Prejsť k obsahu Prejsť k hlavnému menu Prejsť k vyhľadávaniu

Doprava zadarmo už pri nákupe nad 30 €!
U malých zásielok zvýhodnená cena Packety 2 €

Zavrieť

Začíname s noseworkom I.

15. decembra, 2023

rady a tipy Psie športy

Nosework je relatívne mladý šport, ktorý sa však rýchlo šíri na Slovensku i v Česku. Veľkou výhodou tejto aktivity je, že ju – minimálne v rekreačnej forme – môže vykonávať prakticky každý pes. Zaujal vás tento šport? V tom prípade čítajte ďalej.

german-shepherd-1970053_1280

Nosework sme vám bližšie predstavili v tomto článku. Dnes naň nadviažeme tým, že si spoločne preberieme, ako s touto aktivitou začať.

Pevné vzorky alebo silice?

Hneď na úvod musíme uviesť, že rády v noseworku sa v rámci krajín líšia. Niekde sa hľadá mäta, inde eukalyptus alebo škorica. A rozdiel je i v tom, či sa na čuchanie používajú tzv. pevné vzorky (kúsky škorice, čerstvý/sušený pomaranč) alebo silice. Na Slovensku sú rozšírenejšie práve silice, v Česku sa stretnete s oboma variantami (vrátane 2 rôznych klubov a skúšobných rádov).

Učenie nového pachu je však v zásade rovnaké, líši sa iba manipulácia a skladovanie vzoriek. Pre jednoduchšie popisovanie si pre tento článok vyberáme možnosť pevnej vzorky a pachu škorice.

Imprinting alebo vtlačenie pachu

Psa v úvode potrebujeme naučiť, že konkrétny pach škorice je to, čo má hľadať a označovať. Táto úvodná fáza „vtlačenia“ pachu sa odborne nazýva imprinting. Aby sa vôňa škorice vryla psovi do pamäti a bol motivovaný ju hľadať, musíme z nej spraviť tú najlepšiu vec na svete 😊 takže si pripravte množstvo odmien vysokej hodnoty.

dog-813103_1280Psovi to na začiatok uľahčite a pripravte mu ideálne podmienky. Zamedzte tomu, aby mal ku škorici priamy prístup – zabránite tak neželanému správaniu ako je olizovanie či branie vzorky do papule, hrabanie labkami a pod. Psa musíme naučiť, že pach má iba vyhľadať a označiť nám ho (spôsoby značenia sme prebrali v predchádzajúcom článku, najčastejšie sa stretnete s mrznutím nosa pri vzorke, sadnutím alebo ľahnutím psa).

Na úvod sa k tomuto účelu často využívajú vzorky v sklenených zaváraninových pohároch. Pre prvé lekcie vám bohate postačia 2 kusy.  Použite zásadne iba nové poháre, aby ste zaistili čo najviac sterilné prostredie.

Úvodné lekcie imprintingu

Vyberte si jeden pohár, ktorý si pre svoju vlastnú orientáciu označte (napríklad zospodu si fixou napíšte Š ako škorica). Vzorku totiž budete dávať iba do tohto pohára. Ak by ste sa pomýlili a škoricu vložili do druhého, musíte tento pohár vyradiť. Pachové stopy sa v ňom totiž udržia až 2 týždne! A váš pes by právom označoval i tento pohár.

Na manipuláciu so vzorkami využívajte pinzetu. Prenosu vášho pachu síce úplne nezabránite, keďže sa šíri aj vo vzduchu, psovi to však zjednodušíte a rýchlejšie sa naučí, že podstatná je samotná vôňa škorice.

Aby sa pes naučil spoliehať iba na svoj čuchnepomáhal si zrakom, docieľte toho, aby sa nemohol riadiť očami. Možností je viacero – niekto vkladá do oboch pohárov servítky, aby nebolo vidno vzorku, iný poháre z časti vyplní kamienkami. V prípade škorice je skvelým riešením i použitie tenkej halúzky do druhého pohára bez vzorky.

cinnamon-5274821_1280Oba poháre postavte pred psa a zatiaľ bez povelu ho nechajte a uvoľnite z pozície. Väčšina psov je zvedavá a sami začnú oňuchávať poháre. Teraz príde rad na vás a vašu rýchlosť 😊.

Keď bude pes nosom nad pohárom so vzorkou, označte toto chovanie, pochváľte a odmeňte v tesnej blízkosti pohára.

V úvodnej fáze po psovi nechceme výdrž – stačí naozaj milisekunda a hneď prichádza skvelá odmena 😊. Skvelým pomocníkom je kliker, prípadne nejaký slovný marker, ktorý pre psa znamená, že urobil niečo správne a dostane za to skvelú maškrtu.
V prípade, že pes čuchne k prázdnemu poháru, zostaňte bez emócií, psovi nijak nepomáhajte a v kľude počkajte, než vám opäť ponúkne oňuchávanie pohára so vzorkou.

Odporúčame

Na začiatok teda budete potrebovať rýchlosť na vašej strane a množstvo skvelých odmien pre vášho psíka. Odporúčame Vám naše Calibra výcvikové maškrty – vybrať si môžete z receptúr pre menšie plemená, ktoré majú malý tvar. Pes ich rýchlo prehltne a môže pokračovať v tréningu. Zároveň sa Vám bude hodiť väčší počet drobnejších kusov, aby ste mohli odmeňovať naozaj vo veľkom.

Po skončení škoricu z pohára opäť vyberte a uskladnite v čistej nádobke s dobrým tesnením. Úvodné lekcie nerobte zbytočne dlhé – stačia naozaj 2-3 minútky s vysokou frekvenciou odmeňovania. Vďaka tomu docielite, že to psa bude baviť😊

Späť na Blog Calibra