V tomto článku sa dozviete:

Ako spoznať obezitu u psov

Obezita je stav, keď došlo k celkovému zmnoženiu tukového tkaniva u daného jedinca. Takúto situáciu vyhodnotíme pomocou Body Condition Score (BCS je medzinárodne uznávaný systém hodnotenia telesnej kondície psov a mačiek). Pre presnejší opis stavu sa používa deväťbodová stupnica.

CALIBRA - VD - podklady pro SK - Diabetes-1 - 7-21

Ako obezita vzniká

Obezita je dôsledkom vyššieho energetického príjmu psa a nepomerne nižšieho výdaja energie. Obvykle záleží na životospráve – množstve prijatých kalórií a miere pohybu. Pri niektorých psoch sa na rozvoji obezity môžu podieľať hormonálne problémy (hypotyreóza), dedičnosť alebo iné faktory. Vždy ale správnym kŕmením a primeranou fyzickou aktivitou môžeme kondíciu psíka ovplyvniť smerom k lepšiemu.

Čo obezita u psa spôsobuje?

  • CALIBRA - VD - podklady pro www - Diabetes - 7-21 - 4
  • Pohybové ťažkosti (preťaženie kĺbov, tlak na skelet a väzy, v období rastu väčšie riziko vývojových anomálií)
  • Obehové problémy (zaťaženie obličiek, steatóza pečene)
  • Diabetes mellitus
  • Narušenie reprodukčnej činnosti (znížená životnosť spermií, problémy s počatím)
  • Únava – hrozba kolapsu pri záťaži (srdce, dýchací systém)

Aké sú dôsledky obezity?

Obezita nie je iba kozmetickou záležitosťou, je to nebezpečný stav, ktorý ovplyvňuje celý organizmus psa a funkciu vnútorných orgánov. Môže dôjsť i k radikálnemu zníženiu dĺžky života alebo aj ku kolapsu a smrti jedinca.

CALIBRA - VD - podklady pro www - Diabetes - 7-21 - 2Ako sa dá obezita liečiť?

Obezita patrí k ochoreniam, keď nutričná terapia predstavuje terapiu hlavnú: Veterinárny lekár vždy zvolí vhodný prístup a stanoví nadväzujúci redukčný režim. Optimálne chudnutie je 0,5 – 2 % telesnej hmotnosti týždenne (závisí na plemene).

Po cca 3 týždňoch na zdravotnej kontrole dôjde buď k ďalšej úprave režimu (zníženiu kalorického príjmu, keď nechudne), alebo k zachovaniu stanoveného plánu (keď chudne) až do dosiahnutia cieľovej hmotnosti. Možnosti liečby sú nasledujúce:

  • Redukčný režim stanovený veterinárnym lekárom na základe stavu pacienta redukciou kŕmnej dávky.
  • Pohybový režim – zvýšenie pohybovej aktivity, zaradenie dlhších prechádzok.
  • Špeciálny redukčný režim pomocou veterinárnej diéty, ktorá poskytuje mnoho výhod oproti zníženiu kŕmnej dávky bežne podávaného komerčného krmiva.

Výhody veterinárnej diéty pre management hmotnostiCALIBRA - VD - podklady pro www - Diabetes - 7-21 - 6

  • Menej kalórií – psík môže mať rovnaké množstvo krmiva, na aké je zvyknutý, ale energetický príjem bude znížený a hmotnosť psa tak môže klesať.
  • Zvýšený obsah vlákniny, ktorá spôsobuje pocit sýtosti, ale zároveň neobsahuje mnoho kalórií. Pes teda nemá tendenciu vyžadovať prídavok a rozhodne nehladuje.
  • Zvýšený obsah proteínov chráni svalovú hmotu pri chudnutí. Svaly sú dôležité pre zdravý pohyb.
  • L-karnitín na podporu spaľovania tukov.

Ako ďalej, keď pes schudol na požadovanú hmotnosť?

Po dosiahnutí cieľovej hmotnosti sa nemôžeme vrátiť k pôvodnému režimu, pretože by mohlo dôjsť k jojo efektu obdobne ako pri ľuďoch. Po redukčnej fáze odporúčame používať krmivo na udržanie hmotnosti – napr. niektoré z komerčných krmív, ktoré má nutričné zloženie špeciálne upravené pre potreby psíkov so sklonmi k priberaniu. Takéto krmivo je možné používať celoživotne, pretože obsahuje všetky potrebné živiny, ale menej kalórií.

CALIBRA - VD - podklady pro www - Diabetes - 7-21 - 7L-karnitín sa podieľa na prenose mastných kyselín do mitochondrií, kde sú rozložené. Mitochondria má dvojitú membránu, cez ktorú mastné kyseliny nie sú schopné prechádzať samostatne, a preto potrebujú prenášačov.

L-karnitín sa v tele v obmedzenej miere vytvára aj samostatne, konkrétne v pečeni. Ide teda o pridanie či úpravu prvkov v diéte, ktoré sú telu vlastné a prirodzené.

Co je naozaj dôležité?

Pri redukcii alebo udržiavaní hmotnosti je nutné diétny režim prísne dodržiavať. Žiadny člen domácnosti nesmie psovi podávať jedlo od stola, alebo maškrty, ktoré neschválil veterinárny lekár.

Bez kontroly sa tak navyšuje kalorický príjem - zviera namiesto chudnutia priberá. Pozor na rôzne sušené pochúťky, ktoré majú prekvapivo vysoký kalorický obsah.

Diabetes u psa

CALIBRA - VD - podklady pro www - Diabetes - 7-21 - 5

Diabetes mellitus je ochorenie bežne známe ako „cukrovka“. Vyskytuje sa u ľudí, ako aj u psíkov. Je to stav spôsobený zvýšením glukózy v krvi.

Diabetes mellitus vzniká ako následok ochorenia pankreasu = slinivky (autoimunitný proces, pankreatitída), môže byť spojený s niektorými hormonálnymi chorobami (Cushing, vplyv pohlavného cyklu u sučiek), aplikáciou kortikosteroidov či spojený s obezitou.

Obezitu je možné vyliečiť, diabetes nie…

Diabetes je možné iba dostať pod kontrolu podávaním inzulínu a správnou terapeutickou diétou.

Diéta pre management diabetu má špeciálne upravené zloženie na podporu funkcií organizmu:

  • 2021-08-10 11_40_42-Window

    Znížený obsah sacharidov

  • Sacharidy s nízkym glykemickým indexom (kontrola postprandiálnej glykémie, t. j. hladiny krvnej glukózy po najedení)

  • Vysoký obsah proteínov umožňujúci zachovanie čistej svalovej hmoty.

  • Vysoký obsah antioxidantov brániaci narušeniu metabolických dejov a poškodeniu bunkových membrán (diabetes prispieva oxidačnému stresu).

Čo podmieňuje vznik cukrovky u obéznych psov?

Hladinu cukru (glukózy) v krvi udržujú dva hormóny – glukagón a inzulín. Tieto hormóny sú tvorené v slinivke brušnej (pankrease). Inzulín znižuje hladinu krvného cukru tak, že zabezpečí jeho presun do buniek a bunky tento cukor použijú ako zdroj energie.

U obéznych jedincov receptory v bunkách na tento pokyn dobre nereagujú, je potrebné viac a viac inzulínu, aby mu rozumeli. Nakoniec dôjde k vyčerpaniu buniek pankreasu tvoriacich inzulín a tým k rozvoju cukrovky.

CALIBRA - VD - podklady pro SK - Diabetes-2 - 7-21  

 

Čo je pri cukrovke dôležité:

Pre udržanie konštantnej (stálej) hladiny cukru v krvi je nutné pravidelné kŕmenie menšími porciami krmiva. Maškrty je možné používať iba po schválení veterinárnym lekárom, iba v obmedzenej miere. Niektoré obsahujú sacharidy s vysokým glykemickým indexom, ktoré by zvyšovali krvný cukor a spôsobili prechodné zhoršenie stavu.

Čo ponúka Calibra?

Keďže riešenie obezity a diabetu má spoločné kľúčové parametre a tieto ochorenia spolu úzko súvisia (obezita môže spustiť diabetes), prichádza Calibra s receptúrou veterinárnej diéty Calibra VD Diabetes & Obesity.

CALIBRA - VD - podklady pro www - Diabetes - 7-21 - 8

Odporúčané použitie diéty:

  • Dietetická podpora pri Diabetes mellitus

  • Redukcia hmotnosti

  • Udržiavanie hmotnosti

Keďže obezita negatívne ovplyvňuje pohybový systém – preťaženie kĺbov, Calibra veterinárna diéta obsahuje aj prídavok chondroprotektív.

CALIBRA - VD - podklady pro www - Diabetes - 7-21 - 11

 

Chondroprotektíva - sú látky podporujúce funkciu kĺbov. Patrí sem glukozamín (aminocukor, ktorý je prirodzene súčasťou spojivových tkanív) a chondroitín sulfát (prirodzená súčasť kĺbov).

 

 

Veterinárna diéta Diabetes & Obesity pomáha:  

Odporúčame

  • znížiť nadváhu/obezitu
  • udržať optimálnu hmotnosť
  • u jedincov s predispozíciami k obezite
  • pri Diabetes mellitus (cukrovka)

Výhody Calibra VD Diabetes & Obesity:

Energy balance system

  • Vysokoproteínová receptúra
  • Nízky obsah kalórií & nízky obsah sacharidov & zvýšené množstvo vlákniny

METABOLIC MANAGEMENT COMPLEX – podpora využitia tukov a optimalizácia hladiny krvnej glukózy

  • Zdroje sacharidov s nízkym glykemickým indexom
  • Zvýšený obsah L-karnitínu (podpora spaľovania tukov)
  • Vitamíny a antioxidanty (polyfenoly a flavonoidy zo zeleného čaju a kurkumy)

Späť na Veterinárne diéty pre psy