V nasledovných riadkoch spoločne preberieme:

So psom na letný výlet

Krásne počasie a dlhšie dni priam zvádzajú k tomu, aby ste so svojím psom podnikli výlet po okolí či celodennú túru po horách. Pamätajte však na to, že vysoké teploty sú pre psy náročné. Zvážte i kondíciu vášho miláčika – ak je to šteňa vo vývine alebo, naopak, starší pes či menej aktívny jedinec, naplánujte si kratšiu trasu.

Pokiaľ sa chystáte na celodenný výlet či túru, odchádzajte z domu hneď skoro ráno. Vyhnete sa (aspoň na začiatok) vysokým teplotám i preplneným turistickým cestičkám. Pri plánovaní trasy počítajte s dlhším časom na jej zdolanie a robte si pravidelné prestávky.

Odporúčame

Pred odchodom sa postarajte o zavodnenie vášho psíka – stačí pridať trochu konzervy či oleja pre psy do misky s vodou a uvidíte, ako ochotne ju vypije. Na dlhšie výlety si pribaľte i drobné občerstvenie – skvelo poslúži malá mäsová konzerva. Na motiváciu a odmeňovanie dobrého správania (napr. pozornosť na vás, neťahanie na vodítku, privolanie) si nezabudnite vziať obľúbené maškrty.

Nutnosťou je samozrejme dostatok vody pre vás i vášho psíka a ľahká cestovná miska. Celodenný program si naplánujte tak, aby ste si vodu mohli pravidelne doplňovať (trasa okolo stánkov s občerstvením, horských chát či studničiek).

Na dlhšie výlety odporúčame pribaliť i lekárničku pre psa (ktorá môže poslúžiť i vám). O tom, čo by mala obsahovať, sme sa viac rozpísali v tomto článku.

Osina – nenápadné nebezpečenstvo

rye-g32540c059_1920V lete sa i krátka prechádzka na poli či v mestskom parku môže zmeniť na nočnú moru. Nenápadnou hrozbou sú totiž osiny – dlhé, pichľavé výrastky na kláskoch vysokých tráv a obilnín. Tie v letných mesiacoch začínajú vysychať a štetinové výrastky ľahko odpadávajú – stačí, že sa okolo nich prebehne natešený psík.
Osiny majú ostrý hrot a dokážu preniknúť do kože psa ako ihla. V tele psa môžu vďaka svojmu tvaru ďalej putovať a spôsobovať hnisavé ložiská a zápaly. Najčastejšie robia neplechu v labkách (medziprstie), v uchu či v oku psa. Môžu sa však dostať i do podkožia na hrudi či na vnútornej strane stehien. Pes ich dokonca môže aj vdýchnuť.

Prevenciou je vyhýbať sa miestam s výskytom suchých tráv. V praxi sú však takéto miesta (lúky, polia, mestské parky) často jedinou možnosťou, kde sa váš psík môže prebehnúť, aportovať a užiť si trochu voľnosti. Nemusíte mu to teda nutne odopierať – stačí dodržiavať pár zásad:

  • Počas prechádzky sledujte vášho psa. Ak začne zrazu nadmerne trepať hlavou a má ju naklonenú, prezrite jeho uši.
  • Zbystrite pozornosť i v prípade, ak si pes v priebehu prechádzky začne labkou otierať oči, ktoré pôsobia podráždene.
  • dog-g8ae8713bc_1920Po prechádzke skontrolujte srsť a najviac ohrozené časti psieho tela. Osina často zostáva nejakú chvíľu zabodnutá na povrchu kože, je teda veľká šanca ju nájsť a odstrániť pinzetou.
  • Obzvlášť pozorní buďte v prípade dlhosrstých plemien. Odporúča sa vystrihať im srsť medzi prstami. Uľahčí vám to kontrolu labiek a zníži i pravdepodobnosť zachytenia osiny.
  • V prípade, že váš pes začne krívať, nadmerne trepať ušami a má zjavne bolesti, neváhajte a navštívte veterinára.

Ako si so psom užiť pobyt pri vode

Letné dni a horúce počasie priam nabádajú k tráveniu času pri vode. Ak máte psa, ktorý ju miluje, máte vyhraté. I pobyt pri vode by však mal mať nejaké pravidlá:

  1. Do vody púšťajte psa postupne
    Platí to najmä v prípade, že je vonku naozaj horúco a pes je rozhorúčený z prechádzky či hry. Skok priamo do hlbokej vody nie je najlepší nápad – vhodnejšie je, aby si pes postupne namočil labky, bruško a až nakoniec celé telo. Do vody na začiatok nič nehádžte, prípadne mu hračku hoďte iba na okraj plytkého brehu.
  2. S aportom vo vode to nepreháňajte
    pes aport dummyMnoho psov miluje donášanie hračiek z vody natoľko, že by to dokázali robiť až do odpadnutia. Hoci samotné plávanie je nesmierne zdravým typom pohybu a hodí sa aj pre psov s nadváhou, nezabudnite, že pri neustálom aportovaní pes vylieza a lezie naspäť do vody. Často pri tom musí prekonávať náročný terén (kamene vo vode, vysoká tráva na brehu, prudký sklon brehu), čo je v kombinácii s plávaním naozaj fyzicky náročnou aktivitou. I mokrý pes sa tak môže ľahko prehriať, a to nehovoríme o záťaži na kĺby.
    Hračku mu teda hoďte iba párkrát za sebou a potom ho nechajte chvíľu odpočívať na brehu. U vodomilov tak potrénujete i kľudy pri vode, ktoré bývajú často ťažkým orieškom. S tým súvisí i sebakontrola ako taká.
  3. Pes by sa mal pri vode sebaovládať
    pes u vodyNiektorí psi sú tak veľkými fanatikmi do vody, že pri nej strácajú dobré maniere a výchovu. Keď zbadajú vodu, prebehne u nich doslova zatmenie mozgu 😊. U takýchto jedincov sa treba zamerať na ovládateľnosť a sebakontrolu. Nechcete totiž, aby do vody bežali ako zmyslov zbavení cez štvorprúdovú cestu alebo do nej skočili bez toho, aby ste mali šancu skontrolovať, či ide o bezpečný vstup do vody.
    Naučte psa, aby do vody mohol až po vašom povele. Trénujte pokojný príchod k vode bez ťahania na vodítku. Nájdite si vhodnú vzdialenosť od vody, pri ktorej vás ešte dokáže plne vnímať a dajte si pár cvikov na suchu v teréne. Za odmenu ho potom môžete pustiť do milovaného rybníka.
  4. pes paddleboardZvážte kúpu plávacej vesty
    Plávacie vesty pre psov
    nie sú žiadnou hanbou – naopak, môžu pomôcť rozplávať i psov neplavcov, ktorí sa v nich budú cítiť sebaistejšie.
    Svoj význam majú aj u psov, ktorí sú výbornými plavcami. Vďaka veste dokážu plávať dlhšie bez toho, aby sa rýchlo unavili. Plávacie vesty sú skvelými pomocníkmi i v prípade, že sa so psom vyberiete na rieku – i ten najslabší prúd totiž môže psa prekvapiť.
    Oceníte ich aj pri čoraz populárnejšom paddleboardovaní či splavovaní rieky na člne. Psovi i vám dodajú istotu, že sa mu nič nestane.

Ako rozpoznať a pomôcť prehriatemu psovi

K hlavným príznakom prehriateho psa patrí zvýšené dýchanie a vyššia srdečná frekvencia. Pes je zjavne v nepohodlí – má často vytreštené oči, lapá po dychu a môže sa dostaviť i zvracanie. Ďalším symptómom sú suché, lepkavé sliznice a zvýšená telesná teplota. Keď sa dostaví apatia a strata vedomia, neváhajte a vyhľadajte najbližšieho veterinára.
Pýtate sa, ako môžete prehriatemu psovi pomôcť (aspoň do doby, než prídete k veterinárovi)?
V žiadnom prípade psa neponárajte celého do vody a neoblievajte ho ľadovou vodou. To by spôsobilo opačný efekt – cievy psa by sa obranne stiahli, čo by ešte viac obmedzilo ochladzovanie.
dog-g5473329f6_1920

Prehriateho psa premiestnite na chladné a dobré vetrané miesto – do tieňa pod strom, na terasu či balkón s kamennou dlažbou, kde nesvieti slnko či do chladnej vstupnej haly domu. Ponúknite mu vlažnú vodu a ak sa nebude chcieť sám napiť, ovlažte mu aspoň ďasná a jazyk.
Navlhčite mu brušká labiek. Práve tu má pes potné žľazy, cez ktoré sa môže rýchlejšie ochladiť. Pomôže i priloženie studených obkladov (namočený uterák) na zátylok, hrudník či vnútornú stranu stehien.

Veríme, že tieto rady nebudete v praxi potrebovať a užijete si krásne leto s vašim štvornohým kamarátom!

Späť na Blog Calibra