V tomto článku sa dozviete:

Aký psík sa k nám hodí?

Asi len ťažko by sme hľadali živočíšny druh, ktorý ponúka toľko rozdielnych variácií ako pes. Dnes existuje takmer 400 uznaných plemien – od najmenšej čivavy až po obrieho írskeho vlkodava. Markantné rozdiely nájdeme nielen v ich výške a hmotnosti, ale i v type srsti – od bezsrstých naháčov až po afgánske chrty s dlhou, splývavou srsťou.

irish-wolfhound-85578_1920

Všetky psy sú bezpochyby krásne, každý z nás však inklinuje k nejakému typu. Niekto miluje malé, chlpaté psy s veselým pohľadom, iný zas ocení aristokratický výzor chrtov či „medvedí“ výraz novofundlandského psa.

Čím sa teda riadiť pri výbere plemena?

Okrem samotného vzhľadu je dobré vziať do úvahy i ďalšie faktory a zodpovedať si nasledovné otázky:

 1. Kto sa bude o neho starať a cvičiť ho?

  kid-5718703_1920Samozrejme, ak máte rodinu, bude i nový psík jej členom, ktorého isto zaplavíte láskou a opaterou. Je však dobré si ujasniť, kto bude psíka primárne vychovávať – obzvlášť ak sa do toho chcú zapojiť deti a mať psa je ich sen. Zvládnu i výchovu šteniatka či dospelého psa, alebo to bude na vás, rodičoch? Máte už skúsenosti s výcvikom psa? To všetko zvážte už pri výbere – niektoré plemená si vyžadujú skúseného kynológa, iné sa cvičia ľahšie a akceptujú i dieťa ako ich vodcu.
 2. Bude pes bývať vonku alebo vo vnútri?

  Táto otázka patrí k tým najzásadnejším, ktoré treba brať do úvahy pri výbere plemena. Hoci každý pes si bude isto užívať vašu prítomnosť a ocení i prístup do vnútra, niektoré plemená sa hodia na celoročný pobyt vonku (ide najmä o veľké ovčiarske psy s podsadou či plemená zo severských krajín), iné zas budú vyžadovať pobyt vo vnútri (predovšetkým malé či krátkosrsté plemená psov).
 3. Aký veľký bude pes v dospelosti?

  Všetky šteniatka sú nesmierne rozkošné a zmestia sa vám do náruče. Pravdou však je, že takto zostanú iba chvíľu – ani sa nenazdáte a zrazu máte doma dospelého psa. Je preto dobré zvážiť i to, do akej veľkosti a hmotnosti psík narastie.

  st-bernard-outdoor-3485788_1920

  Odporúčame

  Calibra Dog Life Junior Large Breed Lamb

  Life Doprava zadarmo Hypoalergénne Monoproteín

  Hypoalergénne kompletné granuly pre mladé psy (3-30 mesiacov) veľkých plemien (nad 30 kg) s jahňacím mäsom a ryžou, ktoré obsahujú 80 % bielkovín živočíšneho pôvodu. Receptúra je zameraná na starostlivosť o kĺby a podporu optimálneho rastu.

  59,28 €

  Skladom > 10 ks

  Ak máte zaľúbenie vo veľkých plemenách, je vhodné brať do úvahy i ďalšie faktory. Čím väčší pes, tým viac jedla – dokážete veľkému plemenu poskytnúť kvalitnú stravu, ktorá vás bude stáť nemálo financií? Veľké psy navyše veľmi rýchlo rastú, zároveň však dospievajú neskôr než malé psy. V tomto období je dobré myslieť nielen na správny manažment pohybu (aby nedošlo k úrazu), ale i pridávanie kĺbovej výživy či kŕmenie vhodne zostavenými receptúrami pre veľké psy.

  Zamyslite sa i nad ďalšími otázkami - budete mať doma dosť priestoru na jeho veľký pelech či búdu na dvore? Ste pripravení na to, že pri manipulácii vám niekedy bude musieť pomôcť niekto z rodiny (napr. zdvihnutie psa na vyšetrovací stôl u veterinára, naloženie psa po narkóze do auta a pod.)? Zvládnete psa udržať, ak vás vonku potiahne za vôdzku a trúfate si na jeho dôslednú výchovu, aby bol v bežnom živote ľahko ovládateľný? Ak ste na všetko odpovedali áno, tak smelo do toho!
 4. Zapadá vybrané plemeno do nášho životného štýlu?

  dog-1557957_1920Toto je tá najdôležitejšia otázka, ktorá vlastne pokrýva i všetky predchádzajúce. Je dobré zamyslieť sa nad tým, ako vyzerá váš bežný deň, či žijete vo veľkom meste alebo na samote, či ste vášnivými turistami alebo si viac užívate mestské prostredie s kaviarňami a galériami, či sa rekreačne venujete nejakému športu (cyklistika, plávanie, korčuľovanie, bežky) alebo sa po práci radšej zachumláte pod deku s dobrou knihou či pustenou hudbou. Bude váš psík zapadať do tohto štýlu života? Budete schopní dopriať mu dostatok fyzickej i psychickej aktivity?

  Hoci dnes väčšina psov má úlohu rodinných spoločníkov, nezabúdajme, že každé plemeno bolo šľachtené s určitým zámerom a k určitej práci. To sa odzrkadlí na ich potrebe fyzickej a psychickej aktivity.  Myslite na to pri výbere vhodného plemena a nerozhodujte sa len na základe pekného vzhľadu.

Koľko času denne mu viem poskytnúť?

Odporúčame

Calibra Dog EN Energy

Expert Nutrition Doprava zadarmo Hypoalergénne Monoproteín

Calibra Dog Expert Nutrition Energy – krmivo s vyššou energetickou hodnotou vyvinuté na podporu vytrvalosti pre aktívne psy alebo pri potrebe zvýšiť váhu. Expertná receptúra obsahuje zvýšené množstvo proteínov a tukov potrebných pri fyzickej záťaži. Krmivo je vhodné aj pre gravidné sučky.

55,33 €

Skladom > 10 ks

Predstavte si váš bežný deň – koľko času z neho môžete venovať svojmu budúcemu parťákovi? Pomôže vám niekto z rodiny s kŕmením a prechádzkami? Máte v blízkosti domova prírodu, kde sa bude môcť voľne prebehnúť, alebo budete na také miesta musieť vyraziť autom? Koľko hodín denne bude psík úplne sám?

I toto je treba brať do úvahy pri výbere vhodného psíka – niektoré plemená vyžadujú veľa pohybu i psychickej aktivity, iné sa uspokoja s kratšími prechádzkami a radi vám budú robiť spoločnosť na gauči pri sledovaní obľúbeného seriálu.

malinois-662784_1920

Chcem so psom pričuchnúť ku psím športom?

Máte v pláne vyskúšať nejaké aktivity ako je napr. agility, obedience, športovú kynológiu či dog dancing? Niektoré plemená sa na určité športy hodia viac – napr. nemecký alebo belgický ovčiak na športovú kynológiu, border kólie na agility či dog dancing, bloodhoundi na mantrailing.

To neznamená, že s inými plemenami by ste to nemohli skúsiť – ich výkon či rýchlosť učenia by sa však pravdepodobne nedali porovnávať s týmito typickými predstaviteľmi psích športov. To však vôbec nevadí, pokiaľ to vás i vášho psíka bude baviť! Navyše, to najdôležitejšie je, že budete spolu zmysluplne tráviť čas a upevňovať váš vzťah.

Vezmeme si domov šteniatko alebo dospelého psa?

puppy-823190_1920

Popravde, na toto neexistuje univerzálna rada – riaďte sa vlastnou intuíciou a kriticky zhodnoťte svoje možnosti.

Odporúčame

Calibra Dog Verve GF Junior M&L Chicken&Duck

Verve Doprava zadarmo Bez obilnín

Calibra Dog Verve Junior Medium and Large Breed (Chicken & Duck) je kompletným krmivom ​​s čerstvým mäsom a bez obilnín. Receptúra ​​je určená pre mladé psy vo veku 3-30 mesiacov stredných a veľkých plemien s hmotnosťou nad 10 kg. 

68,57 €

Skladom > 10 ks

Šteniatka patria k tým najrozkošnejším bytostiam a len málokto im odolá, ak sa s nimi stretne tvárou v tvár. Skrátka  - kto by ich nemiloval! Myslite však na to, že za ich rozkošným zjavom sa skrýva v podstate nepopísaný papier, tvor, ktorý ešte nevie, čo sa patrí vo svete ľudí a čo nie. Všetky pravidlá ich budete s veľkou dávkou trpezlivosti musieť naučiť vy. Prvé týždne môžu byť naozaj náročné – šteniatko potrebuje časté prechádzky na vykonanie potreby, a to i počas noci.  Ťažkým obdobím vie byť i čas výmeny zubov, kedy je psík nervózny a má tendenciu viac hrýzť.
Šteniatko budete musieť skrátka naučiť všetkým pravidlám – čo sa smie a nesmie, kedy je čas na oddych a kedy na zábavu. Veľmi dôležitá je skorá socializácia, ale i to, aby sa naučilo byť samo.

Výchova šteniatka vie byť naozaj náročná, na druhú stranu však dostanete jedinečné privilégium všetko ho naučiť. A nebojte sa chýb! Psy sú úžasné tvory, ktoré dokážu s nami skvelo komunikovať a odpustia nám i prešľapy – spoločnými silami dokážete i zlé návyky opraviť.

Premýšľate i nad variantom adoptovať dospelého psa z útulku? Zobrať si dospeláka má taktiež niekoľko výhod. Po prvé, viete s istotou povedať, aký bude veľký a neprekvapí vás jeho výška či sila.  Po druhé, odpadnú vám nočné výjazdy a množstvo malých prechádzok počas dňa – dospelý pes nepotrebuje tak často vykonávať potrebu. Po tretie, môže mať už zvládnuté základné povely a byť takpovediac hotový pre spoločný život v meste či na dedine. Zároveň si však so sebou môže niesť i nejaké zlé návyky či traumy – o tom všetkom sa dopredu informujte u človeka, s ktorým bol doteraz.

Rozhodne však neplatí, že starého psa novým trikom nenaučíš – i dospelý pes, ktorý sa u vás bude cítiť bezpečne, sa rád priučí novým povelom a pravidlám. Možno budete musieť akurát vyladiť celý proces učenia, ale i to posilní váš vzťah.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, sme si istí, že tam na vás už čaká štvornohý kamarát, ktorému zmeníte svet!

dogs-4189517_1920

V ďalšom článku si povieme, ako sa nachystať na príchod šteniatka.

Späť na Blog Calibra