najlepšie, ak sa s nimi zoznámi postupne a až po tom, čo si obhliadne svoj nový domov. Tých pár minút navyše už určite vydržia!
Pamätajte na zásadu číslo jedna – všetko s rozvahou, dobrou náladou a pokojom. Ukážte vášmu šteniatku, že v novom domove mu nič nehrozí – vládne tu pokojná atmosféra, nikto sa nikam neponáhľa, neznejú tu desivé zvuky a v prípade, že bude hľadať útočisko, je tu k dispozícii vaša náruč.

2. Vezmite mu kúsok z pôvodného domova

weimaraner-1381187_1920Je dobrým zvykom, že chovateľ vám dá pri odchode deku či kúsok látky, ktorú mali šteniatka niekoľko dní vo svojom boxe či ohrádke. Ak nie, skúste sa s ním dopredu dohodnúť, aby vám takto napachovanú látku poskytol. Vám asi nebude príliš voňať, ale šteniatko z nej bude cítiť svojich súrodencov a matku, čo mu pomôže, aby sa cítilo bezpečne. Umiestnite mu ju do jeho nového pelechu či kennelky – najväčšiu službu totiž urobí vo chvíli, keď šteniatko bude zaspávať či zostane osamote. Môžete mu tam pridať i prenosné hodinky, ktoré svojím tikaním pripomínajú tlkot matkinho srdca (dávajte však pozor, aby ich šteniatko nehrýzlo).
I na samotu ho zvykajte postupne – na začiatok opustite iba na pár sekúnd miestnosť, v ktorej sa nachádzate. Najväčšou skúškou bude prvá noc. Je na vás, aký režim zvolíte – niekto spí prvú noc v miestnosti so šteniatkom, iný sa po uspaní presunie do svojej spálne a nechá šteniatko osamote v ohrádke. Buďte pripravení, že ho budete musieť po pár hodinách vyvenčiť a že môže nariekať.

3. Vytvorte si spoločné zvyky

Na nový režim v domácnosti si musí zvyknúť nielen váš psík, ale i vy.

Odporúčame

Calibra Dog Life Starter & Puppy Lamb

Life Doprava zadarmo Hypoalergénne

Hypoalergénne kompletné krmivo pre šteňatá do 3 mesiacov a gravidné či dojčiace suky s jahňacím mäsom a ryžou, ktoré obsahujú 90 % bielkovín živočíšneho pôvodu. Receptúra je zameraná na starostlivosť o dobré trávenie a podporu imunity.

47,35 €

Skladom > 10 ks

Skúste si už od začiatku vytvoriť spoločné rituály, ktoré vnesú do vašich životov rád. Či už to bude prechádzka ihneď po prebudení, čas na hru po rannej káve, večerný tréning hrou či učenie oddychovať a odloženie šteniatka do ohrádky vo chvíli, keď doma pracujete.

Snažte sa dodržiavať i presný čas kŕmenia – malé šteniatka je potrebné kŕmiť minimálne 3x denne. Prvé dni používajte krmivo, na ktoré je šteniatko zvyknuté od chovateľa a nechajte ho sa v prvom rade aklimatizovať na nové prostredie a ľudí. Predídete tak nechceným tráviacim ťažkostiam, ktoré môžu byť dôsledkom príliš veľkých zmien.

Zmeniť krmivo môžete vždy, ale šancu na čo najľahší priebeh udomácnenia máte len tu a teraz. 😊

4. Každú situáciu riešte s úsmevom a psíka neľutujte

puppy-1189067_1920Rátajte s tým, že šteniatko môže niečo zničiť, reagovať na novú vec inak, než si predstavujete, nevnímať vás v ťažkej situácii či prejaviť majetnícke sklony a chrániť si jedlo alebo miesto. Nestrácajte v týchto situáciách rozvahu a zachovajte pozitívny prístup a pokoj. Hoci vieme, že to môže byť občas náročné, myslite na to, že si chcete so svojím psom vybudovať krásny vzťah založený na dôvere a správnej komunikácii. Každý pes sa totiž musí najprv naučiť, čo sa patrí vo svete ľudí a že u vás platia nejaké pravidlá. A vždy sa to dá vysvetliť po dobrom. 😊

Myslite na to, že šteniatko viac než samotné slová vníma intonáciu vášho hlasu. Ak budete znieť radostne a chváliť ho aj za úplné drobnosti, priľne k vám oveľa rýchlejšie a bude i lepšie zvládať nové situácie.

Ako sa vysporiadať so smútkom a strachom?

Nachystajte sa i na to, že vaše šteniatko nebude 24 hodín denne veselým stvorením bez starostí, ale môže byť i smutné alebo sa niečoho báť. Nejde pritom o vaše zlyhanie – prejavy strachu podmieňujú i samotné vývojové fázy psa.
Šteniatka zažívajú typicky medzi 5. až 8. týždňom života prvé obdobie zvýšenej odvahy, kedy doslova nasávajú do seba všetky nové veci ako špongia a dobre zvládajú i náročné a stresové situácie. To sa deje ešte u chovateľa, je preto veľmi dôležité, aby im v tomto čase poskytol čo najviac podnetov na objavovanie. Po tomto období nasleduje obdobie strachu, ktoré trvá až do 10. týždňa – teda prvé 2 týždne, čo máte šteniatko doma.

To však neznamená, že tieto 2 týždne máte zostať zavretí doma – naopak, využite ich k socializácii (o tej si povieme viac v ďalšom článku). Dávkujte mu však všetko s mierou (a i s ohľadom na to, že ešte nie je plne zaočkované).
V prípade, že sa bude niečoho báť, tak ho neľutujte, ale naopak ho podporte svojím radostným prejavom, odveďte jeho pozornosť na hračku či maškrtu a ukážte mu, že sa vlastne nič takého strašného nedeje. 😊 Samozrejme, ak je šteniatko z nejakej udalosti či prostredia vystrašené natoľko, že vôbec nevníma a panikári, neprehlbujte tento extrémny zážitok, vezmite ho do náruče a z danej situácie odíďte – i to však vykonajte v kľude a bez chlácholivých rečí. Takýmto krízovým situáciám sa však snažte predchádzať.

puppy-2592307_1920Čo robiť v prípade, že vaše šteniatko smúti, kňučí či vyslovene narieka? S prejavmi smútku sa budete stretávať najmä vo chvíľach, keď zostane osamote. Opäť nejde o žiadne vaše zlyhanie, ale prirodzenú reakciu, keďže doteraz nebolo samo.
Základom je postupnými krokmi naučiť, že sa vždy vrátite a nerobiť z odchodov ani príchodov žiadnu veľkú udalosť. To znamená nelúčiť sa smutným hlasom, nevítať sa výskokmi až po plafón a opäť - psíka neľutovať. Ak budete odchody zo začiatku skúšať presunom do vedľajšej miestnosti, počúvajte, či šteniatko nezavýja a vytrvajte – po pár pokusoch s kňučaním sa upokojí a to je presne tá správna chvíľa, kedy sa vrátiť späť.

Ako na hygienické návyky?

Ako správny psíčkar isto rátate s tým, že pri šteniatku to bez nehôd doma nepôjde. Šteniatko totiž ešte nedokáže plne ovládať zvierače a má samozrejme menší močový mechúr než dospelý pes. K čistotnosti ho však treba viesť už od prvého dňa.
Zo začiatku je potrebné chodiť von naozaj často – ihneď po prebudení i pred spánkom, po jedle, po hre či behaní. Jednoduchšie to majú tí, ktorí bývajú v dome s oplotenou záhradou – šteniatko stačí len preniesť na trávu a čakať na vykonanie potreby. V byte je to o niečo náročnejšie, keďže cesta výťahom trvá ďalších pár sekúnd (a taktiež von asi len tak nevybehnete v pyžame 😊). Pre prípad núdze niekto využíva i absorpčné podložky či umelý trávnik so zbernou podložkou. V tomto prípade sa kloníme viac k umelému trávniku, keďže svojou štruktúrou pripomína ten skutočný. A verte, že psi pri vyprázdňovaní riešia i takúto drobnosť a postupne si nájdu svoje obľúbené miesta.

Odporúčame

Mnoho šteniatok neudrží svoju moč ani v situáciách, keď prežívajú veľkú radosť – teda napríklad, keď sa s nimi príde pomaznať návšteva. V prípade, že dôjde k nejakej nehode, tak psíka netrestajte a bez emócií vykonanú potrebu upracte. Naopak, veľkú chválu i maškrtu mu poskytnite vo chvíli, keď sa vonku vyciká alebo vykaká.
Každému psíkovi to môže trvať rôzne dlho, kým sa plne naučí hygienickým návykom. Závisí to i od vyššie spomenutých okolností – či žije v byte, či ide o veľké alebo malé plemeno, či má vonku možnosť sa v kľude vyvenčiť alebo sa to musí naučiť v rušnom mestskom prostredí. Nezúfajte teda, ak sa občasné nehody stanú v jeho 4 alebo 5 mesiacoch – čistotnosť by všeobecne, i s ohľadom na jeho fyziologické možnosti, malo zvládnuť do polroka svojho života.

Zoznámenie sa so zvyškom rodiny

girls-5801275_1920Prichádza šteniatko do domácnosti, kde žijú ďalší dvojnohí či štvornohí členovia rodiny? Ako sme spomínali už vyššie, zoznámenie by ideálne malo prebiehať postupne. Opatrní buďte najmä u detí, ktoré sa isto na roztomilého psíka tešia, ale svojimi radostnými pohybmi a hlasom môžu šteniatko vystrašiť – obzvlášť, ak na ne nebolo zvyknuté už u chovateľa.
Deťom tak trpezlivo vysvetlite, že šteniatko je živý tvor, ktorý potrebuje priestor a rýchle či hlasité prejavy ho môžu zneistiť. Pri kontrolovanom zoznámení a správnom vedení detí k tomu, ako sa k nemu majú správať, si ich šteniatko určite rýchlo obľúbi a zamiluje. Veď kto by nechcel skvelých parťákov na hry a srandičky? 😊

V prípade, že máte doma ďalšieho psa, pristupujte k zoznamovaniu pomaly. Ideálne je, ak sa prvýkrát stretnú na neutrálnej pôde – napríklad na prechádzke blízko domu. Predídete tak tomu, že by si starší psík strážil svoje územie. Po zoznámení vonku sa môžete presunúť dovnútra, obom psíkom však poskytnite priestor, kam ten druhý nemôže (pomôže k tomu ohrádka či detská zábrana do dverí). To platí i v prípade, ak máte doma mačku – šteniatko môže mať tendenciu ju naháňať či nabádať k hre, ktorá sa jej nebude páčiť. Vaša mačička by mala mať vždy možnosť úniku – ideálne sú vyvýšené miesta, kam šteniatko nedosiahne (stabilné vysoké škrabadlo či poličky zavesené na stene).

burgundy-1351683_1920Veríme, že vaše prvé dni spolu zvládnete! A ešte jedna rada na záver – nechcite od seba ani od šteniatka rýchle výsledky a posuny. Nejde totiž o žiaden závod!

Užívajte si spoločné chvíle a využite ich predovšetkým na to, aby ste si vybudovali pevné základy pre váš krásny vzťah plný dôvery a lásky.

Späť na Blog Calibra