V tomto článku sa dozviete:

Čo je nosework?

Napovedá nám už samotný anglický názov tejto disciplíny – preložiť by sme to mohli ako „práca nosom“.  Ide teda o aktivitu, pri ktorej sa využíva ten najdôležitejší a najlepšie vyvinutý zmysel psa – čuch.

dog-611790_1920Vedeli ste, že pomocou čuchu sa orientujú už 2 dni staré šteniatka, ktoré sú ešte slepé a hluché? A že práve čuch je často tým posledným zmyslom, ktorý funguje a na ktorý sa spoliehajú starší psi? O tom, že psí čuch je niekoľko násobne citlivejší než čuch človeka, sa asi ani nemusíme rozpisovať. Schopnosť psa rozoznať špecifické pachy a nájsť i niekoľko hodín starú pachovú vzorku využívame v mnohých odvetviach – od záchranárskych psov cez služobné policajné psy, ktoré sú na stope pašerákom drog, až po psy, ktoré svojim majiteľom-diabetikom dokážu oznámiť, že majú nízku hladinu inzulínu.

Práve vďaka tomuto využitiu prirodzenej a vycibrenej schopnosti psa čuchať sa nosework hodí naozaj pre každého. Ide o aktivitu, v ktorej pes vyhľadáva špecifický pach v rôznych prostrediach. Cieľom je poskytnúť psovi zmysluplnú aktivitu, ktorá bude baviť i Vás!

Nosework – čo sa vlastne hľadá?

Hľadať môžete v podstate hocičo, čo je bežne dostupné a bezpečné. Na začiatok sa samozrejme hodia pachy, ktoré sú výrazné. Ak by ste však mali ambície zúčastniť sa oficiálnych skúšok v noseworku, preštudujte si skúšobný poriadok zastrešujúcej organizácie. Ten sa totiž môže v rámci rôznych krajín líšiť.
V Českej republike sa napr. hľadajú pachy tzv. „pevných vzoriek“ – najčastejšie ide o pach škorice a pomarančovej kôry. Na Slovensku sa zas podľa skúšobného rádu vyhľadávajú tzv. silice, teda éterické oleje (na prvom stupni je to vôňa mäty).

Líšiť sa môžu nielen samotné vzorky a pachy na hľadanie, ale i typ terénov na skúškach.
Na Slovensku ide o 4 rôzne elementy – interiér (izba, sklad, učebňa a pod.), exteriér (lúky, záhrady, ale i zastavané oblasti okolo budov, ihriská či parkoviská), vozidlá (interiér rôznych typov vozidiel – auto, vlak, motorka..) a kontajnery (skupiny predmetov ako batohy, krabice, obaly od vajec a pod.)

Ak by ste chceli zamieriť na skúšky do Českej republiky, pripravte sa tiež na 4 typy terénov – nature (prírodné prostredie typu les, lúka, pole), urban („mestské“ prostredie, kde sa pohybuje človek – parkovisko, námestie, ale i skládky, stodoly a pod.). water (stojatá či tečúca voda) a discrimination (rady predmetov a osôb, napr. prehľadávanie batohov, kvetináčov...)

german-shepherd-1970053_1920  dog-467856_1920

Než sa však vydáte na skúšky či zveríte do rúk trenéra, poďme si bližšie povedať, ako vlastne vyzerá nosework v praxi, čo je úlohou psa a ako s ním začať.

Imprinting - zoznámte psa s pachom

Odporúčame

Ako sme už písali, pes má za úlohu nájsť a označiť špecifický pach v rôznych terénoch. Na začiatok si preto vyberte jeden druh pachu, ktorý je výrazný – napr. škoricu. Pes sa následne musí naučiť, že tento pach pre neho získava význam a má ho hľadať. Ako na to?
Odborne sa tomu hovorí imprinting – voľne to môžeme preložiť ako „opečiatkovanie“ pachu, vrytie jeho vône do pamäte psíka. Aby tento pach chcel psík s radosťou vyhľadávať, musí si ho spojiť s niečím príjemným. Typicky teda so skvelou odmenou v podobe pamlskov vysokej hodnoty – vyskúšať môžete napr. sušené mäsíčka Calibra Joy. Ich spotreba bude zo začiatku veľká, takže ich odporúčame nakrájať na menšie kúsky. 😊

Označovanie pachu

dog-6931380_1920Pes musí vzorku pachu nielen nájsť, ale i označiť. Spôsob označovania je pri tom na Vás a Vašom psíkovi – nesmie však nájdenú vzorku brať do papule alebo ju inak znehodnotiť, hrabať či dobývať sa do úkrytu. K najčastejším typom značenia patrí zaľahnutie pri vzorke (myslite však na to, že pes by mal byť ochotný si ľahnúť v akýchkoľvek podmienkach, vrátane mokrej trávy či lístia, posekanej traviny na poli či studeného betónu v meste), štekanie alebo zamrznutie s nosom pri vzorke.

Zvoľte teda spôsob označovania podľa toho, akého máte psíka a k čomu prirodzene inklinuje – najuniverzálnejšie sa nám zdá práve zamrznutie, ale teriéry či služobné plemená psov môžu preferovať štekot, flegmatické a rozvážne psy zas zaľahnutie.

Zaobchádzanie so vzorkou pachu

Než sa pustíte do noseworku, povieme si ešte pár slov ohľadom zaobchádzania so vzorkou pachu. Či už ide o pevnú vzorku (škorica, pomarančová kôra) alebo silicu (esenciálne oleje), myslite na to, že psí nos dokáže rozoznať omnoho väčšie množstvo pachov než ten ľudský. Na začiatok sa pri zoznamovaní snažte o čo najsterilnejšie prostredie – umiestnite napríklad vzorku do úplne nového, nepoužitého pohára na zaváranie. Pes sa postupne naučí, že na vzorke v teréne budú i pridružené pachy, napr. miazga z kôry stromu, ale na úvod mu to chceme čo najviac uľahčiť a upevniť pach hľadaného vzorku.

Zabráňte i tomu, aby si pach vzorky spojil s Vaším pachom. Vzorku teda neberte do rúk, ale využívajte pinzetu, ktorú budete používať len na tieto účely.
Myslite i na to, že ak vzorku voľne položíte u Vás doma na podlahu, jej pach sa na nej bude držať naozaj dlho (u pevných vzoriek typu škorica i 2 týždne!). Nepoužívajte teda tento priestor pri ďalšom tréningu, pretože pes by mohol (správne!) označovať pach starej vzorky a Vy ste pritom už dávno zabudli, že tam kedysi ležala. 😊

Nosework má byť hlavne zábava!

Zdá sa Vám, že nosework by mohol byť skvelou aktivitou pre Vášho psíka? V tom prípade sa pusťte do toho!

Kúzlom noseworku je, že ho môžete robiť prakticky hocikde, nepotrebujete k tomu veľký priestor či špeciálne a drahé vybavenie. Pes pri ňom využíva svoje prirodzené schopnosti (a verte, že skvelý nos má i drobná čivava či mops) a učí sa nielen spoliehať na svoj čuch, ale zároveň i správne komunikovať s Vami ako psovodmi. Čuchanie ako také je navyše upokojujúcou aktivitou a príjemne ho unaví. Pes sa pritom učí lepšie sústrediť a pracovať samostatne v rôznych prostrediach, vďaka čomu je táto aktivita dobrou voľbou i u reaktívnych psov. Spoliehanie sa na vlastný nos, veľká šanca uspieť a zároveň budovanie si vzájomnej dôvery zas prispieva k sebavedomiu, čo ocenia majitelia bojazlivých psíkov.

beagle-166873_1920  dog-4095275_1920

Vďaka tomu, že terény môžete plne prispôsobiť kondícii Vášho psíka, sa táto aktivita hodí i pre seniorov, ktorí stále potrebujú mentálnu stimuláciu, ale mávajú často pohybové problémy.

Skrátka platí to, čo sme písali na začiatok – nosework je vhodný pre každého psa! Nezabudnite však na to, že má byť hlavne zábavou a aktivitou, ktorá podporí Váš vzťah a komunikáciu. Ak máte pocit, že sa Vám v ňom nedarí, skúste znížiť nároky. A nikdy nie je na škodu zveriť sa do rúk skúseného trénera.😊

Späť na Blog Calibra