Prejsť k obsahu Prejsť k hlavnému menu Prejsť k vyhľadávaniu

Doprava zadarmo už pri nákupe nad 30 €!
U malých zásielok zvýhodnená cena Packety 2 €

Zavrieť

Veterinárne diéty - najčastejšie otázky a odpovede

24. augusta, 2021

veterinárne diéty

V tomto článku vám prinášame odpovede na najčastejšie otázky ohľadom užívania veterinárnych diét (či už ide o psíka alebo mačičku).

CALIBRA - VD - podklady pro www - Joint & Mobility - 7-21 - 8

1. Čo je to vlastne veterinárna diéta?

Veterinárna diéta môže byť v podobe suchého alebo vlhkého krmiva, ktoré je zostavené tak, aby pomáhalo pri liečbe rôznych zdravotných problémov (napr. tráviace ťažkosti, obezita) alebo prispievalo k udržovaniu čo najoptimálnejšieho stavu jedinca pri chronických diagnózach (napr. zlyhávanie obličiek, cukrovka). Veterinárna diéta dnes stojí na pomedzí liečiva a krmiva a umožňuje podporiť liečbu tým najprirodzenejším možným spôsobom. Ide teda o špeciálne krmivo, ktorého hlavnou úlohou je pomôcť chorému psíkovi alebo mačičke k uzdraveniu alebo k udržaniu čo najlepšieho zdravotného stavu a výrazne zlepšiť kvalitu ich života.

2. Môj pes/mačka má ťažkosti, môžem mu diétu naordinovať sám/sama?

dog-2082484_1920Hoci veríme, že by ste pre to mali len tie najlepšie úmysly, nepodávajte veterinárnu diétu bez konzultácie s vaším veterinárom. Nasadenie veterinárnej diéty je vždy na jeho zvážení, ktorému predchádza dôkladné klinické vyšetrenie. To, čo sa môže na prvý pohľad zdať ako problém s trávením, môže v skutočnosti viesť až k poškodenej pečeni a pod. Diéty sú súčasťou liečby a váš psík alebo mačička by mali byť aj po prechode na toto krmivo pod dohľadom veterinára. 

3. Máme doma viac psov/mačiek a idú si navzájom do misiek - môžem diétu podávať i ostatným?

Pristupujte k veterinárnym diétam ako k liečivu - tiež by ste svojmu zdravému psovi/mačke nedávali antibiotiká, že? Chápeme, že zosúladenie kŕmenia pre viacčlennú svorku môže byť problematické. Skúste však nielen zabrániť tomu, aby choré zvieratko šlo do misiek pre zdravých členov domácnosti, ale i naopak. pets-3715733_1920U psov je to obvykle jednoduchšie, ak kŕmite 1x - 2x denne. Stačí psíkovi s ťažkosti vyhradiť samostatnú miestnosť, kde bude mať počas jedenia pokoj. Prípadné zvyšky v miskách následne odstránite. 
U mačiek je to zložitejšie, keďže kvôli svojmu rýchlemu metabolizmu postrebujú jesť viackrát za deň po malých porciách a misku s granulami mávajú často neustále k dispozícii. Riešením je ukončiť im tento "bufet", podávať krmivo niekoľkokrát za deň a po zjedení upratať zvyšky. Ďalším riešením je zakúpiť špeciálne misky na čip, ktoré sa otvoria len vo chvíli, keď sa k nim priblíži "napárované" zvieratko so správnym čipom.

4. Majú diéty Calibra dobré zloženie? Ide o kvalitné krmivo?

Hneď na začiatok oceňujeme, že sa pri výbere krmiva pre svojich miláčikov dívate na kvalitu a zloženie. Ako sme však už spomínali, veterinárne diéty sú špeciálnym krmivom, ktoré je súčasťou liečby. Tým najdôležitejším kritériom je teda funkčnosť tohto krmiva. V prípade veterinárnych diét Calibra si môžete istí, že sú do posledného detailu zostavené tak, aby pomáhali pri liečbe či doživotnom udržiavaní čo najkvalitnejšieho života psíka a mačičky. Vytvárali ich veterinári špecializovaní na výživu zvierat a každá zložka v týchto krmivách (od zvoleného mäsa až po aditíva) má svoje jasné opodstatnenie. Dbá sa pritom nielen na funkčnú stránku týchto zložiek, ale aj na ich kvalitu a výbornú stráviteľnosť.

Je chvályhodné, ak pri hľadaní krmiva pre zdravého psíka dbáte na to, aby na prvom mieste bolo mäso a za ním kvalitné zdroje tukov, vlákniny a sacharidov. V prípade veterinárnych diét a chorého zvieratka sú však nutričné potreby odlišné a niektoré diéty majú v zložení na prvom mieste ryžu. Ide napríklad o diétu pre zvieratká s ochorením obličiek, aby sa uľahčilo zlyhávajúcim orgánom. Samozrejme, sú tam následne použité i vysokokvalitné zdroje bielkovín ako napr. vajcia. Zloženie veterinárnych diét teda nemôžeme posudzovať tak ako zloženie bežného krmiva.

 

5. Môjmu psovi/mačke naordinovaná veterinárna diéta nechutí, čo s tým?

Hoci sa snažíme robiť veterinárne krmivá Calibra chuťovo atraktívne, takýto problém môže nastať. Často to súvisí aj s aktuálnym zdravotným stavom zvieratka - cat-4864605_1920nechutenstvo býva pri mnohých ochoreniach sprievodným javom. Naštastie ponúkame v rámci niektorých receptúr nielen suché krmivo, ale i vlhké varianty v podobe konzerv. Tie môžete podávať ako plnohodnotnú a jedinú stravu alebo nimi iba dochutiť samotné veterinárne granuly. Do úvahy pripadá i namáčenie granuliek tesne pred podávaním či pridávanie olejov a vývaru - o tomto sa však vždy poraďte so svojím veterinárom, pri niektorých diagnózach to môže byť kontraindikáciou.

6. Kedy môžem z veterinárnej diéty prejsť opäť na klasické krmivo?

Každú zmenu krmiva a teda i vysadenie diéty konzultujte s vaším veterinárom. Ak totiž niečo našim zvieratkám ide, tak je to tváriť sa, že je všetko v poriadku. Vychádza to z ich prirodzeného inštinktu šelmy, ktorá v prírode nesmie dať ostatným najavo, že je slabá. Upravenie metabolických procesov vždy nejakú dobu trvá. Ak mal teda váš spoločník napríklad tráviace ťažkosti, ktoré už vymizli, tak to ešte automaticky neznamená, že jeho trávenie a črevná mikroflóra sa plne spamätali. 
Dôležitým faktorom je i to, či touto stravou riešite akútny alebo chronický problém. Niektoré typy veterinárnych diét sa podávajú i celoživotne - napr. renálne diéty pri zlyhávajúcich obličkách či hypoalergénne krmivo pri potravinových alergiách.

7. Prečo sú veterinárne diéty Calibra dostupné iba u veterinárov?

CALIBRA - VD - podklady pro www - Oxalate - 7-21 - 19Pýtate sa, prečo nemôžete veterinárne krmivo Calibra zakúpiť v klasických chovateľských obchodoch alebo e-shopoch? Ako sme spomínali už vyššie, veterinárne diéty sú súčasťou liečby, ktorá by vždy mala byť pod dohľadom vášho veterinára. Podávanie klinickej diéty by teda vždy malo vychádzať z odporúčania veterinárneho lekára, ktorý vyhodnotí zdravotný stav vášho zvieratka a stanoví diagnózu. Množstvo patologických stavov pritom vykazuje veľmi podobné či dokonca rovnaké symptómy a neodborne stanovená diagnóza s následnou nesprávne zvolenou diétou môže ešte zhoršiť zdravotný stav vášho miláčika. 
Stanovením diagnózy navyše práca veterinára nekončí - bude i naďalej sledovať vývoj zdravotného stavu a účinnosť zvolenej liečby. Pravidelné kontroly by teda mali byť samozrejmosťou a priestorom na zhodnotenie funkčnosti nasadeného krmiva. 

Späť na Najčastejšie otázky a odpovede