Calibra Joy Dog Training Sensitive Puppy&Adult S Salmon 150g
Maškrty na výcvik, šport a výchovu s čerstvým lososom bez obilnín. Receptúra je prispôsobená šteňatám a dospelým psom malých plemien, je zároveň vhodná pre psy s citlivým trávením.
Prejsť k obsahu Prejsť k hlavnému menu Prejsť k vyhľadávaniu
15. decembra, 2023
Nosework je relatívne mladý šport, ktorý sa však rýchlo šíri na
Slovensku i v Česku. Veľkou výhodou tejto aktivity je, že ju –
minimálne v rekreačnej forme – môže vykonávať prakticky každý pes.
Zaujal vás tento šport? V tom prípade čítajte ďalej.
Nosework sme vám bližšie predstavili v tomto článku. Dnes naň nadviažeme tým, že si spoločne preberieme, ako s touto aktivitou začať.
Hneď na úvod musíme uviesť, že rády v noseworku sa v rámci krajín líšia. Niekde sa hľadá mäta, inde eukalyptus alebo škorica. A rozdiel je i v tom, či sa na čuchanie používajú tzv. pevné vzorky (kúsky škorice, čerstvý/sušený pomaranč) alebo silice. Na Slovensku sú rozšírenejšie práve silice, v Česku sa stretnete s oboma variantami (vrátane 2 rôznych klubov a skúšobných rádov).
Učenie nového pachu je však v zásade rovnaké, líši sa iba manipulácia a skladovanie vzoriek. Pre jednoduchšie popisovanie si pre tento článok vyberáme možnosť pevnej vzorky a pachu škorice.
Psa v úvode potrebujeme naučiť, že konkrétny pach škorice je to, čo má hľadať a označovať. Táto úvodná fáza „vtlačenia“ pachu sa odborne nazýva imprinting. Aby sa vôňa škorice vryla psovi do pamäti a bol motivovaný ju hľadať, musíme z nej spraviť tú najlepšiu vec na svete 😊 takže si pripravte množstvo odmien vysokej hodnoty.
Psovi to na začiatok uľahčite a pripravte mu ideálne podmienky. Zamedzte tomu, aby mal ku škorici priamy prístup – zabránite tak neželanému správaniu ako je olizovanie či branie vzorky do papule, hrabanie labkami a pod. Psa musíme naučiť, že pach má iba vyhľadať a označiť nám ho (spôsoby značenia sme prebrali v predchádzajúcom článku, najčastejšie sa stretnete s mrznutím nosa pri vzorke, sadnutím alebo ľahnutím psa).
Na úvod sa k tomuto účelu často využívajú vzorky v sklenených zaváraninových pohároch. Pre prvé lekcie vám bohate postačia 2 kusy. Použite zásadne iba nové poháre, aby ste zaistili čo najviac sterilné prostredie.
Vyberte si jeden pohár, ktorý si pre svoju vlastnú orientáciu označte (napríklad zospodu si fixou napíšte Š ako škorica). Vzorku totiž budete dávať iba do tohto pohára. Ak by ste sa pomýlili a škoricu vložili do druhého, musíte tento pohár vyradiť. Pachové stopy sa v ňom totiž udržia až 2 týždne! A váš pes by právom označoval i tento pohár.
Na manipuláciu so vzorkami využívajte pinzetu. Prenosu vášho pachu síce úplne nezabránite, keďže sa šíri aj vo vzduchu, psovi to však zjednodušíte a rýchlejšie sa naučí, že podstatná je samotná vôňa škorice.
Aby sa pes naučil spoliehať iba na svoj čuch a nepomáhal si zrakom, docieľte toho, aby sa nemohol riadiť očami. Možností je viacero – niekto vkladá do oboch pohárov servítky, aby nebolo vidno vzorku, iný poháre z časti vyplní kamienkami. V prípade škorice je skvelým riešením i použitie tenkej halúzky do druhého pohára bez vzorky.
Oba poháre postavte pred psa a zatiaľ bez povelu ho nechajte a uvoľnite z pozície. Väčšina psov je zvedavá a sami začnú oňuchávať poháre. Teraz príde rad na vás a vašu rýchlosť 😊.
Keď bude pes nosom nad pohárom so vzorkou, označte toto chovanie, pochváľte a odmeňte v tesnej blízkosti pohára.
V úvodnej fáze po psovi nechceme výdrž – stačí naozaj milisekunda a hneď prichádza skvelá odmena 😊. Skvelým pomocníkom je kliker, prípadne nejaký slovný marker, ktorý pre psa znamená, že urobil niečo správne a dostane za to skvelú maškrtu.
V prípade, že pes čuchne k prázdnemu poháru, zostaňte bez emócií, psovi nijak nepomáhajte a v kľude počkajte, než vám opäť ponúkne oňuchávanie pohára so vzorkou.
Odporúčame
Maškrty na výcvik, šport a výchovu s čerstvým lososom bez obilnín. Receptúra je prispôsobená šteňatám a dospelým psom malých plemien, je zároveň vhodná pre psy s citlivým trávením.
Po skončení škoricu z pohára opäť vyberte a uskladnite v čistej nádobke s dobrým tesnením. Úvodné lekcie nerobte zbytočne dlhé – stačia naozaj 2-3 minútky s vysokou frekvenciou odmeňovania. Vďaka tomu docielite, že to psa bude baviť😊