V tomto článku spolu preberieme:

Príchod šteniatka je bez pochýb krásnou udalosťou a sme si istí, že sa už neviete dočkať toho, ako ho budete držať v náručí a predstavovať mu jeho nový domov. Predtým je však dobré zamyslieť sa nad niektorými vecami a vyjasniť si s ďalšími členmi rodiny niekoľko dôležitých bodov.

Kto sa bude o neho starať?

Samozrejme, ak je vás doma viac, tak každý môže pomôcť – starostlivosť o malé šteniatko je v prvých týždňoch náročná. Bude potrebovať časté prechádzky na vykonanie potreby (a to i počas noci) a kŕmenie viackrát denne (minimálne 3x v menších porciách). Je dobré si však ujasniť, kto sa bude o neho primárne starať a vychovávať ho. Ste ochotný si kvôli nemu vziať dovolenku aspoň na prvé dni? Prípadne máte možnosť pracovať z domu? Aj so samotným výcvikom môžete začať už v prvých dňoch, ak to bude škola hrou.

Kde bude jeho miesto na odpočinok?

Bude psík bývať vo vnútri? V tom prípade si premyslite, kde bude mať šteniatko svoj peleštek. Umožníte mu prístup do vašej spálne alebo zostane cez deň i na noc na chodbe či v obývačke? Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek variant, je dobré myslieť na to, aby tam malo slobodný prístup vždy, keď potrebuje a aby sa tam cítilo bezpečne a malo pokoj. Skrátka mu vytvorte malú oázu kľudu, ktorá bude len a len jeho.

chihuahua-puppy-958203_1920   welsh-corgi-pembroke-4232496_1920

Nezabudnite, že šteniatka potrebujú veľa spánku, a to až 20 hodín denne. Objavovanie celého sveta je pre nich náročné a kvalitný spánok im pomáha to všetko spracovať. K dostatočnému oddychu im možno budete musieť trochu pomôcť – bežný ruch v domácnosti je pre nich natoľko zaujímavý, že niekedy nevedia „vypnúť“. Nenechajte sa však oklamať prekypujúcou energiou vášho šteniatka a naučte ho relaxovať. Vyčleňte mu pokojné miestečko, kde ho nebudú rušiť deti a ďalší členovia domácnosti. V tomto sú výborným pomocníkom ohrádky pre šteniatka či klietky, ktoré si od začiatku bude spájať s oddychom (a nebude tam zatvorené za trest). Pridajte mu tam i kúsok s vašou vôňou (napr. sveter) a v prvých  dňoch i napachovanú látku z pôvodného domova od chovateľa (ak ste ju dostali do výbavy).

Aké pravidlá si doma nastavíte?

Premyslite si a dopredu sa dohodnite aj so zvyškom rodiny, aký režim bude u vás platiť. Bude sa psík môcť slobodne pohybovať po celom byte/dome alebo mu sprístupnite iba niektoré miestnosti? Bude mať dovolené vyskočiť na gauč či spať v posteli?pug-2494575_1920 Pri nastavovaní pravidiel myslite na to, že z rozkošného malého šteniatka bude čoskoro veľký, dospelý jedinec. To, čo sa u šteniatok zdá roztomilé, sa razom môže zmeniť na nepríjemný zlozvyk, ktorého sa budete len ťažko zbavovať. Bolo by vám či vašim návštevám príjemné, ak by ich pri príchode vítalo veľké, skákajúce torpédo? Alebo ak by na vás pri jedle hádzalo veľké psie oči a oprelo si o vaše nohy svoju zaslintanú papuľku?
Hoci chápeme, že odolať šteňaciemu pohľadu je občas nad ľudské sily, buďte komunikácii s ním jednoznační, dôslední a konzistentní. To platí pre celú rodinu a za každých okolností – verte, že psy sú naozaj chytré tvory a rýchlo využijú akékoľvek poľavenie v nastavených pravidlách. 😊

Výbava pre šteniatko

Premýšľate nad tým, čo treba šteniatku kúpiť do výbavy?
Hneď na začiatok si overte, čo pri vyzdvihnutí šteniatka dostanete od pôvodného majiteľa. Chovateľské stanice obvykle zostavujú odchodový balíček, ktorý tradične obsahuje krmivo, na ktoré je psík zvyknutý a pár drobností navyše – niektorí však poskytujú kompletnú výbavu a osvedčené veci, ktoré sami používajú. I pri šteniatku z útulku je zvykom, že spolu s ním vám odovzdajú štartovací balík s krmivom, maškrtami, obojkom a vodítkom.
Čo sa týka krmiva, určite prvé dni (ideálne aspoň 2 týždne) kŕmte stravou, na ktorú je šteniatko zvyknuté. S príchodom do nového domova ho čaká obrovské množstvo zmien, na ktoré si musí zvyknúť. Na toto náročné obdobie a stres môže reagovať i tráviacimi ťažkosťami, uľahčite mu to teda tým, že mu necháte pôvodné krmivo až do doby, kým sa plne aklimatizuje.

Čo ďalšie sa vám v prvých dňoch zíde?

  • Pelech na odpočinok vo vnútri/ zateplená búda na pobyt vonku.
  • Obojok – počítajte s tým, že z prvého obojku psík rýchlo vyrastie, takže nie je nutné do neho príliš investovať. Pokiaľ nemáte veľké plemeno, hľadajte obojky z ľahkého materiálu, aby to bolo šteniatku príjemné na nosenie.
  • Postroj – u rastúceho psíka je to vhodný variant k obojku, najmä ak psík ešte nie je naučený, že nemá ťahať na vôdzke. Rovnako ako u prvého obojku, i tu rátajte s tým, že z neho psík ešte vyrastie. Postroj musí dobre sedieť a mať tvar, ktorý neobmedzuje rastúce šteniatko v ramenách a celkovom pohybe – ideálne sú postroje v tvare písmena Y.
  • Misky na vodu a krmivo – v ponuke sú rôzne dizajny a materiály, najčastejšie sa môžete stretnúť s plastovými, nerezovými alebo keramickými miskami.
  • Vôdzka – na začiatok odporúčame 2 typy – krátke vodítko na tréning a pobyt v rušnom prostredí a 5 či 10 metrovú stopovačku z ľahkého materiálu, ktorú oceníte v prírode. Je vhodné ju používať, kým šteniatko nemá skvelo zvládnuté privolanie a nie ste si istí, ako zareaguje v prípade, ak stretne iného psa, zver či cyklistu.
  • dog-237193_1920Pomôcky na starostlivosť o srsť, labky, uši a zuby (hrebeň/kefa, kliešte na pazúriky, zubná kefka /návlek na prst, šampón pre šteniatka) – je dobré, aby si šteniatko zvyklo na manipuláciu už odmalička. Po malých krôčikoch ho zoznamujte s česaním, strihaním pazúrikov, čistením zúbkov a uší či kúpaním.
  • Kennelka/klietka/ohrádka – toto je možno trochu kontroverzný bod a mnoho ľudí automaticky odsúdi klietky pre psa, tobôž pre malé šteniatko. Preto tu musíme zdôrazniť, že ohrádky a kennelky pre psy by sa nemali byť za trest a mali by ich vnímať ako svoje bezpečné miestečko, kde budú odpočívať. Postupným privykaním a predlžovaním pobytu môžete psíka naučiť byť osamote (začnite ale iba s pár minútami, kým ste vo vedľajšej miestnosti). Šteniatko si postupne zvykne, že klietka znamená oddych a útočisko, kde nájde pokoj a bezpečie. A bude zároveň vedieť, že sa zase vrátite.
  • Hračky – na spoločné hry i pre chvíle osamote. Myslite na to, že šteniatko môže hračky zničiť, preto mu nechávajte bez dozoru iba naozaj odolné hračky. Ideálnou voľbou sú hračky z gumového materiálu, ktoré môžete naplniť granulkami či konzervou. Šteniatko zabavia, potrápia mu hlavičku a uspokoja jeho hladné bruško. Samotné lízanie má navyše aj upokojujúci účinok. Skvelou alternatívou sú i čuchacie koberčeky. Na spoločnú hru sa zas hodia loptičky a ďalšie aportovacie hračky, obmeniť to môžete i hračkami na preťahovanie či plyšákmi. Hlavne, nech je zábava!
  • Odporúčame

    Pamlsky a pamlskovník
    – na spoločné tréningy doma i vonku na prechádzkach to chce správne odmeny a maškrty, ktoré sa vám v dostatočnom množstve zmestia do špeciálnej ľadvinky/taštičky.
  • Sáčky na exkrementy – nezabudnite ich mať na prechádzkach vždy so sebou. 😊
  • Klietka/postroj s pásom do auta – v prípade, že sa budete niekam presúvať autom, nezabudnite na bezpečnosť šteniatka a pripútajte ho špeciálnym pásom na postroj, prípadne ho umiestnite do zabezpečenej klietky v kufri vášho auta.

puppy-3586495_1920

Ako pripraviť domácnosť na nového člena

Okrem zakúpenia samotnej výbavy pre šteniatko sa zamyslite i nad tým, či je vaša domácnosť pre neho bezpečná. Šteniatko bude objavovať nový domov možno až príliš pozorne a zblízka – a môže k tomu využiť i svoje ostré zúbky.puppy-476800_1920
Pripravte sa na to, že šteniatko sa bude zaujímať o dlhé záclony a závesy, zapáčiť sa mu môžu i úchytky na nízkych skrinkách či rohy nábytku. V takých prípadoch ho netrestajte, ale skúste odviesť jeho pozornosť na hračku a spoločnú hru s vami.

Odporúčame odstrániť z jeho dosahu i odpadkový kôš, keďže nos mu funguje náramne dobre už odmala 😊 a zvlášť obozretní buďte v prípade izbových rastlín – mnohé z nich sú pre psy toxické.

Ak bývate v rodinnom dome s poschodím, zamedzte šteniatku nekontrolovaný prístup na schody. Pohyb na nich môže byť pre rastúce zvieratko nebezpečný a hrozí na nich riziko úrazu, obzvlášť ak po nich pojašene behá hore-dole. Podobne ako u detí sa vám bude hodiť detská zábrana na schody, alebo ohrádka na prízemí, ktorá mu umožní objavovať len časť vášho príbytku.

dog-4349261_1920A ešte jedna rada na záver – v prípade, že ide o vášho prvého psíka alebo sa chcete ešte viac dostať do tajov výchovy a výcviku psa, vzdelávajte sa ešte pred jeho príchodom.😊 Verte, že potom už na to prvé týždne nebude toľko času! V dnešnej dobe nájdete množstvo skvelých rád a tipov nielen v podobe knižiek, ale i ukážkových videí či online kurzov. Rady a tipy vám môže poskytnúť nielen váš chovateľ, ale i vaši známi, ktorí sa venujú výcviku či mali nedávno šteniatko.

Veríme, že sa už nového člena rodiny neviete dočkať a želáme vám úspešný a pohodový štart do spoločného života!

Späť na Blog Calibra