V prvom článku sa budeme venovať samotnej príprave na dovolenku. Spoločne preberieme:

Na čo nezabudnúť pri chystaní sa na dovolenku

Premýšľate, čo psíkovi pribaliť do batožiny? Automaticky nám napadne krmivo, misky na jedlo a vodu, či obľúbená hračka. Ak sa však chystáte na dlhšiu dovolenku, bude sa vám hodiť i ďalšia základná výbava:

dog-5175643_1920

  1. Očkovací preukaz/ petpass – v prípade, že sa chystáte prekročiť hranice, je tento preukaz nutnosťou. Ale aj keď idete na dovolenku iba v rámci krajiny, vezmite ho so sebou. Nikdy neviete, či nebudete potrebovať zájsť k miestnemu veterinárovi, ktorý navyše nepozná zdravotnú minulosť vášho psíka.

  2. Pelech/deka/kennelka Ak má váš pes obľúbený pelech či deku, určite ju pribaľte. Vezmete mu tak so sebou kúsok domova a známych pachov, čo mu pomôže pri zvykaní si na nové prostredie. Skladnú deku využijete i v reštauráciách a kaviarňach a vytvoríte mu tak jasne vymedzené miesto na oddych.
    V prípade, že so psom cestujete často, je vhodné naučiť ho na tzv. kennelku – môže ísť o látkovú búdu, plastovú prepravku či kovovú klietku, na ktorú ho budete zvykať už doma a stane sa jeho oázou kľudu. I na dovolenke je totiž treba odpočívať. O potrebe odpočinku si povieme viac v ďalšom článku.
    Dôležité je, aby do tejto kennelky chodil psík dobrovoľne a rád. Jej výhodou oproti pelechu je, že v nej môžete psíka zavrieť a vymedziť mu tak čas na oddych (opäť zdôrazňujeme, že pes v nej nemá byť za trest). Takýto priestor na odpočinok oceníte nielen počas noci, ale aj v prípade, že idete na miesto, kam psíka nemôžete vziať so sebou – napr. na raňajky v ubytovacom zariadení.

  3. Obojok/postroj + vôdzka – možno vás prekvapí, prečo dávame ako bod základnej výbavy takúto samozrejmosť. Je ale dobré si uvedomiť, na aký typ dovolenky sa chystáte a podľa toho pribaliť i typ vodítka a postroja. Rátajte i s tým, že vás môže zastihnúť i dážď alebo si váš psík dopraje bahenný kúpeľ – v tom prípade isto oceníte rezervný kúsok v batožine.

  4. Odporúčame

    Odmeny (maškrty, hračky)
    – keďže dovolenka je aj o zábave, nezabudnite psíkovi pribaliť i obľúbené hračky či maškrty - napríklad sušené mäsíčka Calibra Joy. Ak váš pes miluje vodu, tak mu vezmite i hračky, ktoré plávajú na hladine a postarajú sa o skvelé vodné hrátky. I pri hraní vo vode však myslite na zlaté pravidlo – všetko s mierou! 😊

  5. Cestovná miska – nesmierne praktický kúsok, ktorý využijete po celý rok. Na trhu nájdete niekoľko typov cestovných misiek a je len na vás (a vašom psíkovi), čomu dáte prednosť. V ponuke je skladací silikónový variant či miska z nepremokavej látky, ktorá taktiež nezaberie veľa miesta a takmer nič neváži. Tieto misky použijete na krmivo i na vodu a často majú na okraji otvor pre karabínu, takže sa dajú pohodlne pripnúť priamo na batoh. Ak potrebujete predovšetkým napájačku na vodu, tak isto oceníte cestovnú fľašu s integrovanou miskou.  

Lekárnička pre psa – čo má obsahovať?

Veríme, že si z výletov a dovoleniek budete odnášať iba krásne zážitky. Je však dobré byť pripravený a v prípade drobného úrazu na túre či tráviacich ťažkostí poskytnúť psíkovi rýchlu prvú pomoc. 

Na trhu nájdete i lekárničky priamo pre psov, ich obsah sa však často líši. Zostaviť si ju môžete, samozrejme, i sami - a väčšina vecí sa pritom bude hodiť i vám (prípadne ich už dávno máte vo svojej lekárničke na cesty 😊). Čo by teda mala obsahovať?

first-aid-kit-4535155_1920Adhézny obväz – ide o samolepiaci typ obväzu, ktorý dobre drží a vyznačuje sa i výbornou pružnosťou. Hodí sa tak na poranené miesta na tele, ktoré zostávajú v pohybe – typicky poranená labka a pod. Oceníte ho aj na zafixovanie klasických ovínadiel.

Ovínadlo – základ každej (i ľudskej) lekárničky. Klasický pletený obväz nájde využitie na prekrytie poranení. Zafixovať ho môžete pomocou náplasti či vyššie spomínanej adhéznej bandáže.

Nožnice s guľatou špičkou – na strihanie obväzov, odstránenie zlepenej srsti v okolí poranenia a pod. Guľatá špička zaistí väčšiu bezpečnosť pri manipulácii a ošetrovaní.

Dezinfekcia + striekačka – kvôli zamedzeniu vzniku infekcií je potrebné poranené miesta vždy vydezinfikovať. Dezinfekčný roztok, ktorý neštípe a môžete ho použiť u seba i psa, je napr. Betadine. Po zriedení s vodou ho stačí natiahnuť do striekačky a prepláchnuť ním čerstvú ranu.

dog-paw-3612394_1920Ochranná topánka – k najčastejším poraneniam, ktoré vzniknú na dovolenke, patria práve tie na labkách. Psík si okrem drobných rán priamo na koži môže poraniť i citlivé vankúšiky na labkách alebo nalomiť pazúrik. Poranenia na takýchto miestach sa ťažko hoja, keďže je psík v pohybe a neustále vymieňanie obväzov bude stresovať vás i vášho parťáka. V takýchto prípadoch oceníte ochranné topánky s protišmykovou podrážkou, ktoré ochránia labku pred infekciou. Je potrebné zvoliť správnu veľkosť, aby topánka nebola príliš voľná ani tesná.

Mastička na štípance – poznáte to i sami – romantický letný večer či idylku v kempe vedia pekne narušiť komáre a ďalší lietajúci hmyz. Ich koncentrácia samozrejme stúpa v blízkosti vody, takže ak si chcete dopriať osvieženie a schladenie počas horúcich letných dní, pripravte sa na neľútostný boj. Komáre nedajú pokoj ani psom, a to často aj v prípade, keď majú na sebe antiparazitný prípravok. Psík sa môže zahnať i po ose alebo včele, ktorej bodnutie vie byť veľmi nepríjemné. Majte tak pri sebe i mastičku na štípance a v prípade potreby aj studený zábal na opuch.

Háčiky na kliešte – keď už spomíname nepríjemné a otravné malé tvory, nesmieme zabudnúť ani na kliešte. Týmto parazitom sa v našom zemepisnom pásme páči čoraz viac a stávajú sa i viac odolnými voči antiparazitným prípravkom. Takže aj keď má váš psík takýto prípravok na sebe, je vhodné mu každý deň po pobyte v prírode skontrolovať srsť a čerstvo prisaté kliešte odstrániť. Existujú na to špeciálne háčiky, pomocou ktorých efektívne podberiete kliešťa a vykývaním ho uvoľníte z prisatej pokožky.   

 

Takýto základ psej lekárničky nezaberie veľa miesta, takže ho môžete so sebou zobrať na každú väčšiu prechádzku či celodenný výlet a poslúži i vám. Do výbavy na dovolenky ešte odporúčame pribaliť nasledovné položky:

Probiotiká – rýchla a univerzálna pomoc, ak si všimnete, že psík nemá trávenie v 100 % poriadku. Prispievajú k obnove črevnej mikroflóry a zdravému imunitnému systému. Nájdete ich vo forme pasty, tabliet i prášku. Niektoré pasty je však po otvorení vhodné uchovávať na chladnom mieste, čo na dovolenke nie je vždy možné.

Smecta/Enterozoo gél – ďalší neoceniteľný pomocník pri hnačke a tráviacich ťažkostiach psíka. Ide o tzv. prírodné viazače na báze organického ílu alebo kremíka, ktoré na seba naviažu toxíny a patogénne baktérie a odvedú ich z organizmu. Detoxikačné prípravky si poradia s ľahkými prejavmi tráviacich ťažkostí – ak má váš psík viditeľné bolesti, pretrvávajúce hnačky a nechce prijímať potravu a vodu, rozhodne neotáľajte a navštívte najbližšieho veterinára.

fever-thermometer-3798294_1920Teplomer – u zvierat má zmysel merať teplotu iba rektálne – tak ako to vidíte i u veterinára. Teplota je jedným zo základných ukazovateľov zdravotného stavu a u psov by sa mala pohybovať v rozmedzí 38 – 39 stupňov Celzia. Vyššia teplota môže ukazovať na zápal, vírusové i bakteriálne ochorenie. Nízka telesná teplota psa pod 37 stupňov je paradoxne horšia než horúčka u psa a môže značiť zlyhávanie metabolizmu. Ak je váš psík k tomu i apatický a “bez nálady“, tak neváhajte a ihneď vyhľadajte zverolekára v okolí.

Kontakt na najbližšiu veterinárnu pohotovosť – tento bod sa môže zdať ako zbytočný, veď pripojiť sa na internet je v dnešnej dobe možné prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. Ak sa však vydáte na horskú turistiku, môže vás prekvapiť nedostupnosť signálu. Okrem toho, v prípade úrazu môžu byť cenná každá minúta navyše, takže mať v lekárničke číslo na veterinárnu pohotovosť, kde vám i cez telefón poradia, ako pred príchodom do ordinácie správne ošetriť poranenie a  manipulovať so psíkom, vie byť na nezaplatenie.

Držíme sa motta, že šťastie praje pripraveným, takže veríme, že väčšinu z týchto vecí nebudete musieť použiť. 😊 Tak čo, už vás chytá dovolenková horúčka? V ďalšom článku si povieme, ako sa pripraviť na pobyt v horách a turistiku s vašim chlpáčom.

Späť na Blog Calibra