V tomto článku sa dozviete:

Príchod na výstavu

Zvládli ste sa prihlásiť na prvú výstavu psov a nastáva deň D?
Pred odchodom na výstavu si skontrolujte, či máte všetky potrebné papiere a doklady. Základom je preukaz pôvodu psa a jeho očkovací preukaz/petpass s platným očkovaním. Na výstavu si so sebou musíte zobrať i vstupný list, ktorý vám príde na e-mail alebo ho nájdete v prihlasovacom portáli. Tento list slúži ako vstupenka pre vystavovateľov a nájdete na ňom i bližšie informácie – číslo kruhu, v ktorom budete psa predvádzať, podmienky vstupu na výstavu a tzv. katalógové číslo prihláseného psa.

S týmto katalógovým číslom nastupujete do výstavného kruhu a musíte ho mať viditeľne pripnuté na sebe (či už pomocou klasickej spony na oblečení alebo na ľavej ruke v špeciálnom puzdre na výstavné čísla). Na niektorých výstavách si tieto čísla vytlačíte dopredu spolu so vstupným listom, ale môžete sa stretnúť i s variantom, že si ich vyzdvihnete až vo výstavnom kruhu pred posudzovaním.
A na čo sú vlastne dobré tieto katalógové čísla? Zaručuje sa nimi transparentnosť – rozhodca nevidí meno psa či chovateľskú stanicu, z ktorej pochádza a zároveň sa tým zaistí, že majitelia so psami nastúpia do správnej triedy a nevzniknú v tom zmätky.

V informáciách o výstave nájdete i predpokladaný čas posudzovania vášho plemena. Môže sa stať, že sa na vás dostane rad neskôr, ale nikdy nie skôr než v predpokladaný čas.

Na výstavu môžete prísť už od skorého rána, ale úplne stačí, ak dorazíte zhruba hodinu pred nástupom do kruhu. Budete mať dosť času sa zorientovať, nájsť vaše číslo kruhu a zložiť sa v jeho blízkosti.

Spríjemnite si čakanie

Ak ste úspešne našli váš kruh, nájdite si miesto na rozloženie sa v jeho blízkosti. To neznamená, že sa nalepíte na okraje ringu 😊 – stačí, ak budete dobre vidieť na rozhodcu a počuť zapisovateľa, ktorý vyvoláva katalógové čísla do kruhu.

Ak je výstava vonku, vás psík určite ocení nejaké miesto v tieni. Záleží však na areáli, na niektorých výstavách (futbalový štadión, letisko...) budete tieň hľadať len márne. V tom prípade sa to dá vyriešiť nejakým slnečníkom, stanom alebo sa skrátka iba zložiť ďalej od kruhu a priblížiť sa k nemu pár minút pred posudzovaním.

puppy-g17829c19c_1920Výstavy v halách majú v tomto výhodu, na druhú stranu sa však môže stať, že priestor pri kruhu bude beznádejne plný alebo sa tam bude neustále pohybovať veľké množstvo psov a ľudí. To môže niektorých psov stresovať a budú neustále v strehu, či im niečo nehrozí.
V takýchto prípadoch oceníte kennelku – ideálne látkovú, ktorá je ľahká a dobre sa prenáša. Psík však na ňu musí byť zvyknutý a vnímať ju ako svoju oázu kľudu, do ktorej vlezie dobrovoľne a sám. A hlavne – buďte pokojní i vy! Ak z vás bude vyžarovať, že je všetko v poriadku a máte všetko pod kontrolou, váš psík sa určite bude cítiť sebaistejšie i v takomto náročnom prostredí.

Psa pred nástupom do kruhu vyvenčite a nechajte ho prečuchať si okolie. Ak by sa náhodou stala nehoda priamo v kruhu a pes by sa v ňom vyprázdnil, nepanikárte – stáva sa to i ostrieľaným vystavovateľom. Majte pri sebe sáčok, kôpku pozbierajte a pokračujte vo vystavovaní. Hlavne si zachovajte kľud a rozvahu! 😊

Čo vás čaká vo výstavnom kruhu?

A čo vo chvíli, keď prišiel čas na triedu, do ktorej je prihlásený váš pes?
Vyčkajte na vyvolanie vášho katalógového čísla a vstúpte so psom do kruhu. Ak je v triede viac psov, pri nástupe sa dodržuje poradie katalógových čísiel. Tie sa vlastne určujú podľa oficiálneho mena psa v PP (jedinci sú v kruhu zoradení abecedne). Ak teda máte doma Alana, s veľkou pravdepodobnosťou budete v kruhu prví.

_PEN5580Pri vstupe do kruhu sa psy tradične dávajú do postoja a čaká sa na pokyn rozhodcu. Je už len a len na ňom, čo sa bude v kruhu v nasledujúcich minútach diať. Niektorí dajú po rýchlom pohľade na všetkých zoradených psov pokyn k pohybu, iní prejdú k prvému jedincovi a začnú s prehmatávaním a kontrolou zubov (u samcov kontrolujú i zostúpené semenníky). Predvedenie v pohybe si tak nechávajú až na koniec.  

Pri bližšej obhliadke vášho psa sa vás môžu spýtať i pár otázok – typicky na presný vek psa. Pripravte sa na to najmä v prípade, ak budete mať zahraničného rozhodcu. Zuby psa môžete ukázať i vy sami, i tak je ale vhodné, aby bol pes zvyknutý na dotyky od iných ľudí. Mnohým psom môže byť nepríjemné, ak sa k nim skloní cudzí človek a začne im (často naozaj detailne a poctivo) prehmatávať chrbát či hrudník. Využite teda každú návštevu doma alebo požiadajte ďalších psíčkarov v parku, aby si vášho psa premerali.

Odporúčame

Psíkovi v kruhu obvykle môžete dávať i maškrty za odmenu. Väčšina rozhodcov to toleruje, obzvlášť u neskúsených a mladých psov. Stačí mať pár odmien v kapsičke alebo v decentnom pamlskovníku. Dávajte si však pozor, aby vám pamlsky nevypadli – inak vás majitelia ďalších psov v kruhu nebudú mať zrovna v láske 😊 Nevhodné je i používanie hračiek – to sa netoleruje ani v prípade tzv. double-handlingu, keď druhý človek stojí za kruhom a láka psa na hračku, volá na neho menom alebo inak na seba upozorňuje a snaží sa u psa vzbudiť záujem.

Pre väčšiu pohodu vám odporúčame, aby ste si nechali pri postoji odstup od druhých psov. Váš pes by mohol byť nesvoj, ak by bol na ňom hneď nalepený ďalší pes, prípadne by sa sám naťahoval za psom pred ním.

O výsledku vášho psa rozhodujú nielen jeho kvality a vzhľad podľa štandardu, ale i kvalitné predvedenie. Ak neviete, ako na to, máme pre vás pár tipov, ako ho naučiť postoj a správny pohyb.

Výstavný postoj psa – ako na to

Cieľom výstavného postoja je predviesť psa v tom najlepšom svetle. V postoji má vyniknúť stavba tela, pevnosť kostry, uhlenie končatín a výraz psa. Malé psy sa tradične predvádzajú v postoji na tzv. výstavnom stole, strednéveľké psy zostávajú na zemi.
Postoj sa u každého plemena trochu líši, v zásade však platí, že predné a zadné nohy sú v jednej línii. I toto sa musí pes naučiť – vydržať v postoji i niekoľko minút, nechať si v postoji prezrieť zuby, prehmatať telo a zostať pokojne stáť.
Ako ho to naučiť? Začnite tak, že si k psovi kľaknete zboku a v pravej ruke budete držať chutnú odmenu či hračku. Túto ruku natiahnite pred hlavu psa a ľavú ruku môžete umiestniť pod pás (bez toho, aby ste sa psa dotýkali, čo by malo za následok jeho hrbenie sa). Takto umiestnenou rukou mu zabránite, aby si po chvíli sadol, vďaka čomu môžete predlžovať dobu státia. Je vhodné, ak si na výstavný postoj zvolíte povel, ktorý budete používať iba pri tejto príležitosti – môže to byť „Stoj“, „Postoj“ či „Stay“.

dog-show-ga793af862_1920  dog-show-geacb053be_1920

Ak váš pes začne chápať, že má zostať v postoji, môžete túto ľavú ruku odstrániť. Na začiatok môžete pri psovi kľačať i na samotnej výstave (u niektorých plemien je to aj najbežnejšou formou vystavovania). Pri veľkých plemenách sa však budete chcieť prepracovať k tomu, aby ste stáli za psom (tzv. riadený postoj) alebo priamo pred ním (tzv. voľný postoj).
Všetko je to len o cviku a skúsenostiach – neobávajte sa teda a vyskúšajte si to v prostredí výstav i v prípade, ak váš postoj nie je dokonalý. Rozhodcovia vedia, že ľudia a psy nie sú stroje a najmä mladým psom veľa vecí odpustia 😊 základom je zbierať pozitívne skúsenosti!

Predvedenie psa v pohybe

Predvedenie v pohybe je nemenej dôležitou súčasťou vystavovania. Cieľom je ukázať, že pes má správnu mechaniku pohybu, pevný chrbát a správne uhlenie končatín. Rozhodca sa – s ohľadom na štandard daného plemena – pozerá na pružnosť a ladnosť pohybu či nosenie chvosta.

_PEN5624Základným štýlom výstavného pohybu psa je klus. Znie to ako ľahká úloha, ale trochu tréningu si i táto časť vystavovania zaslúži. Pes sa vodí vždy po vnútornej strane kruhu pri ľavej nohe psovoda.

Predvedenie v kluse môžete trénovať i doma na záhrade či niekde na lúke. Priraďte si psa k ľavej nohe a rozbehnite sa do klusu. Povzbudzujte psa, aby klusal pri vás a vodítko držte voľne či napnuté smerom dohora. Po pár pokusoch isto zistíte, aké tempo váš pes potrebuje. Ak prechádza do cvalu, skúste spomaliť. Ak zas vodíte príliš pomaly, niektoré psy majú tendenciu ísť do tzv. „mimochodu“. Ideálne teda je, aby vás pri nácviku niekto sledoval a dával vám spätnú väzbu. Ďalšou možnosťou je natočiť si to celé na video.

Pohyb v kluse ukončujte vždy presmerovaním psa do výstavného postoja. Po niekoľkých tréningoch či výstavách váš psík príde na to, že si po zastavení nemá sadať, ale zostať v postoji.  

Zdá sa vám to ako hotová veda? Nemajte obavy a vyberte sa vyskúšať si to priamo na výstavu! Takéto prostredie totiž doma len ťažko nasimulujete 😊 a práve zbieranie skúseností je to, čo vám a vášmu psíkovi dá najviac! Veľa šťastia 😊

Zdroj fotografií: David Kovář, Pixabay

Späť na Blog Calibra