Prejsť k obsahu Prejsť k hlavnému menu Prejsť k vyhľadávaniu

Doprava zadarmo už pri nákupe nad 35 €!
U malých zásielok zvýhodnená cena Packety 2 €

Zavrieť

Faraónsky pes

7. apríla, 2025

Plemená psov

Faraónsky pes, elegantné a starobylé plemeno s koreňmi v starovekom Egypte, je cenený pre svoju inteligenciu, lovecké schopnosti a vernosť. Týmito vlastnosťami fascinuje dodnes.

DSC_9133-Edit_mrackova.com

Pôvod

Faraónsky pes (známy aj ako faraónsky chrt) je jedným z najstarších plemien psov, ktorého korene siahajú tisíce rokov do starovekého Egypta. Presný vývoj plemena nie je známy, ale predpokladá sa, že faraónske psy boli spoločníkmi a loveckými psami egyptských faraónov, vďaka čomu si vyslúžili svoje honosné meno.

Podľa niektorých teórií sa faraónsky pes dostal do oblasti Stredozemného mora prostredníctvom obchodníkov a námorníkov, ktorí cestovali medzi Egyptom a inými časťami starovekého sveta. Jedným z miest, kde sa tieto psy uchytili a kde sa im darilo, bola Malta. Tu sa stali dôležitou súčasťou miestnej kultúry a národného dedičstva.

Na Malte sú faraónske psy známe ako „Kelb tal-Fenek“, čo znamená „králičí pes“. Tento názov odráža ich funkciu na ostrove – lov králikov. Populácia faraónskych psov na Malte sa vyznačuje čistokrvnosťou, ktorá je výsledkom izolácie ostrova a prísnej kontroly chovu. Vďaka týmto podmienkam si plemeno zachovalo svoje pôvodné vlastnosti a vzhľad. Faraónsky pes bol na Malte veľmi cenený nielen kvôli svojim loveckým schopnostiam, ale aj pre svoju inteligenciu, vernosť a výnimočný vzhľad.

Malta sa stala centrom chovu faraónskych psov a miestni chovatelia stále zohrávajú úlohu pri udržiavaní a ochrane tohto starobylého plemena. V 70. rokoch 20. storočia bol faraónsky pes uznaný za maltské národné plemeno, čo len podčiarkuje jeho význam a postavenie na ostrove. Z Malty sa toto plemeno rozšírilo ďalej do sveta, pričom dôležitú úlohu v jeho chove zohralo Spojené kráľovstvo, kde ho Kennel Club uznal už v roku 1974. Dnes je faraónsky pes medzinárodne uznávaný a jeho majestátny vzhľad a kráľovská história z neho robia veľmi zaujímavé plemeno.

Vzhľad

DSC_9090-Edit_mrackova.comFaraónsky pes je elegantný a atletický pes strednej veľkosti, ktorý je ľahko rozpoznateľný vďaka svojim elegantným líniám, štíhlej, ale svalnatej stavbe a krátkej lesklej srsti. Farba srsti je pálená alebo tmavá pálená s týmito bielymi znakmi: biela špička chvosta, biela hruď, biele labky. Prípustný je tenký biely pruh uprostred tváre. Inde sú biele znaky nežiaduce.

Jeho oči sú jantárové a vyžarujú inteligenciu a bystrosť. Dlhé, vzpriamené uši dodávajú faraónskemu psovi ostražitý a ušľachtilý vzhľad, zatiaľ čo jeho dlhý chvost, ktorý sa zužuje do špičky, je výrazom jeho elegancie a rýchlosti. Samce dosahujú výšku 56 – 63 cm, zatiaľ čo samice sú o niečo menšie a merajú 53 – 61 cm. Hmotnosť nie je stanovená v štandarde, ale zvyčajne sa pohybuje od 17 do 27 kg.

Povaha a pre koho je vhodný

Faraónsky pes má zvyčajne priateľskú a vernú povahu. Je to inteligentný a vnímavý pes, ktorý je verný svojej rodine. Nezaprie však svoje lovecké inštinkty. Je to veľmi aktívny a energický pes, ktorého býva pomerne ťažko odvolať, a preto sa odporúča mať ho pri pobyte vonku na vôdzke. Ak je socializovaný od mladého veku, zvyčajne dobre vychádza s inými psami a deťmi. Má tendenciu byť dosť svojhlavý a svojím spôsobom nezávislý. Tu je potrebné zdôrazniť potrebu výcviku, pri ktorom sa musí hľadať rovnováha medzi prísnosťou a toleranciou. Ak na neho budete príliš prísni, uzavrie sa do seba. Výcvik si vyžaduje určitú dávku empatie a toto plemeno je určite vhodnejšie pre skúsených chovateľov.

Vo všeobecnosti sa hodí na veľmi aktívny životný štýl. Potrebuje vybiť svoju energiu, a preto je vhodný napríklad na coursing (psie preteky).

Zdravie a starostlivosť

DSC_8939-Edit_mrackova.comFaraónske psy sú vo všeobecnosti zdravé a ich priemerná dĺžka života je 12 až 14 rokov. Nie je známe, že by trpeli nejakým špecifickým ochorením. Môžu však byť citlivejšie na anestéziu.

Starostlivosť o srsť faraónskeho psa je veľmi jednoduchá a nevyžaduje si špeciálny režim starostlivosti. Z krátkej srsti sa zvyčajne dajú dobre odstrániť nečistoty. Na krátku srsť stačí napríklad kefovacia rukavica, ktorú možno použiť namiesto bežnej kefy.

Opäť musíme spomenúť, že pre týchto psov je najdôležitejší dostatok pohybu a možnosť vybiť svoju veľkú energiu. Aktívny pes je šťastný pes.

Strava

Odporúčame

Faraónsky pes je zvyčajne dobrý jedák. Vzhľadom na jeho vysokú aktivitu uprednostňujte krmivo s vysokým obsahom mäsa. Môžeme odporučiť rad Verve s čerstvým mäsom. Ďalšou veľmi vhodnou alternatívou je krmivo z radu Life. Granuly z oboch radov možno kombinovať s konzervami, čo určite prinesie vítané spestrenie stravy.

Spomínali sme potrebu správneho výcviku. Pes vždy ocení pozitívnu motiváciu. Okrem pochvaly (ktorá je najcennejšia od majiteľa) odporúčame motiváciu vo forme maškŕt. Vyskúšajte náš rad odmien Calibra Joy Dog Training.

Späť na Atlas plemien psov