V tomto článku spoločne preberieme:

Ktoré psy znášajú horúčavy ťažšie?

Vysoké teploty nerobia dobre žiadnemu psíkovi. Existujú však skupiny psov, u ktorých by ste mali byť viac na pozore. Môžeme ich rozdeliť podľa vekupodľa typu stavby tela.

dog-gea58bc2de_1920Letné dni sú obzvlášť náročné pre staršie psy. Mnohé z nich sa potýkajú so zdravotnými problémami a vlna horúčav im dáva skutočne zabrať. Nepridáva im ani to, ak majú nadváhu.
Zbystriť pozornosť by ste mali i pri šteniatkach. Tie sa síce často tvária, že majú nekončiaci zdroj energie a vyzerajú, že si teplé počasie užívajú. Netreba však zabúdať na to, že šteniatka ešte nemajú plne vyvinutý termoregulačný systém. Pri šantení v horúcom počasí sa tak môžu rýchlo prehriať.

Dospelé, zdravé psy sa dokážu najlepšie vysporiadať s vysokými teplotami. I medzi nimi sa však nájdu rozdiely, a to najmä s ohľadom na ich stavbu tela. Horúčavy ťažšie znášajú tzv. brachycefalické plemená – psy, ktoré majú krátku lebku a skrátený ňufák (patrí sem napr. mops, francúzsky buldoček, anglický buldog, boxer, bostonský teriér, shi-tzu). Týmto psom sa všeobecne ťažšie dýcha a rýchlo sa unavia.

Poslednou skupinou, na ktorú by sme chceli upozorniť, sú trpasličie plemená psov. Ťažké chvíle zažívajú najmä v mestskom prostredí. Predstavte si, že máte srdiečko doslova pár centimetrov od rozpáleného chodníka či asfaltu. Navyše musíte rýchlo cupitať, aby ste stíhali tempo bežnej chôdze človeka. Práve malé psy sa rýchlo prehrejú a mávajú často problémy so srdcom.

Vo výsledku si však žiaden pes neužíva vysoké teploty. Je teda na nás, aby sme našim miláčikom uľahčili život počas horúcich letných dní. Ako na to?

Nastavte si správny režim počas horúčav

Ak je vonku horúco, odporúčame dodržiavať niekoľko zásad:

1. Na prechádzky ráno a večer

Samozrejme, ak žijete v byte a váš psík sa potrebuje vyprázdniť po pár hodinách, nebudete čakať, kým teploty klesnú na únosnú mieru. Nepredlžujte však zbytočne pobyt vonku a dlhé prechádzky si nechajte na neskorý večer alebo skoré ráno.

2. Dbajte na pitný režim

dog-g6ba864ef2_1920Ubezpečte sa, že pes má po celý deň prístup k vlažnej vode. Vodu v miskách obmieňajte počas horúcich dní častejšie a misky umiestnite na miesta bez priameho slnka. Sledujte, či váš pes pije dostatok vody (problém s tým mávajú najmä staršie jedince) a v prípade potreby sa postarajte o jeho zavodnenie – stačí do vody pridať trochu konzervy či oleja, výborné sú i hotové nesolené vývary. Na vodu nezabúdajte ani počas prechádzok a noste ju so sebou.

3. Nepreháňajte to s aktivitami

malinois-g7a7e491ae_1920Ak je vonku horúco, zvážte, či naozaj potrebujete ísť so psom na tréning agility alebo lekciu poslušnosti. Vynechajte i spoločný beh a obľúbené hádzanie loptičiek obmedzte na minimum – stačia 2-3 hody pre radosť. Absolútne nevhodné je dať psa do záprahu a vybehnúť s ním na kolobežke či bicykli po asfaltových cestách. Psovi totiž hrozí nielen to, že sa prehreje, ale aj že si zoderie labky do krvi na rozpálenom asfalte.
V prípade, že idete k vode, nepreháňajte to ani s vodnými aktivitami a doprajte psovi dostatok oddychu. Ideálnou aktivitou (nielen) počas letných dní je čuchanie – rozhádžte mu napríklad granuly do trávy alebo ukryte pamlsky do kôry stromov.

4. Ponúknite psovi možnosť schladiť sa

Či už žijete v byte alebo v domčeku so záhradou, váš pes by mal mať možnosť vybrať si miesto pre oddych, ktoré mu poskytne dostatok tieňa a chládku. Na záhrade to môže spĺňať napr. terasa s kamennou dlažbou, na ktorú nesvieti slnko, pootvorená garáž či pivnica. V byte sa taktiež isto nájde chladnejšie miesto – napr. chodba či kúpeľňa, ale i balkón, na ktorom príjemne pofukuje vietor. Niektoré psy ocenia i napustený detský bazénik, v ktorom sa môžu ovlažiť. Poslúži ale i obyčajný navlhčený uterák, ktorý rozprestriete na podlahu. Zásadou číslo jedna ale je, že psa na takéto miesta nenútite ísť a môže si sám vybrať, či bude ležať v chládku alebo sa zrovna na chvíľu vycapí na slnko 😊

bliss-g67f7632b8_1920  dog-pool-g962031691_1920

Chladiace podložky, vesty a ďalšie vychytávky pre psa

V tejto časti sa zameriame na chladiace podložky a ďalšie vymoženosti, ktoré majú psom spríjemniť letné dni. Tieto moderné vychytávky vzbudzujú mnoho otázok a majú svojich zarytých fanúšikov i odporcov. Pozrieme sa teda bližšie na jednotlivé produkty pre psa, ktoré sa v letnom období môžu hodiť:

A) Chladiace podložky

Chladiace podložky sú veľkým hitom a nájdete ich nielen v špecializovaných chovateľských potrebách, ale i v supermarketoch. Ich cena sa pritom môže výrazne líšiť. Prečo u nich existujú také rozdiely?

Podložky môžeme rozdeliť na 2 základné skupiny – tie, ktoré sa musia dávať vychladiť (dáva sa do nich vložka na báze vody/ľadu, ktorú pred použitím treba vložiť do chladničky či mrazničky) a tie, ktoré sú pripravené na použitie bez ochladzovania. Sú totiž naplnené špeciálnym gélom, ktorý začne plniť funkciu chladenia vo chvíli, keď si pes na podložku ľahne. Svojou hmotnosťou tak začne vyvíjať tlak, ktorý zaktivizuje chladiaci gél.

Na manipuláciu a údržbu sú pohodlnejšie práve tieto podložky s gélom. Zároveň u nich dochádza k prirodzenejšiemu a postupnému ochladzovaniu psa než u podložiek na báze ľadu. Pri výbere si však dávajte pozor a ubezpečte sa, že výrobca zaručuje netoxickosť tohto gélu.

A ako túto podložku používať? I u nej platí staré, známe príslovie „dobrý sluha, ale zlý pán“. Pes by na ňu mal chodiť dobrovoľne a vždy mal mať možnosť rozhodnúť sa pre iné miesto na odpočinok. Psa teda nikdy nenútime, aby na podložke ležal (hoci v dobrej viere, že sa mu uľaví). Platí to nielen pre pobyt doma, ale aj v prípade, ak podložku dávate do auta. Ak pes cestuje v klietke alebo v kufri auta, podložka by nemala zaberať celé miesto na ležanie. Verte úsudku vášho psa a ak sa rozhodne, že chce v parnom dni ležať na koberci, nechajte ho.
Nedobrovoľný a dlhý pobyt na chladiacej podložke totiž môže u niektorých jedincov viesť k pohybovým problémom a stuhnutým svalom (obzvlášť, ak ide o staršie psy).

B) Chladiace vesty

Na trhu dnes nájdete i chladiace vesty či postroje. Stačí ich pred použitím namočiť do studenej vody a vyžmýkať. Obsahujú špeciálnu tkaninu, ktorá lepšie zadržiava vodu a umožňuje jej postupné odparovanie. Spodná podšívka zas odvádza vlhkosť a zabraňuje zapareniu tela.

DSC_0825-01-01

Technológia týchto vestičiek je v dnešnej dobe už naozaj vyladená, i tak je však dobré dodržiavať niekoľko zásad. Vestu by ste mali používať iba vo chvíľach, keď je pes aktívny a v pohybe (teda na prechádzkach, výletoch, pri tréningu a pod.). Pes by v nej nemal dlhodobo ležať a byť v prievane, inak sa môže stať, že prechladne alebo dôjde ku stuhnutosti svalov. Chladiace vesty sú teda ideálnou voľbou pre aktívne psy a nabité dni plné prechádzok. Skvelo poslúžia i trpasličím plemenám v mestskom prostredí, ktoré sa nevyhnú chodeniu po rozpálených chodníkoch.

C) Vesty s ochranou proti UV žiareniu

Okrem chladiacich vestičiek existujú i oblečky s ochranou proti UV žiareniu. Mnohé z nich obsahujú i repelentnú úpravu, ktorá odpudzuje muchy, komáre a ďalší hmyz.
Tieto oblečky najviac ocenia hladkosrsté psy a naháče, ktoré sa na slnku môžu ľahko spáliť. Svoju službu urobia i psom s tmavou srsťou, ktorá pohlcuje najviac žiarenia. Ochranné vesty proti UV sa hodia najmä do mestského prostredia a pokojnejšie prechádzky. Ľahučká a pohodlná tkanina totiž nepatrí zrovna k najodolnejším materiálom a pri drsnejších psích hrátkach sa môže poškodiť.

V chovateľských potrebách nájdete i ďalšie produkty, ktoré majú spríjemniť horúce letné dni – od chladiacich misiek na vodu až po chladiace obojky. Používajte však tieto vychytávky uvážene a zhodnoťte, či ich váš pes naozaj potrebuje. Najlepšou taktikou, ako prežiť vlnu horúčav, je spoločne spomaliť, oddychovať, dobre sa hydratovať a do ničoho psa nenútiť (to platí pre používanie vychytávok i samotné aktivity).

girl-g35c54de32_1920

Späť na Blog Calibra