História zlatého retrievera siaha až do 19. storočia v Škótsku, kde boli vyšľachtené ako poľovné psy pre prácu na vode. Ich hlavnou úlohou bolo prinášať zastrelenú zver z vody, a preto majú od prírody radi plávanie. Vďaka svojmu vynikajúcemu čuchu, mäkkej morde a lojálnosti sa stali obľúbenými u loveckých nadšencov.

Vzhľad golden retrievera

golden-retriever-g4c0b05a53_1280Zlaté retrievery majú typickú smotanovú až zlatú srsť, ktorá môže byť krátka alebo stredne dlhá, s hustou podsadou. Ich srsť vyžaduje pravidelnú starostlivosť a česanie. Majú tiež charakteristické tmavé oči a lopatkovité uši.

Výška: U samcov sa obvykle pohybuje medzi 56 a 61 cm v kohútiku, čo je najvyšší bod na chrbte psa. U samíc sa výška pohybuje medzi 51 a 56 cm v kohútiku. Je potrebné si uvedomiť, že výška môže mierne kolísať v závislosti od jednotlivých línií a genetických faktorov.

Váha: Priemerná váha samcov zlatého retrievera sa obvykle pohybuje medzi 29 a 34 kg, u samíc medzi 25 a 29 kg. Opäť platí, že váha sa môže mierne líšiť v závislosti od individuálnych faktorov, ako je genetika, strava a úroveň aktivity. Existuje aj tendencia k väčšiemu rastu u zlatých retrieverov v Severnej Amerike v porovnaní so zlatými retrievermi v Európe.

Povaha zlatého retrievera

Čo sa týka povahy, zlaté retrievery sú mimoriadne milé, trpezlivé a spoločenské psy. Sú to veľmi inteligentné a ľahko trénovateľné psy, ktoré sa hodia na rôzne aktivity, ako je obedience, agility, sledovanie stôp, vodné práce a dokonca aj terapia. Sú veľmi priateľskí ku všetkým, vrátane detí a iných zvierat, a často sa označujú za veľkých miláčikov.

golden-retriever-g5c9b6cff6_1280  golden-retriever-gc0d84c551_1280

Zlaté retrievery majú vysokú úroveň energie a vyžadujú pravidelný pohyb a cvičenie. Sú to psy, ktoré potrebujú dostatok priestoru a aktivít, aby boli šťastné a zdravé. Dôležité je poskytnúť im dostatok duševnej stimulácie, ako sú napr. interkatívne hračky, hľadanie predmetov alebo cvičenie poslušnosti.

Celkovo vzaté, zlatý retriever je vynikajúce plemeno pre rodiny, jednotlivcov i pracovné nasadenie. Ich kombinácia inteligencie, lojality a priateľskosti je to, čo ich robí tak obľúbenými po celom svete. Ak hľadáte spoločníka, ktorý bude radosťou pre vašu rodinu a zároveň bude ochotný sa zapojiť do rôznych aktivít a práce, zlatý retriever je skvelou voľbou. S ich schopnosťou pracovať ako terapeutické psy, asistenčné psy, poľovné psy alebo aj ako oddaní spoločníci, majú zlaté retrievery mnoho prínosov pre rôzne životné situácie.

Pro koho je zlatý retriever vhodný?

Zlatý retriever je vhodný pre širokú škálu ľudí a životných štýlov. Tu je niekoľko skupín, pre ktoré je zlatý retriever obzvlášť vhodný:

  1. Rodiny: Zlaté retrievery sú skvelé rodinné psy. Sú veľmi trpezliví, priateľskí a bezpeční s deťmi. Sú schopní vytvoriť si silné puto so všetkými členmi rodiny a budú sa radi zapájať do rodinných aktivít.

    dog-g10e69c8f0_1280   dogs-g0d70a69ec_1280

  2. Jednotlivci: Zlaté retrievery sú skvelými spoločníkmi aj pre jednotlivcov. Sú lojálni, milí a majú schopnosť byť vždy po boku svojho majiteľa. Ide o aktívne psy, ktoré vás budú motivovať k pravidelnému pohybu a poskytnú emočnú podporu.

  3. Aktívni ľudia: Ak ste aktívni a radi trávite čas vonku, zlatý retriever je skvelým partnerom pre outdoorové aktivity. Sú to vynikajúce psy pre pešie túry, beh, plávanie a ďalšie športové aktivity. Poteší ich, keď s vami môžu zdieľať dobrodružstvo a fyzickú aktivitu.

  4. Terapeuti a asistenčné psy: Vďaka svojej priateľskej a trpezlivej povahe sú zlaté retrievery často využívané ako terapeutické a asistenčné psy. Môžu poskytovať emocionálnu podporu ľuďom s rôznymi potrebami a pomáhať im v ich každodennom živote.

Je dôležité si uvedomiť, že zlatý retriever je aktívne plemeno, ktoré si vyžaduje dostatok pohybu, pozornosti a sociálnej interakcie. Pred zaobstaraním si (nielen) zlatého retrievera zvážte, či ste schopní im poskytnúť adekvátnu starostlivosť, cvičenie a pozornosť, ktorú potrebujú.

Krmivo pre zlatého retrievera

Odporúčame

Calibra Dog Life Adult Large Fresh Beef

Life Novinka Monoproteín

Hovädzia receptúra s obsahom čerstvého mäsa pre dospelých psov veľkých plemien (nad 30 kg). Granuly bez pšenice sú skvele stráviteľné a vhodné aj pre citlivé trávenie. Hovädzia receptúra je 100 % monoproteínová, obsahuje 85% proteínov živočíšneho pôvodu. Je kompletným krmivom. Neobsahuje pšenicu, lepok a je úplne bez kuraťa. Krmivo je doplnené o funkčné aditíva na podporu kĺbov a pre zdravú kožu a srsť.

62,57 €

Skladom > 10 ks

Pri starostlivosti o zlatého retrievera je dôležité udržiavať správnu váhu psa, aby sa predišlo obezite, ktorá môže viesť k rôznym zdravotným problémom. Pravidelná fyzická aktivita a vyvážená strava sú kľúčové pre udržanie zlatého retrievera v dobrej kondícii. Odporúča sa kvalitné psie krmivo, ktoré zodpovedá ich veku, veľkosti, aktivite a zdravotným potrebám. U nás ho nájdete v rade Life, Verve aj Premium Line (receptúry s prívlastkom Large).

V prípade, že má váš zlatý retriever nadváhu, odporúčame nasadiť krmivo s prívlastkom Light a pridať viac pohybu – samozrejme s ohľadom na ich kĺby, ktoré sú beztak pri vyššej hmotnosti namáhané.