Prejsť k obsahu Prejsť k hlavnému menu Prejsť k vyhľadávaniu

Doprava zadarmo už pri nákupe nad 30 €!
U malých zásielok zvýhodnená cena Packety 2 €

Zavrieť

Labradorský retriever

19. júna, 2024

plemená psov

Labradorský retriever je jedno z najpopulárnejších plemien psov na svete. Sú známi svojou inteligenciou, priateľským charakterom a schopnosťami výcviku. Prečítajte si viac o tomto obľúbenom plemene.

labrador-805860_1280

Pôvod labradorského retrievera

Labradorský retriever bol vyšľachtený vo Veľkej Británii a získal svoje meno podľa regiónu Newfoundland a Labrador v Kanade. Tieto psy boli pôvodne vyšľachtené ako rybárske psy pre prácu na rybárskych lodiach a v ich okolí. Ich schopnosť plávať a prinášať bola využívaná na vyťahovanie rybárskych sietí, zachraňovanie osôb v núdzi v mori a tiež na prinášanie ulovených rýb späť na palubu lode. Ich vynikajúce plavecké schopnosti a odolnosť voči studenému vodnému prostrediu z nich urobili skvelého spoločníka pre rybárov.

FB_IMG_1434132920964S postupom času sa ukázalo, že majú tiež vynikajúci čuch a sú schopní hľadať a prinášať zranenú alebo ulovenú pernatú zver. Vďaka svojmu pokojnému a priateľskému temperamentu sa stali populárnymi poľovníckymi psami a výbornými spoločníkmi pre lovcov.

Dnes labradori plnia množstvo úloh. Sú vynikajúcimi vodiacimi psami, záchranárskymi psami, asistenčnými psami, psami pre vyhľadávanie drog a výbušnín, a tiež sú často používaní v canisterapii a ako psy pre emocionálnu podporu. Sú to zároveň skvelé rodinné psy, pretože sú milí, inteligentní a ľahko sa učia.

Vďaka tomu, že boli pôvodne vyšľachtení ako pracovné plemeno, majú labradorskí retrieveri vrodenú chuť do práce, energiu a potrebu fyzickej aktivity. Je dôležité poskytnúť im dostatok cvičenia a stimulácie, aby boli šťastní a spokojní.

Vzhľad labradora

labrador-164361_1280Labradorský retriever je stredne veľký pes s robustným a atletickým telom. Je to silný a svalnatý pes s dobre vyváženými proporciami. Tu sú niektoré typické rysy vzhľadu labradorského retrievera:

Veľkosť: Labradorský retriever patrí medzi stredne veľké plemená. Dospelý pes dosahuje výšku v kohútiku medzi 55-57 cm u samcov a 54-56 cm u súk. Hmotnosť sa obvykle pohybuje medzi 25-36 kg.

Hlava: Má širokú a silnú hlavu s mierne zaobleným čelom. Ňufák je široký a stredne dlhý. Čeľuste sú stredne dlhé, zuby sú kolmé na čeľusť a s perfektným pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom.

Oči: Stredne veľké s inteligentným výrazom. Farba očí je obvykle hnedá alebo oriešková.

Uši: stredne veľké a priliehajúce k hlave. Sú pokryté krátkou a hustou srsťou a nasadené pomerne ďaleko vzadu a vysoko.

Telo: Labradorský retriever má kompaktné telo s rovnými a silnými zadnými nohami. Chrbát je rovný a silný.  Výrazným znakom je silný a hlboký hrudný koš a tzv. vydrí chvost, ktorý môže byt nesený veselo, ale nesmie byť zahnutý nad líniu chrbta.

Srst: Labradorský retriever má hladkú srsť s dvojitou vrstvou - krátkou a hustou vonkajšou srsťou a mäkkou a hustou podsadou. Vonkajšia srsť slúži na ochranu pred poveternostnými vplyvmi a vodou, zatiaľ čo podsada poskytuje izoláciu a udržuje psa v teple. Jej hlavnou funkciou je teda pomáhať regulovať teplotu psa, izolovať ho proti chladu aj teplu a udržiavať suchú srsť.
Vďaka svojej srsti s podsadou sú labradorskí retrieveri schopní sa ponoriť do chladnej vody a plávať bez problémov. Ich srsť zabraňuje vstupu vody priamo na kožu a poskytuje im ochranu pred chladom.

Srsť s podsadou vyžaduje pravidelnú starostlivosť, najmä počas obdobia pĺznutia, kedy sa pes zbavuje starej srsti a pripravuje sa na rast novej. Počas tohto obdobia je dôležité srsť pravidelne kefovať, aby sa odstránili uvoľnené chlpy.

Sfarbenie srsti: jednotne čierna, krémová až žltá, alebo pečeňovo až čokoládovo hnedá. Malá škvrna na hrudi je v tolerancii.

Povaha labradora

Sú to energickí, priateľskí a milujúci psi. Labradorský retriever je všeobecne veľmi inteligentný a ľahko sa učí. Sú tiež veľmi priateľskí k svojej rodine a ostatným ľuďom, čo z nich robí skvelých spoločníkov a rodinných psov.

labrador-5488084_1280  dogs-2690582_1280

Výcvik: Sú veľmi poslušní a ochotní sa učiť. Sú to skvelé psy pre výcvik a sú využívané ako asistenčné psy, vodné a záchranárske psy. Výcvik by mal byť dôsledný, ale priateľský, aby sa podporila ich prirodzená chuť spolupracovať.

Labradorský retriever je vhodný pre rôzne typy ľudí a domácnosti. Tu je niekoľko príkladov:

 1. adorable-3344414_1920Rodiny: Labradorský retriever je skvelou voľbou pre rodiny s deťmi. Sú známi svojou priateľskou povahou a schopnosťou dobre sa znášať s deťmi všetkých vekových skupín. Sú trpezliví, hraví a ochotní sa zapojiť do aktivít s deťmi.

 2. Jednotlivci: Sú skvelými spoločníkmi aj pre jednotlivcov, ktorí hľadajú aktívneho a priateľského psa. Labradorský retriever môže byť skvelým motivátorom na pravidelné cvičenie a venčenie.

 3. Aktívni ľudia: Ak ste aktívny človek, ktorý rád športuje, behá, chodí na dlhé prechádzky alebo je skrátka rád vonku, labradorský retriever sa môže stať vašim ideálnym spoločníkom. Sú energickí a milujú fyzickú aktivitu.

 4. Ľudia se skúsenosťami so psami: Labradorský retriever je všeobecne ľahko ovládateľný a učenlivý, ale môže vyžadovať tréning a konzistentnú výchovu. Ak máte skúsenosti so psami a ste pripravení investovať čas a úsilie do ich výcviku, budete s nimi skvele a ľahko vychádzať.

 5. Poľovníci: Labradorský retriever je lovecký pes a svoje miesto a uplatnenie má aj medzi poľovníkmi. Je skvelým pomocníkom na honoch a hodí sa nielen na prinášanie drobnej srstnatej, ale najmä pernatej zveri. Vyniká svojimi plaveckými schopnosťami a prinášanie z vody je jeho kráľovskou disciplínou.

Je dôležité mať na pamäti, že každý pes je jedinečný a môžu existovať individuálne rozdiely v správaní a potrebách. Pred zaobstaraním labradorského retrievera je dôležité zvážiť váš životný štýl, schopnosť poskytnúť mu dostatok pohybu a starostlivosti, a tiež mu venovať pozornosť a lásku, ktorú potrebuje.

Zdravie

Všeobecne možno povedať, že labradorský retriever je relatívne zdravé plemeno. Avšak ako u všetkých plemien psov, existujú určité zdravotné problémy, na ktoré treba dávať pozor. Prinášame zoznam niektorých zdravotných problémov, s ktorými sa labradorský retriever môže stretávať:

 1. Dysplázia bedrového kĺbu: Ide o degeneratívne ochorenie bedrového kĺbu, ktoré môže viesť k bolesti a obmedzenej pohyblivosti. Labradorské retrívre sú náchylnejšie na dyspláziu bedrového kĺbu. Je vhodné im podávať krmivo pre veľké plemená psov, ktoré obsahuje kĺbovú výživu.

 2. Problémy s očami: Patria sem napríklad katarakty (zakalenie šošovky), progresívna retinálna atrofia (geneticky podmienený postupný úbytok zraku) a glaukóm (zvýšený očný tlak).

 3. Odporúčame

  Obezita:  Labradori majú tendenciu k prejedaniu a náchylnosť k nadváhe. Je dôležité kontrolovať ich stravu a poskytovať im dostatok fyzickej aktivity, aby sa zabránilo obezite. V prípade nadváhy je na mieste zvoliť menej energetické krmivo s prívlastkom Light.

 4. Alergie: Niektorí jedinci môžu trpieť alergiami na potraviny, peľ alebo iné alergény, ktoré môžu spôsobovať svrbenie, začervenanie kože a ďalšie nepríjemné príznaky.

Je dôležité mať na pamäti, že nie všetci jedinci tejto rasy budú mať tieto zdravotné problémy. Mnoho z týchto problémov má genetické pozadie, a preto je dôležité vyberať šteňa od dôveryhodného chovateľa, ktorý sa snaží minimalizovať riziko dedičných vád a pravidelne vykonáva zdravotné testy chovných jedincov. Pravidelné návštevy veterinára, vyvážená strava, dostatočná fyzická aktivita a správna starostlivosť môžu tiež prispieť k udržaniu labradorského retrievera zdravým a šťastným.

Fotografie: Pixabay, Pavla Novotná

Späť na Atlas plemien psov