Zodpovieme si otázky:

Šteniatko musí i oddychovať

Nie je prekvapivé, že šteňa potrebuje viac spánku než dospelý pes, a to až 20 hodín denne. Najmä v prvých týždňoch to uvidíte i sami – stačí päťminútová hra či krátka prechádzka po záhrade a vaše šteniatko hneď padne únavou.
weimaraner-1381184_1920Niektoré šteňatá (obzvlášť zástupcovia aktívnych plemien) sa však nevedia „vypnúť“ a k poriadnemu oddychu im možno budete musieť trochu pomôcť. Základom je nastaviť si režim tak, že po aktivite nastáva pokoj a spánok. Skvelým pomocníkom v tomto je ohrádka či klietka, ktorú bude šteniatko vnímať ako oázu kľudu. Je však dôležité, aby klietku nemalo za trest a i samo ju vyhľadávalo a bralo ako svoje miestečko. K lepšiemu oddychu pomôže i eliminovanie podnetov v okolí – miesto na spánok by malo byť v pokojnej časti bytu/záhrady.
Problémy s oddychovaním totiž často nastávajú práve vtedy, ak je šteniatko takpovediac „prestimulované“. Zamyslite sa tak i nad tým, či nemá až príliš nabitý program. Zažilo nové veci, trénovalo v ťažšom prostredí, malo za sebou intenzívnu a dlhú hru so štvornohým kamarátom či navštívilo terasu kaviarne na námestí? I zdanlivo jednoduché a nenáročné veci vedia byť pre šteniatka plné stimulov. Dávkujte mu ich preto s rozvahou. S tým súvisí i intenzita a dĺžka prechádzok.

Aké prechádzky sú vhodné pre šteniatka?

Novopečení majitelia šteniatok sa často pýtajú, ako často a dlho by mali byť vonku na prechádzke.
Každý pes je jedinečný, takže na túto otázku nemáme jednoznačnú odpoveď. Ak však predpokladáte, že to s ich dĺžkou a náročnosťou netreba preháňať, idete na to dobre. 😊 Všeobecne sa udáva, že na každý týždeň života sa má pridať cca 1 minúta prechádzky. 10 týždňovému šteniatku by tak orientačne mala stačiť už 10 minútová prechádzka niekoľkokrát denne.

dog-3618666_1920

Berte to však naozaj len orientačne a prispôsobte to potrebám svojho psíka. Záleží i na náročnosti vychádzok – šteniatko viac (psychicky) unaví prechádzka po meste či mestskom parku, kde stretne množstvo ľudí a psov než prechádzka na ľudoprázdnej lúke či poli za domom. Vnemy, ktoré vy už takmer vôbec nevnímate, totiž nasáva plnými dúškami – rôzne zvuky, svetlá, vône a pod.
Náš tip nechajte vaše šteniatko vonku čuchať! Psí čuch je podľa vedcov až 100 000x citlivejší než čuch človeka. Pes sa teda dozvedá o svojom okolí a analyzuje nazbierané informácie najmä prostredníctvom čuchu. Samotné čuchanie je pre psa upokojujúce a príjemne ho unaví. Nie nadarmo sú v poslednom období veľkým hitom čuchacie koberčeky, ktoré napomáhajú k mentálnej stimulácii i v prostredí domova.

Na čo si dať pozor v období rastu

Pri výbere prechádzok a aktivít pre šteniatko je dobré brať do úvahy i to, že neustále rastie.
Zhodnoťte tak i náročnosť terénu a v prípade, že je pred vami nejaká prírodná prekážka alebo strmé stúpanie/klesanie, vezmite šteniatko radšej na ruky a chvíľku ho poneste.
V období rastu je totiž telíčko šteniatka náchylnejšie na rôzne zranenia. Odporúča sa aj nosenie do/zo schodov. Kým teda vládzete vziať vaše mladé psíča na ruky, noste ho v takýchto prípadoch až do skončenia jeho intenzívneho rastu (obvykle medzi 3. – 7. mesiacom života).
dog-6527477_1920V prípade, že máte šteniatko veľkého plemena, ktoré už nezdvihnete do náruče a nie je možné sa takýmto situáciám vyhnúť, naučte ho aspoň „spôsobne“ chodiť po schodoch a strmom teréne. Začnite tak, aby sa šteniatko v takejto chvíli držalo za vami a nepredbiehalo vás. Vy následne určíte pomalšie tempo, takže šteniatko nebude brať schody hlava-nehlava.

Na šteniatko v raste môžu nástrahy čakať i doma. Rizikové môžu byť aj naháňačky a hry na plávajúcej podlahe či ďalších povrchoch, na ktorých sa šteniatku šmýka. Vyhraďte si tak doma bezpečné miesto na hranie, kde je koberec či iná protišmyková úprava.

Sledujte i spoločné hry s inými psami (doma či vonku). Niektoré psy majú prirodzene divoké prejavy hry a šteniatko dokážu „zvalcovať“. Ak sa to deje opakovane a vidíte i na samotnom šteniatku, že je z tohto druhu hry nesvoje, vezmite ho radšej preč a doprajte mu hru so psami, ktoré majú podobný štýl a energiu.

A čo strava v období rastu?

Odporúčame

Calibra Dog Life Adult Large Breed Chicken

Life Doprava zadarmo Akcia Hypoalergénne Monoproteín

Hypoalergénne kompletné granuly pre dospelé psy veľkých plemien (nad 30 kg) s kuracím mäsom a ryžou, ktoré obsahujú 85 % bielkovín živočíšneho pôvodu. Receptúra je zameraná na starostlivosť o kĺby a podporu optimálneho trávenia.

56,67 €

Skladom > 10 ks

Darček: Calibra cestovná miska skladacia zadarmo

Ak kŕmite kvalitnými granulami pre šteňatá a juniorov, nemusíte do stravy nič pridávať. Tieto receptúry sú totiž nastavené tak, aby šteňaťu dodali všetko potrebné. Krmivo pre veľké plemená navyše býva obohatené o kĺbovú výživu.
Pridávaním doplnkov či ďalších druhov stravy môžete rozhodiť ideálne pomery fosforu a vápnika či prijímaných vitamínov. Myslite na to i v prípade tréningových maškŕt, ak ich počas dňa skŕmite veľké množstvo.
Kľúčom k úspechu a zamedzeniu problémov v raste je udržiavať psíka štíhleho, v dobrej kondícii a neprekrmovať ho. Každé kilo navyše je zbytočnou záťažou, ktorá najmä u veľkých plemien môže viesť k rozvoju problémov s pohybovým aparátom. Pamätajte teda na to – s pohybom a so stravou to v období rastu netreba preháňať! 😊

Môžem sa so šteniatkom venovať psím športom?

Ak sa po prečítaní predchádzajúcich riadkov pýtate, či sa vôbec môžete začať venovať nejakým psím športom, tak odpoveď je áno! Prispôsobte však tieto aktivity požiadavkám rastúceho psíka a zamerajte sa na základy daného športu.

golden-retriever-puppy-2706681_1920  puppy-5021237_1920

V agility to napríklad znamená, že budete mať všetky tyčky položené na zemi, ktoré bude psík preskakovať (či skôr prekračovať), v športovej kynológii sa budete sústrediť na cviky z poslušnosti, ktoré nevyžadujú skoky či prechody po „áčku“, v dogdancingu začnete taktiež s trikmi, pri ktorých nepotrebujete výskoky a podobne. Nezabudnite i na striedanie strán (napríklad chôdza pri ľavej a pravej nohe), aby psík rovnomerne zaťažoval obe strany svojho tela. Zapojte do tréningu i warm-up (cviky a chôdza „ na rozohriatie“ tela) a cool-down („vychodenie“ a spomalenie po intenzívnej aktivite).
A hlavne – myslite na svoju psychickú pohodu, užívajte si spoločne strávený čas a nehľadajte nástrahy na každom rohu! S ničím sa totiž nemá preháňať 😊

Späť na Blog Calibra