Spoločne preberieme:

Čo vziať so sebou?

Základnej výbave na dovolenku a lekárničke pre psa sme sa podrobne venovali v predchádzajúcom článku.  Pobyt na horách ale má svoje špecifiká, takže do tohto zoznamu ešte pridáme pár ďalších tipov. Či už sa rozhodnete so psom kempovať alebo sa ubytujete v horskej chate, zamyslite sa ešte nad nasledovnými otázkami:

1. Aké teploty môžem na horách očakávať?

sunset-743429_1920V horách je všeobecne chladnejšie, vo vyšších polohách môžu byť aj v lete priam zimné teploty. Počasie je navyše nevyspytateľné a v priebehu jedného výstupu sa môžu doslova vystriedať všetky ročné obdobia. Zvážte teda, či váš psík nebude potrebovať bundu – obzvlášť, ak máte malé a krátkosrsté plemeno. I väčšie a chlpaté psy ocenia v daždivom počasí pláštenku. Ak sa teda chystáte na celodennú túru, tak odporúčame pribaliť aj oblečenie pre vášho psa. Zostať v suchu je totiž základ dobrej nálady i v zlom počasí.

2. Budem prechádzať chráneným územím s obmedzeným pohybom?

Pred odchodom na dovolenku si zistite, aké sú pravidlá pohybu psov v danej oblasti. Každá krajina to má inak, obvykle sa však v národných parkoch a územiach s najvyšším stupňom ochrany zakazuje mať psa na voľno a je potrebné sa držať vyznačených trás. S tým súvisí i výber vôdzky – ak chcete psíkovi dopriať aspoň trochu voľnosti, vezmite si dlhšie vodítko (3 a viac metrov), samonavíjaciu flexinu či stopovačku. Zaujímavým variantom môže byť aj tzv. prepínacia vôdzka. V prípade potreby si ju môžete prehodiť cez rameno a mať tak voľné ruky. Na horskú turistiku sú výbornou voľbou i vodítka s tzv. amortizérom, teda všitou gumou, ktorá tlmí nárazy. Ocení ju nielen váš pes, ale i vy, keď pri náhlom potiahnutí zostanete stále pevne nohami na zemi. 😊

3. Môže môj pes na vôdzke ťahať?

Táto otázka znie možno zvláštne, ale turistika so psom sa líši od klasickej prechádzky v meste či blízkej prírode. Je teda dobré si hneď na začiatok ujasniť, či psovi dovolíme ísť do ťahu alebo sa má celý čas spôsobne držať u nás. Podľa toho mu totiž zvolíme výbavu – ak ťahať nesmie, postačí i klasický obojok s vodítkom. Ak mu ťahanie umožníme či priam uvítame, odporúčame vymeniť obojok za postroj. Samotný postroj  musí psovi dobre sedieť, nesmie ho obmedzovať v pohybe a tlačiť na ramená. Ideálne sú postroje v tvare Y.

wolfdog-5774194_1920

S ohľadom na intenzitu ťahania je dôležitá aj ich dĺžka – krátke postroje sa hodia len na občasné zatiahnutie, na druhú stranu umožňujú ľahšiu manipuláciu so psom. Niektoré z nich majú v zadnej časti i praktickú rúčku, za ktorú psa pridržíte pri prechode ťažkým terénom.
Dlhé postroje sú ideálnou voľbou pre silných ťahačov,  pretože dokážu ťah lepšie rozložiť. K tomuto typu postroja odporúčame pripnúť vodítko s amortizérom. A ak chcete mať voľné ruky alebo si so psom na dovolenke chcete aj zabehať, zvážte kúpu tzv. bežeckého sedáku/opasku.
Nezabudnite psíkovi na turistiku pribaliť i ochranné topánky – minimálne pre prípad, že si poraní labku. V náročnom teréne s ostrými kameňmi sa vám však budú hodiť i preventívne. Na chôdzu v nich je však dobré psíka navykať už pred dovolenkou.

4. Budeme chodiť na celodenné túry a dlhé vychádzky?

Ak ste odpovedali áno, myslite na to, že váš psík bude počas dňa potrebovať doplniť energiu. Samozrejmosťou je cestovná miska či fľaša s vodou. Na turistike využite každú príležitosť na jej doplnenie – či už na horskej chate, kde sa zastavíte na jedlo, alebo u označených a voľne prístupných prameňov či studničiek.

Odporúčame

Ak vás čaká dlhý výstup, prihoďte do batoha i krmivo pre psíka. Môžete zvoliť klasické granulky, ale dobrou voľbou je i malá konzerva či mäsová vanička - vyskúšať môžete napr. naše 200 g konzervy Calibra Verve.  Majú vyššiu vlhkosť, takže nebudú psa dehydratovať. Malé 200 g balenie vám navyše príliš nezaťaží batoh a postačí i väčšiemu psíkovi ako zdroj energie, než mu dáte večeru.  Zároveň poslúži i v prípade, ak chcete do psíka dostať viac vody – stačí do nej primiešať kúsok mäsovej konzervy a hneď ju s pôžitkom vypije.
Samozrejmosťou sú maškrty a chutné odmeny, ktoré spríjemnia samotnú prechádzku.

Špecifickú výbavu na hory sme prebrali, nezabudnite ani na základnú výbavu vrátane psej lekárničky. O jej obsahu sme písali v predchádzajúcom článku.

Ako bude vyzerať váš dovolenkový deň?

Máte v pláne chodiť každý deň na kratšie, poldňové výlety v nenáročnom teréne alebo si chcete dať do tela a vyraziť na poriadny celodenný výstup? Pri plánovaní aktivít zvážte nielen svoje fyzické možnosti, ale i kondičku či vek vášho psíka.

dog-1851107_1920Obzvlášť obozretní buďte pri šteniatkach a mladých psoch – hoci to u nich často vyzerá, že nemajú vypínač a prekypujú energiou, stále potrebujú väčšinu dňa oddychovať. Navyše, u psíkov, ktorí ešte nemajú dokončený rast, je potrebné brať do úvahy i samotný terén a vyberať nenáročné trasy s dobrým prírodným povrchom. U mladých psov je vyššie riziko úrazu, keďže niektoré kosti sa im plne uzatvárajú až v 1,5 roku! Obozretnosť je na mieste i v prípade psích seniorov, ktorých už často potrápia kĺby a potrebujú pomalšie tempo.

Ale aj keď máte doma aktívneho psa v dobrej kondícii, neprežeňte to so vzdialenosťou či náročnosťou terénu. Doprajte si dostatok prestávok a času na oddych, aby ste v plnej sile mohli na túry vyraziť i v nasledujúcich dňoch.

Ako pripraviť psa na náročnú prechádzku?

Povedzme si to na rovinu – málokto z nás má možnosť ísť so psom každý deň na niekoľko kilometrové prechádzky do prírody. Ako teda psíka pripraviť na vyššiu fyzickú aktivitu počas dovolenky?

Voda je základ

dog-1378087_1920

Odporúčame

Prekvapivo sa nebudeme baviť o krmive, ale o vode. Dobre hydratovaný pes je totiž spokojný pes. Váš parťák však ráno netuší, že ho čaká dlhý výlet. O správne napájanie sa tak musíte postarať vy. Zlatým pravidlom je zavodniť psa dve až tri hodiny pred záťažou. Za tento čas sa mu totiž voda stihne vstrebať do krvi, nebude mať pocit plného brucha a bude sa mu dobre behať a pohybovať. Všeobecne sa udáva 15 ml vody na 1 kg psa – 20 kg chlpáč by tak pred náročnejšou aktivitou mal vypiť 300 ml vody.


Pýtate sa, ako dosiahnuť, aby sa váš pes napil „na povel“? Jednoducho – ochuťte mu ju. 😊 Môžete k tomu použiť vyššie spomínanú mäsovú konzervu, pridať rybí olej a milovníkom piškót postačí prihodiť pár piškótok, ktoré budú musieť uloviť. A podobne ako u ľudských športovcov, tak aj pre psích športovcov nájdete na trhu špeciálne drinky pred a po výkone.

Na dlhých túrach dopĺňajte energiu aj v podobe krmiva (granulky, pamlsky, konzervy). S jeho množstvom to však neprežeňte a radšej psíkovi ponúknite niekoľko malých súst v priebehu dňa než jednu veľkú dávku.

I oddych je dôležitá aktivita

dog-2817560_1920Bavili sme sa o tom už vyššie, ale tento aspekt sa často podceňuje, preto mu venujeme ešte niekoľko riadkov. V prípade aktívnej dovolenky na horách sa totiž niekedy dostaneme do stavu, že toho chceme stihnúť a vidieť čo najviac. So psom nám navyše prechod po vyznačených trasách často trvá dlhšie, než je odhadovaný čas na informačných tabuliach. Naplánujte si preto radšej kratšie okruhy a urobte si prestávky.  Ak sa chystáte na niekoľkodňovú dovolenku, tak si s čistým svedomím doprajte i celý deň voľna a vydajte sa iba na krátke prechádzky v okolí kempu či ubytovania.

A najmä – užívajte si samotnú prítomnosť a spoločnosť vášho verného parťáka, nasávajte plnými dúškami horský vzduch a vychutnávajte si to ticho v prírode, ktoré prehluší akurát spev vtákov. Práve tieto okamihy vás často dobijú tou najväčšou energiou.

dog-4494554_1920

Späť na Blog Calibra