Calibra Dog Verve Crunchy Snack Fresh Duck 150g
Chrumkavé maškrty pre psy s receptúrou obsahujúcou čerstvé kačacie mäso pre vysokú chutnosť. Doplnkové krmivo neobsahuje obilniny.
Prejsť k obsahu Prejsť k hlavnému menu Prejsť k vyhľadávaniu
19. augusta, 2022
Leto je obdobím dovoleniek, výletov, dlhých večerov trávených vonku a
vodných radovánok. Aby ste si tento čas užili s vaším štvornohým
parťákom, je dobré počítať i s nástrahami, ktoré na neho číhajú.
Veríme, že sa vám tieto riziká v lete vyhnú – a to práve vďaka tomu,
že o nich viete a budete sa v lete držať pár zásad.
V nasledovných riadkoch spoločne preberieme:
Krásne počasie a dlhšie dni priam zvádzajú k tomu, aby ste so svojím psom podnikli výlet po okolí či celodennú túru po horách. Pamätajte však na to, že vysoké teploty sú pre psy náročné. Zvážte i kondíciu vášho miláčika – ak je to šteňa vo vývine alebo, naopak, starší pes či menej aktívny jedinec, naplánujte si kratšiu trasu.
Pokiaľ sa chystáte na celodenný výlet či túru, odchádzajte z domu hneď skoro ráno. Vyhnete sa (aspoň na začiatok) vysokým teplotám i preplneným turistickým cestičkám. Pri plánovaní trasy počítajte s dlhším časom na jej zdolanie a robte si pravidelné prestávky.
Chrumkavé maškrty pre psy s receptúrou obsahujúcou čerstvé kačacie mäso pre vysokú chutnosť. Doplnkové krmivo neobsahuje obilniny.
Nutnosťou je samozrejme dostatok vody pre vás i vášho psíka a ľahká cestovná miska. Celodenný program si naplánujte tak, aby ste si vodu mohli pravidelne doplňovať (trasa okolo stánkov s občerstvením, horských chát či studničiek).
Na dlhšie výlety odporúčame pribaliť i lekárničku pre psa (ktorá môže poslúžiť i vám). O tom, čo by mala obsahovať, sme sa viac rozpísali v tomto článku.
V lete sa i krátka prechádzka na poli či v mestskom parku môže zmeniť na nočnú moru. Nenápadnou hrozbou sú totiž osiny – dlhé, pichľavé výrastky na kláskoch vysokých tráv a obilnín. Tie v letných mesiacoch začínajú vysychať a štetinové výrastky ľahko odpadávajú – stačí, že sa okolo nich prebehne natešený psík.
Osiny majú ostrý hrot a dokážu preniknúť do kože psa ako ihla. V tele psa môžu vďaka svojmu tvaru ďalej putovať a spôsobovať hnisavé ložiská a zápaly. Najčastejšie robia neplechu v labkách (medziprstie), v uchu či v oku psa. Môžu sa však dostať i do podkožia na hrudi či na vnútornej strane stehien. Pes ich dokonca môže aj vdýchnuť.
Prevenciou je vyhýbať sa miestam s výskytom suchých tráv. V praxi sú však takéto miesta (lúky, polia, mestské parky) často jedinou možnosťou, kde sa váš psík môže prebehnúť, aportovať a užiť si trochu voľnosti. Nemusíte mu to teda nutne odopierať – stačí dodržiavať pár zásad:
Letné dni a horúce počasie priam nabádajú k tráveniu času pri vode. Ak máte psa, ktorý ju miluje, máte vyhraté. I pobyt pri vode by však mal mať nejaké pravidlá:
K hlavným príznakom prehriateho psa patrí zvýšené dýchanie a vyššia srdečná frekvencia. Pes je zjavne v nepohodlí – má často vytreštené oči, lapá po dychu a môže sa dostaviť i zvracanie. Ďalším symptómom sú suché, lepkavé sliznice a zvýšená telesná teplota. Keď sa dostaví apatia a strata vedomia, neváhajte a vyhľadajte najbližšieho veterinára.
Pýtate sa, ako môžete prehriatemu psovi pomôcť (aspoň do doby, než prídete k veterinárovi)?
V žiadnom prípade psa neponárajte celého do vody a neoblievajte ho ľadovou vodou. To by spôsobilo opačný efekt – cievy psa by sa obranne stiahli, čo by ešte viac obmedzilo ochladzovanie.
Prehriateho psa premiestnite na chladné a dobré vetrané miesto – do tieňa pod strom, na terasu či balkón s kamennou dlažbou, kde nesvieti slnko či do chladnej vstupnej haly domu. Ponúknite mu vlažnú vodu a ak sa nebude chcieť sám napiť, ovlažte mu aspoň ďasná a jazyk.
Navlhčite mu brušká labiek. Práve tu má pes potné žľazy, cez ktoré sa môže rýchlejšie ochladiť. Pomôže i priloženie studených obkladov (namočený uterák) na zátylok, hrudník či vnútornú stranu stehien.
Veríme, že tieto rady nebudete v praxi potrebovať a užijete si krásne leto s vašim štvornohým kamarátom!