Prejsť k obsahu Prejsť k hlavnému menu Prejsť k vyhľadávaniu

Doprava zadarmo už pri nákupe nad 30 €!
U malých zásielok zvýhodnená cena Packety 2 €

Zavrieť

Tipy, ako si užiť jeseň so psom

4. októbra, 2022

rady a tipy

Obdobie letných prázdnin a horúcich dní je už nenávratne za nami a o slovo sa hlási jeseň. Táto najfarebnejšia časť roka je spojená nielen so zbieraním gaštanov a veselými hrami v opadanom lístí, ale aj s hmlou, krátkymi dňami a upršaným počasím. Ako si toto obdobie užiť naplno aj s vaším štvornohým parťákom?

corgi-face-gf44885722_1920

V tomto článku spolu preberieme:

Po naozaj horúcom lete ocení mnoho psov a ich majiteľov nižšie teploty a počasie, ktoré je príjemnejšie na prechádzky – hoci nájdu sa aj také psy, ktoré si zo všetkých ročných období najviac užívajú práve leto. Či už patríte do prvej alebo druhej kategórie, verte, že so správnou výbavou si zamilujete i jeseň! 😊

Dážď ani hmla nás neodradí

Ak by sme mali opísať ideálne počasie na prechádzku so psom, u valnej väčšiny ľudí by sa to zhodovalo s predstavou babieho leta. Príjemné teploty na mikinu, slnko, ktoré krásne hreje a nevieme sa ho nabažiť, pavučinky, ktoré sa lesknú v tráve a padajúce listy zo stromov, ktoré hrajú všetkými farbami. Toto obdobie však prichádza iba na pár dní (a treba ho využiť čo najviac!). Väčšinu jesene nás bude sprevádzať skôr dážď a hmla, ktorá sa nerozpustí ani po obede.
eddieretriever_raincoat1My sa však držíme tohto motta – neexistuje zlé počasie, iba zle vybavený psíčkar! 😊 Ak máte psíka, ktorý nie je zrovna nadšencom dažďa, pouvažujte nad kúpou funkčného oblečka. Ocenia ho nielen hladkosrsté psy bez podsady, ale i starší jedinci či psy s pohybovými problémami. O tom, ako si ho správne vybrať, sme sa rozpísali v tomto článku.

Jeseň nám prináša i čoraz kratšie dni a rána plné hmly, počas ktorej pomaly nedovidíte ani na koniec vodítka. Za zhoršeného počasia či tmy je dobré myslieť na to, aby bol váš pes viditeľný. Dnes už mnoho výrobcov postrojov, obojkov a ďalších doplnkov pre psy myslí aj na reflexné prvky, čo oceníte najmä v prípade, že vaše prechádzky vedú v blízkosti ciest.

Ak má váš pes skvelé privolanie a chcete mu dopriať voľný pohyb i za tmy, zaobstarajte mu špeciálne svetlo na postroj či svietiaci obojok. Pridá vám to na istote – o jeho pohybe budete mať prehľad nielen vy, ale i ďalší psíčkari v parku či na lúke za dedinou.

Zábava i na doma pri dlhých večeroch

Občas sa vyskytnú i dni, počas ktorých nedokážeme nášmu štvornohému parťákovi dopriať dostatok aktivity. Niektoré psy sa zas poriadne nevybehajú a nevybláznia, ak vonku prší – to je predsa pod ich úroveň.😊 V takých prípadoch môžete vášmu psovi ponúknuť rôzne domáce aktivity. Do pozornosti dávame najmä rôzne čuchacie hry alebo tzv. dogfitness, teda cvičenie na balančných podložkách.

Čuchacie hry

DSC_1140-02Čuchanie je pre každého psa jednou z najprirodzenejších aktivít, ktorú môžete rozvíjať i v pohodlí domova. Má váš pes obľúbenú hračku? Skúste sa s ňou chvíľu pohrať a potom mu ju schovať na miesto, kam dosiahne.
Uprednostňuje váš chlpáč jedlo pred hračkou? V tom prípade si isto zamiluje čoraz populárnejšie interaktívne hry a hlavolamy. Nemusíte ich nutne kupovať – dajú sa poskladať i z vecí, ktoré máme doma. Vyskúšajte napríklad formu na muffiny – do priehradiek dajte obľúbené odmeny a zakryte tieto otvory loptičkou či ponožkami zrolovanými do klbka. Obľúbené sú tzv. čuchacie koberčeky, do ktorých môžete naservírovať i večernú dávku granúl.

Čuchanie je skvelou aktivitou, počas ktorej si váš psík potrápi hlavičku. Ak v nej nájdete zaľúbenie, môžete sa vrhnúť i na tzv. nosework – hľadanie konkrétnych pachov.

Dogfitness

Dogfitness alebo cvičenie na balančných podložkách je ideálnym riešením na dlhé jesenné večery. Udržuje vášho psa v dobrej kondícii i v prípade, ak má vonku menej fyzickej aktivity. Samozrejme, prirodzený poklus po nespevnených lesných cestičkách je najlepším druhom pohybu, aký môžete svojmu psíkovi dopriať. S krátkymi dňami a plným kalendárom povinností sa nám to však nie vždy podarí.
Cvičením na balančných podložkách môžete sledovať nielen spevnenie stredu tela psa, ale i riešenie určitých dysbalancií. Dogfitness sa stáva čoraz populárnejšou aktivitou a mnohých psov skutočne baví. Ak by ste ho chceli vyskúšať, zverte sa na začiatok do rúk odborníkovi a naučte sa od neho správne postupy. Nevhodne vedeným cvičením na balančkách totiž môžete psovi i ublížiť a spôsobiť mu problémy s pohybovým aparátom.

Nočná mora menom pĺznutie

PSX_20221005_122013Jeseň je spojená i s pĺznutím srsti. Pocítia to najmä majitelia psov s podsadou, u ktorých sa jemná letná srsť nahrádza zimnou. Tomuto prirodzenému kolobehu sa nedá vyhnúť a musíme to skrátka vydržať. Vášmu psíkovi pomôže, ak ho v tomto období budete častejšie česať – odumreté chlpy sa rýchlejšie uvoľnia.
Počas pĺznutia môžete psovi pridávať i zdroje omega 3 mastných kyselín, ktoré majú blahodárny účinok na kožu a srsť. Do krmiva mu primiešajte pár kvapiek lososového oleja či oleja z krillu. V období presrsťovania nezaškodí ani pridávanie psích doplnkov s biotínom (obvykle v podobe tabliet alebo prášku).

A hlavne – obrňte sa poriadnou dávkou trpezlivosti a filtrami do vysávača! 😊 a myslite na to, že zvýšené púšťanie srsti je len prechodným obdobím. Za tú lásku to ale stojí, mať doma o chlp lepšiu kávu alebo večne zachlpený gauč. 😊

Ako podporiť imunitu psa

dogs-g033f71f6a_1920S prichádzajúcimi chladnými dňami dostáva viac zabrať i psia imunita. V chladnom prostredí sa ľahšie udržujú a šíria vírusové ochorenia a respiračné problémy sa nevyhýbajú ani našim štvornohým kamarátom. Ak s vaším parťákom často chodíte na miesta plné psov (psie výbehy v meste, výstavy psov, cvičáky a pod.), zvážte očkovanie proti kotercovému kašľu, ktoré sa v tomto období šíri rýchlejšie a je vysoko nákazlivé.

Bytové psy môžu potrápiť veľké teplotné rozdiely medzi vonkajším a domácim prostredím. Citlivejšie sú na to psy bez podsady a staršie jedince. Ak vidíte, že je váš psík v nepohodlí, investujte do kvalitného funkčného oblečka a postarajte sa o to, aby sa na prechádzkach čo najviac hýbal.

Dostatok vhodného pohybu je jedným z kľúčových faktorov pre správne fungovanie imunity. Neobmedzujte ho teda len na nutné koliečko okolo bytovky a doprajte psíkovi dlhšie prechádzky v prírodnom teréne.

Pre obranyschopnosť organizmu je ale nemenej dôležitý i odpočinok. V prípade nedostatku spánku sa totiž zvyšuje hladina kortizolu, teda stresového hormónu, ktorý potlačuje aktivitu imunitného systému.

Odporúčame

Calibra Dog Life Adult Medium Breed Lamb

Life Doprava zadarmo Akcia Hypoalergénne Monoproteín

Hypoalergénne kompletné granuly pre dospelé psy stredných plemien (10-30 kg) s jahňacím mäsom a ryžou, ktoré obsahujú 80 % bielkovín živočíšneho pôvodu. Receptúra je zameraná na starostlivosť o optimálne trávenie a podporu aktívneho života.

64,27 €

Skladom > 10 ks

Darček: Calibra Dog Life Adult Medium Breed Lamb 2,5kg zadarmo

V neposlednom rade vplýva na imunitu i vyvážená strava, ktorá psovi dodáva všetky potrebné živiny a je pre neho dobre stráviteľná. Bez zdravého čreva totiž nebude dobre fungovať ani imunitný systém zvieraťa. Kvalitné krmivo psovi poskytne všetky živiny, minerály a vitamíny, u zdravého psa teda nemusíte pridávať  žiadne doplnky. Ak chcete podporiť jeho črevnú mikroflóru, vyskúšajte krmivo s prebiotikami. Tie nájdete vo všetkých psích granulách od značky Calibra (MOS, FOS). V hypoalergénnom rade Life je navyše pridaný i inaktivovaný Lactobacillus acidophilus, ktorý funguje aka paraprobiotikum a má pozitívny vplyv na imunitu.

Foto: Helen Marts-Kesaväli, Adriána Mečiarová, Petra Pořická, fotobanka

Späť na Blog Calibra