Prejsť k obsahu Prejsť k hlavnému menu Prejsť k vyhľadávaniu

Doprava zadarmo už pri nákupe nad 30 €!
U malých zásielok zvýhodnená cena Packety 2 €

Zavrieť

Začíname s noseworkom II.

19. decembra, 2023

rady a tipy Psie športy

Rozhodli ste sa začať s noseworkom? Máte za sebou prvé lekcie s pohármi? Čo vás čaká ďalej? To si preberieme v tomto článku.

dog-3985228_1280

Keď už pes chápe, čo má robiť

Skúsili ste pár tréningov podľa odporúčaní z minulého článku? Aký je ďalší krok?

Na začiatok sa musíme presvedčiť, že pes začína rozumieť tomu, čo sa po ňom chce. Mrzne/sadne si a značí vám iba nad pohárom so vzorkou škorice? Alebo rovnaké chovanie ponúka stále aj pri prázdnom pohári? V tom prípade ešte vytrvajte a pokračujte v krátkych tréningoch s dvoma kusmi. Uistite sa, že psovi nijakým spôsobom nenapovedáte a nechávate ho premýšľať.

empty-5501657_1280S posunom v tréningu vyčkajte i v prípade, keď má váš pes prejavy frustrácie – snaží sa dobývať do pohára, zhadzovať ho alebo do neho hrabe labkou.

Príde vám, že pes už vie, za čo prichádzajú odmeny? Potom môžete pomaly prejsť na vyšší level. Pridajte ďalšie kusy prázdnych zaváraninových pohárov – môžete z nich utvoriť rad alebo ich dať rôzne vedľa seba (nie však príliš ďaleko). Ak sa vášmu psovi bude dariť a bude naďalej značiť správny pohár so vzorkou aj pri takomto väčšom počte (stačia 4-6 kusov), tak si môžete blahoželať – váš psík už prišiel na to, čo má robiť 😊.

Pokusy so vzorkou v teréne

Čuchanie škorice môžete vyskúšať už i priamo v teréne. Aby ste to psovi na začiatok nespravili príliš ťažké, trénujte iba v prostredí, kde ho nič nebude rušiť. Vzorku môžete ukryť niekde v domácnosti alebo na záhrade. Na úvod je lepšie, keď škoricu skryjete na mieste, kde nebude pre psa odhalená a ľahko dostupná. Zabránite tak nechcenému braniu vzorky do papule či hrabaniu.

Na druhú stranu však potrebujete, aby vzorka nebola úplne zakrytá a prúdil k nej vzduch (zabudnite teda na úkryty v zatvorených šuplíkoch). Škoricu umiestnite na začiatok do zhruba kohútikovej výšky psa.

labrador-1886204_1920Na záhrade môžete k tomuto účelu využiť napríklad kmeň stromu, tehlový plot alebo okrasné kamene. Doma zas môže skvelo poslúžiť nízka polica s knihami či spodný rám stola alebo stoličky.

Pred vyslaním do terénu psovi poskytnite tzv. „náčuch“. Necháte ho pričuchnúť k malej nádobke so škoricou a odmeníte. Pre psa začiatočníka je to dobrý rituál na začiatku čuchania, ktorý ho naladí na prácu v noseworku.

Psa nevypúšťajte na veľkú vzdialenosť od ukrytej vzorky. Na úvod skutočne stačia 1-2 metre. Psa nechajte pracovať samotne a buďte pripravení na to označiť mu nález a odmeniť. Opäť po psovi nebudeme chcieť dlhú výdrž v značení – podstatné je pre nás, že pracuje nosom, snaží sa domapovať miesto úkrytu a nájde ho.

Odporúčame

Ani čuchanie v teréne nerobte na začiatok príliš dlhé. Stačia 2-3 úkryty, k jednej vzorke škorice môžete psa vyslať i z viacerých smerov a otestovať si, či ju nájde. Tieto úvodné tréningy by naďalej mali byť krátke, zábavné a s veľkom množstvom odmien. Skvelou voľbou sú výcvikové maškrty Calibra Joy, ktoré pes vďala polovlhkej konzistencii a menšiemu tvaru rýchlo zje. Zároveň sú pre neho chuťovo atraktívne a niečím extra. 

Čo ak to nejde...

Máte pocit, že sa s vaším psom neposúvate a nechápe, čo má robiť? Má pri práci nežiadúce prejavy ako hrabanie či dobývanie sa ku vzorke?

Takéto prípady vo všeobecnosti nastávajú, keď je to pre psa príliš ťažké. Možno ste príliš rýchlo zvýšili nároky a kritériá, možno ešte stále nemal pevné základy alebo ste cvičili príliš dlho.

Ak si neviete dať rady, skúste si vo vašom okolí nájsť trénera noseworku. Ten uvidí vašu spoločnú prácu a dá vám spätnú väzbu, navrhne možné riešenia. Niektorí tréneri ponúkajú i možnosť online kurzov a konzultácií, ak ste príliš ďaleko. Natočíte im váš tréning na video, ktoré vám zhodnotia a dajú dobré tipy, čo zmeniť.

Späť na Blog Calibra