Kedy sa pustiť do výcviku šteniatka?

Či už ste si priviedli malé šteniatko od chovateľa alebo z útulku, všade vám isto povedali, že mu máte nechať čas, aby sa rozkukalo a zvyklo si na vás, nový domov, ďalších členov domácnosti. S tým sa nedá nesúhlasiť – možno však kvôli tomu tápete, kedy vlastne začať s výcvikom šteniatka.

Ako u všetkého, i tu platí, že je treba brať do úvahy individualitu vášho psíka. S výcvikom však môžete začať už od prvého dňa! Nebavíme sa však o klasických poveloch typu sadni, ľahni, zostaň, ale o prvých cvikoch, ktoré budujú váš vzťah, komunikáciu a učia vášho psíka učiť sa. Čo si však pod týmto máte predstaviť?

Prvé cviky a prístup v tréningu

Výcvik psa sa neustále vyvíja a existuje niekoľko možných prístupov k tomu, ako vycvičiť svojho miláčika. V tomto článku sa prikláňame k tréningu po dobrom a bez použitia fyzických trestov. A čo teda trénovať ako prvé?
dog-5020587_1920

Na začiatok je u šteniatka dobré trénovať samotnú pozornosť na vás v podobe očného kontaktu. U menšieho psíka je vhodné si k nemu sadnúť/ kľaknúť. Odmeňujte už krátky pohľad z očí do očí a postupne mu zvyšujte nároky s jeho predlžovaním.

Ďalším skvelým cvikom, ktorý využijete i pri učení iných trikov, je tzv. nose touch – v praxi to vyzerá tak, že sa pes dotkne nosom vašej (otvorenej či uzavretej) dlane. Na začiatok stačí len samotný dotyk, neskôr môžete tento kontakt s vašou dlaňou predlžovať. Opäť ide o jeden zo základných a kontaktných trikov, ktoré i malé šteniatka rýchlo chápu a milujú – niektoré až natoľko, že za natiahnutou dlaňou pobežia i z väčšej vzdialenosti.

Šteniatko po príchode domov musíte naučiť i na jeho vlastné meno. Hneď ako ho vyslovíte, malo by sa na vás pozrieť/otočiť a nadviazať očný kontakt.

Esenciálnym povelom je samozrejme i privolanie. Na začiatok od šteniatka nepožadujte, aby si pred vás sadlo, sústreďte sa hlavne na samotné veselé a okamžité pribehnutie naspäť. A hlavne – urobte mu to zábavné! Na internete v dnešnej dobe nájdete množstvo privolávačských hier, ktoré osviežia váš tréning a prinesú kopec zábavy, počas ktorej sa šteniatko bude učiť túto kľúčovú zručnosť.
dog-4608266_1920

Náš tip – vyskúšajte pri tréningu používať kliker! Je to malá krabička, ktorá po stlačení vydáva krátky kovový zvuk. Ten sa stane signálom, že psík niečo urobil správne a prichádza odmena. Jeho výhodou je, že znie stále rovnako a jasne, prispieva i k lepšiemu načasovaniu a pomáha presnejšie označovať ten správny moment a správanie, ktoré chcete odmeňovať. Vášmu psíkovi tak uľahčí porozumieť, že práve v tejto chvíli robí to, čo od neho očakávate.  Psa ale treba „naklikať“ a vytvoriť mu jasné spojenie, že po kliknutí bude nasledovať odmena.

Ako často a dlho trénovať?

Váhate, ako dlho a často by ste mali so šteniatkom cvičiť? Myslite na to, že takéto mladé stvorenie ešte neudrží dlho pozornosť. Radšej teda trénujte krátko (na začiatok stačia i 2-3 minúty) a niekoľko krát denne. A hlavne – robte tréningy zábavné a učte sa formou hier! 😊 Snažte sa ukončiť tréning v tom najlepšom a radšej ho utnite skôr než šteniatko stratí záujem. Vaše cvičenia môžete spojiť i s povelom, ktorý bude znamenať  vždy začiatok tréningu (napr. „Začíname! Cvičíme! Trénujeme!“). Jeho ukončenie zas vždy oznámite ďalším slovom typu „Koniec! Hotovo! Končíme!“ – ak to budete poctivo dodržovať, vaše šteniatko sa rýchlo naučí, že tieto slová sú signálom pre začiatok a koniec cvičenia.

Ako odmeňovať?

Odporúčame

V tréningu po dobrom zohrávajú kľúčovú úlohu odmeny. Ich hodnotu pritom neurčujete vy, ale váš psík. Pre niekoho môže byť najväčšou odmenou chutný pamlsok, pre iného je to zas spoločná hra s hračkou na preťahovanie. Hodnota odmien sa môže meniť i s ohľadom na prostredie či situáciu. Ak je vaše šteniatko napríklad natešené, že vonku vidí známeho štvornohého kamaráta a chcelo by ísť za ním, tak práve tento kontakt s druhým psom bude najväčšou motiváciou a odmenou za očný kontakt či privolanie.
Myslite i na to, že odmeny, ktoré vám fungujú v pohodlí domova, už nemusia mať dostatočnú hodnotu v rušnom prostredí. Platí to najmä u pamlskov – doma dokážete trénovať na granulky, vonku už však pravdepodobne budete potrebovať maškrty vyššej hodnoty, napr. sušené mäsíčka Calibra Joy. Vysledujte teda, čo má váš psík rád a čo funguje i v rušivom prostredí. Odmeny vysokej hodnoty používajte i pri privolávaní – spoľahlivé odvolanie od rôznych podnetov a rýchle dobehnutie totiž môže doslova zachrániť život.

Kde trénovať?

burgundy-1351683_1920Dôležitým aspektom výcviku je i to, kde a v akých podmienkach budete so šteniatkom trénovať. Myslite na to, že vaše šteniatko sa ešte len zoznamuje s tým, že spolužitie s vami prináša i výcvik a na pohľad základné a jednoduché veci ho stoja mnoho úsilia. Veď celý svet je pre neho jedna veľká škola! Aby sa vaše šteniatko dokázalo sústrediť, začínajte s novými cvikmi a trikmi vždy v pokojnom prostredí. Môže to byť vaša izba či oplotená záhrada. Snažte sa mu to čo najviac uľahčiť a trénujte iba v prípade, že je dobre oddýchnuté (a i vy máte dobrú náladu). Zamedzte tomu, aby ho v priebehu krátkeho tréningu vyrušovali ďalší členovia domácnosti (dvojnohí i štvornohí). Ak pridáte akýkoľvek rušivý element, znížte svoje nároky a prípadne skráťte i samotný tréning. Postupujte pomaly a po malých krôčikoch budujte pevné základy. A hlavne – neporovnávajte sa s inými! Každý pes je jedinečný (a to platí i pre jeho pána) a má prirodzené vlohy k určitému chovaniu (napríklad aport pôjde ľahšie labradorovi než bišónikovi). Myslite i na to, že vaše šteniatko potrebuje dostatok oddychu, aby vstrebalo všetky nové zážitky. Učenie je celoživotný proces, tak sa nikam neponáhľajte a užívajte si jeden druhého a vašu spoločnú cestu.😊

Kde hľadať inšpiráciu a rady?

Či už sa vo svete psíčkarov pohybujete roky alebo ste úplným nováčikom, nikdy nie je na škodu vzdelávať sa a hľadať rady u iných ľudí. A kde vlastne chodiť po inšpiráciu? Pýtajte sa svojho okolia – známych, ktorí taktiež mali nedávno malé šteniatko, kolegov v práci, ktorí navštevujú miestny cvičák či kamarátov, ktorí sa so svojimi psami venujú nejakej aktivite. Cenným zdrojom informácií môže byť i majiteľ chovateľskej stanice, z ktorej máte šteniatko. V dnešnej dobe vedia byť nápomocné i online sociálne siete – dajte však na svoju intuíciu a neberte všetko, čo si tam prečítate, za sväté. K výcviku psov je totiž možné pristupovať rôznymi spôsobmi a to, čo je pre niekoho bežnou súčasťou tréningu, môže byť pre iného za hranicou toho, čo je ochotný so svojím psom podstúpiť.  
Myslite i na to, že každý pes je individuál a nikto nepozná toho vášho tak dobre ako vy! Ak vám nejaké postupy neprídu po chuti alebo cítite, že je to pre vášho psíka prirýchle tempo, dajte na svoje pocity.

I tak je ale dobré mať sa o čo oprieť. Môže to byť pravidelné cvičenie na miestnom cvičáku, trénovanie podľa online kurzu či občasná individuálna lekcia s profi trenérom. Každý typ tréningu má svoje pre a proti, ktoré si nižšie spoločne preberieme:

  1. Permanentka na skupinové lekcie na miestnom cvičáku
    Výhody:
    Jasne daný čas tréningu vás donúti k pravidelnému tréningu a príprave. Pes sa navyše učí trénovať v prítomnosti iných psov, čo je obrovský benefit. Podľa typu aktivity vás na cvičáku môžu pripraviť i na skúšky z poslušnosti.
    Nevýhody: Ak trénujete iba na cvičáku 1x týždenne, pravdepodobne sa nebudete posúvať ďalej – je teda nutné trénovať i doma. Na skupinových lekciách nie je navyše taký priestor venovať sa individuálnym potrebám psa a často sa na cvičáku stretnú psy rôznych úrovní a zručností. Niekedy vám ani nemusí sadnúť spôsob výcviku a prístup výcvikára – v takom prípade dajte na svoj pocit a nájdite si iný cvičák – i za cenu, že nebude najbližšie.
    dog-school-672718_1920
  2. Online kurzy
    V dnešnej dobe už nie je problém vzdelávať sa z pohodlia domova a trénovať podľa online kurzov. Dajte však na referencie ostatných a skúste si pred ich zakúpením zistiť čo najviac o ich obsahu, ako aj o samotnom trénerovi. Definujte, čo by ste za pomoci online kurzu chceli dosiahnuť a hľadajte radšej špecializované a podrobne vysvetlené videokurzy než siahodlhé kurzy, ktoré sú o všetkom a o ničom 😊
    Výhody: Dostupnosť – týka sa to najmä zahraničných trénerov, ku ktorým vzhliadate, ale i miestnych trénerov, ktorí sú natoľko žiadaní, že nemajú priestor pre nových členov. U online kurzov navyše postupujete podľa vášho tempa a cvičíte vtedy, keď na to máte náladu a čas.
    Nevýhody: Nemáte spätnú väzbu, či to, čo robíte, robíte naozaj správne. Často totiž zavážia i drobnosti, ktoré si všimne až pozorné oko trénera. Riešením tohto problému je, ak tréner v rámci online kurzu ponúka i možnosť zasielania videí z tréningu – v tom prípade prekonajte ostych a využite to! 😊
    Ďalšou nevýhodou môže byť to, že kurz ide príliš „po povrchu“ a reálne vám nepomôže posúvať sa ďalej. Vyberajte ho teda starostlivo a radšej si priplaťte za dobre ohodnotený kurz s množstvom skvelých recenzií.
  3. Individuálne lekcie s trénerom
    Tento typ tréningu oceníte najmä vo chvíli, ak bojujete s konkrétnym problémom (napr. reaktivita na iných psov, naháňanie cyklistov a pod.) alebo sa chcete zoznámiť s nejakým psím športom.
    dog-5211934_1920Výhody: Tréner sa bude stopercentne venovať iba vám. Môže tak lepšie odsledovať, akých chýb sa dopúšťate. Bude mať i väčší priestor na to, aby spoznal silné a slabé stránky vášho psíka a tomu prispôsobil i obsah a intenzitu tréningov. Môže teda ísť viac do hĺbky, čo oceníte nielen v prípadoch, keď riešite nežiadúce chovanie psa, ale aj pri skúšaní nového psieho športu – s jeho pravidlami, nástrahami vo výcviku, častými chybami a pod. Dá vám cennú spätnú väzbu, ako postupovať v tréningu a ako rýchlo zvyšovať psovi kritériá.
    Nevýhody: Odradiť vás môže vyššia cena individuálnych lekcií. Berte to však ako investíciu do budúcna, počas ktorej vybudujete pevné základy a neskôr môžete prejsť i na skupinové lekcie (čo sa týka psích športov typu agility), prípadne sa tomu vďaka nadobudnutým poznatkom môžete venovať i samostatne a bez pomoci trénera. U individuálnych lekcií platí snáď ešte viac než inde, že si s výcvikárom musíte sadnúť i ľudsky. Prijímať kritiku (hoci konštruktívnu) nie je vždy jednoduché. 😊

Okrem týchto možností sa môžete vzdelávať i v podobe odborných knižiek, veľmi nápomocné vedia byť i voľne prístupné videá. Vždy však platí, že predvádzané prístupy k výcviku vám musia dávať zmysel. Nenechajte sa do ničoho tlačiť svojím okolím a dajte na svoj sedliacky rozum. A hlavne – užívajte si každý tréning s vaším šteniatkom a pokúste sa i v nezdaroch vidieť to pozitívne.

Späť na Blog Calibra