Spoločne preberieme:

Prečo je dôležité vedieť, čím kŕmim šteniatko a juniora

Správna strava psa patrí k najdôležitejším aspektom, ktoré určujú kvalitu jeho života. Nie nadarmo sa  hovorí „Si to, čo ješ.“ A platí to aj u zvierat, a obzvlášť u tých mladých, ktoré prechádzajú obdobím intenzívneho rastu a vývoja.

Existuje niekoľko spôsobov kŕmenia psa – surovou stravou (barf), varenou stravou alebo už hotovými komerčnými krmivami v podobe granúl či konzerv. V tomto článku sa bližšie pozrieme práve na kŕmenie granulami, ktoré sú najčastejšou voľbou chovateľov a majiteľov psov.

Správna výživa začína už u chovateľa a matky šteniatka

V prípade, že si beriete šteniatko z chovateľskej stanice, informujte sa u svojho chovateľa, čím kŕmi šteniatka i samotnú sučku. Kvalitné krmivo prispôsobené zvýšeným potrebám gravidnej fenky totiž ovplyvňuje správny vývin šteniat v maternici.
Ani samotným pôrodom to ešte nekončí – šteniatka prijímajú prvé týždne iba materské mlieko, najdôležitejším obdobím sú pritom prvé dva dni života, kedy kojaca sučka produkuje mledzivo (kolostrum). Toto mledzivo zodpovedá za proces získavania imunity a má vplyv i na črevnú mikroflóru šteniatok.

chowchow-448308_1920

Odporúčame

Calibra Dog Life Starter & Puppy Lamb

Life Doprava zadarmo Hypoalergénne

Hypoalergénne kompletné krmivo pre šteňatá do 3 mesiacov a gravidné či dojčiace suky s jahňacím mäsom a ryžou, ktoré obsahujú 90 % bielkovín živočíšneho pôvodu. Receptúra je zameraná na starostlivosť o dobré trávenie a podporu imunity.

47,35 €

Skladom > 10 ks

Okolo tretieho týždňa života sa začína s príkrmom – obvykle v podobe kašovitej stravy –  a postupným odstavením šteniat od materského mlieka. Ak chcete do budúcna kŕmiť granulami, informujte sa u chovateľa, či má v pláne učiť šteniatka i na tento typ stravy. Uľahčí vám to prechod na suchú stravu v novom domove.

Na začiatok sa granuly malým šteniatkam podávajú zaliate teplým vývarom alebo vodou, vďaka čomu budú mať kašovitú konzistenciu. Šteniatko by však už pri odchode do nového domova malo poznať a prijímať i suché granuly.

Po príchode domov odporúčame kŕmiť 1 – 2 týždne rovnakou stravou. Je teda dobrým zvykom, že chovateľ vám pribalí granuly, na ktoré je zvyknuté. I v prípade adopcie šteniatka z útulku sa informujte, na akej značke krmiva bolo odchované a zakúpte na prvé dni identické krmivo.

Prvé dni v novom domove sú totiž pre šteniatko náročné po psychickej stránke a už len na samotnú zmenu prostredia a nových ľudí môže zareagovať hnačkou či odmietaním potravy. Ak by ste v tomto období výrazne zmenili stravu, nevedeli by ste, či tieto reakcie vyvolalo nové krmivo alebo stres a psychická záťaž pri aklimatizácii na nový domov.

Aké sú požiadavky šteňaťa na výživu

Šteniatka a mladé psy majú oproti dospelým jedincom zvýšené požiadavky na stravu a prijatú energiu. Niet sa čomu čudovať, keďže počas svojho prvého roka života prekonajú svoju pôrodnú hmotnosť i niekoľkonásobne. Najrýchlejšia fáza rastu pritom prebieha medzi tretím a šiestym mesiacom. I po polroku svojho života ešte rastú – prírastky na váhe však už nie sú až také výrazné.

german-shepherd-dog-puppy-2357410_1920Šteniatka pre svoj rýchly rast a vývoj teda potrebujú zvýšené množstvo energievyvážený obsah minerálov a vitamínov. Pozor však na ich prekrmovanie a neustály prístup k potrave! Nadmerný prísun energie totiž vedie k príliš rýchlemu rastu, čo môže spôsobiť nesprávny vývoj kostry a ortopedické problémy (najmä u šteniat veľkých plemien).
Všeobecne platí – psy v raste udržiavajte štíhle a v dobrej kondícii. Guľaté brušká niekoľkotýždňových šteniatok rýchlo zmiznú, psi nám budú doslova rásť pred očami a pre ich správny vývoj je bez debaty vhodnejšie, ak majú štíhlu postavu. Nebojte sa, neznamená to, že nedorastú do tej správnej veľkosti a hmotnosti.

Okrem zvýšených nárokov na energiu je ďalším podstatným faktorom výživy vyvážený obsah vitamínov (pre rast je kľúčový najmä vitamín D) a minerálov (predovšetkým ideálny pomer vápnika a fosforu). Na toto výrobcovia kvalitného suchého krmiva myslia a zostavujú pre juniorov receptúry s vhodným obsahom týchto prvkov.

Z tohto dôvodu neodporúčame pridávanie vápnika zvlášť do stravy, a to ani v období výmeny zubov. Ak kŕmite kvalitnými granulami prispôsobenými potrebám šteniat a mladých psov (tradične označované prívlastkami Puppy a Junior), tak váš pes získa všetko potrebné vo svojej dávke krmiva.

Ako však spoznať, že ide o kvalitné krmivo pre juniora?

Pri výbere kvalitných granúl pre mladé psy sa môžete riadiť hneď niekoľkými faktormi:

 1. Dívajte sa na zloženie a hľadajte vysoký podiel mäsovej zložky – čerstvé alebo sušené mäso (môžete nájsť i ďalšie označenia ako mäsová múčka, proteín) musí byť na prvých miestach. Jednotlivé zložky sú totiž zoradené zostupne.
  Hľadajte zároveň jasne špecifikované druhy mäsa – namiesto nešpecifikovaných živočíšnych proteínov uprednostnite krmivá, ktoré obsahujú konkrétny druh – teda napr. kuracie mäso, losos, jahňací proteín a pod.
 2. Vyhnite sa nekvalitným zdrojom sacharidov - bavíme sa najmä o sóji a pšenici, ktoré patria i k častým alergénom. V prémiovej kvalite hľadajte napr. kukuricu (pre jej optimálny glykemický index, čo napomáha k udržovaniu ideálnej hladiny krvného cukru), v superprémiovej kvalite si obvykle môžete vybrať z receptúr s ryžou alebo bez obilnín (so zemiakmi alebo strukovinami).
 3. Orientujte sa i podľa analytických zložiek – pozerajte si pritom najmä na 2 hodnoty – výšku bielkovínvýšku tukov.
  Odborné štúdie uvádzajú vcelku rozsiahle rozpätie odporúčaného množstva proteínov – v literatúre nájdete spravidla hodnoty od 22 do 35 %. Samotné materské mlieko obsahuje 33 – 35 % bielkovín v sušine, túto hranicu tak nie je potrebné prekonávať.
  Všeobecne odporúčame vyššie množstvo bielkovín (30 % - 35 %) malým plemenám psov, u veľkých plemien to môže byť trochu nižšie, okolo 28 % bielkovín.dog-5504867_1920

  I množstvo tukov v granulách je u juniorov vhodné sledovať. Poskytujú nielen najrýchlejšie využiteľnú formu energie, ale sú aj zdrojom mastných kyselín, ktoré plnia dôležitú funkciu pre stav kože a srsti. Majú svoje nezastupiteľné miesto pri tvorbe hormónov, obnove svalov, nervov a využití dôležitých vitamínov, ktoré sú rozpustné práve v tukoch.
  V granulách pre aktívnych juniorov a šteňatá sa najčastejšie stretnete s hodnotami 15 – 20 % tukov.

  A čo často diskutovaný obsah vápnika a fosforu? Dôležité je nielen ich množstvo, ale i správny pomer. Vápnik pritom musí vždy prevažovať, ako ideálny pomer sa uvádza 1,2 – 1,4:1 v prospech vápnika.

Je potrebné orientovať sa i podľa veľkosti plemena?

great-dane-662814_1920Pýtate sa, či je nutné vyberať krmivo s označením small/medium/large breed? Alebo je to len marketingový ťah?
Medzi malými a veľkými plemenami psov je niekoľko rozdielov. V prvom rade, malé psy dospievajú rýchlejšie ako veľké plemená. Kým u takého yorkshirského teriéra či jack russela je rast dokončený už okolo deviateho mesiaca, u stredných a veľkých plemien sa bavíme až o veku v rozmedzí 15-18 mesiacov (gigantické plemená ako nemecká doga či bernardín fyzicky dospievajú dokonca až v 2 rokoch). Veľké plemená je teda vhodné kŕmiť junior receptúrami dlhšie a zaistiť im tak vhodné pomery minerálov a dostatok energie.

Odporúčame

Calibra Dog Life Junior Large Breed Lamb

Life Doprava zadarmo Hypoalergénne Monoproteín

Hypoalergénne kompletné granuly pre mladé psy (3-30 mesiacov) veľkých plemien (nad 30 kg) s jahňacím mäsom a ryžou, ktoré obsahujú 80 % bielkovín živočíšneho pôvodu. Receptúra je zameraná na starostlivosť o kĺby a podporu optimálneho rastu.

47,75 €

Skladom > 10 ks

Šteňatá veľkých plemien majú oproti malým psom i častejšie problémy pohybového aparátu. Súvisí to práve s ich veľkosťou a intenzitou rastu. Príčinami pohybových ťažkosti sú nielen genetické predispozície, ale i nevyvážený pomer vápnika a fosforu, prekrmovanie v období rýchleho rastu a nevhodné pohybové aktivity.

Vyvážená skladba stravy je teda jedným z kľúčových faktorov pre správny rast vášho šteňaťa. Junior receptúry pre veľké plemená (označované ako large breeds) myslia na to, že mladé veľké psy potrebujú zvýšené, nie však príliš vysoké množstvo energie. Cieľom je, aby pes nerástol príliš rýchlo a jeho kosti sa stíhali prispôsobovať pribúdajúcej váhe. Tieto krmivá spravidla obsahujú i vyššie množstvo chondroprotektív, ktoré pomáhajú k dobrému vyživovaniu kĺbov.

Odporúčame

Granuly rozdelené podľa veľkosti plemien sa líšia i svojou veľkosťou. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako nepodstatná vec, avšak i samotná veľkosť hrá svoju rolu.
Malé plemená môžu veľké granuly odmietať. Malé granulky sa im budú ľahšie prehĺtať a môžu tak zvýšiť ochotu prijímať tento typ stravy.
veľkých psov zas väčšie granuly zamedzia príliš rýchlemu hltaniu, počas ktorého do seba nasajú i veľké množstvo vzduchu. To môže spôsobiť nielen zaskočenie potreby či dusenie, ale i zvracanie potravy či dokonca nadúvanie žalúdka. V najhorších prípadoch to vedie až k torzii (prevráteniu) žalúdka, čo je život ohrozujúci stav.

Ako často kŕmiť?

V predchádzajúcich riadkoch sme upozorňovali na to, že prekrmovanie mladých psov môže viesť až k rozvinutiu pohybových ťažkostí. Váš pes by teda rozhodne nemal mať celodenný „bufet“ a neustály prístup k potrave.

Ako často však kŕmiť mladé jedince?
Ideálne je rozdeliť si to do niekoľkých fáz podľa intenzity rastu.
Ak je to možné, tak malé šteniatka do veku 12 týždňov je vhodné kŕmiť 4x denne, keďže majú ešte veľmi malý žalúdok.

Šteňatám v tzv. prekotnom raste, teda v najintenzívnejšom období rastu medzi 3. až 6. mesiacom, sa osvedčuje podávať stravu 3x denne. Od polroka je možné kŕmiť už iba 2x denne, ak však viete i naďalej zabezpečiť rozdelenie potravy do troch porcií, môžete v tom pokračovať. Nezabudnite však na to, že po jedení má zviera oddychovať.

Odporúčame

Myslite i na to, že rôzne maškrty a pamlsky je potrebné započítať do prijatej dennej dávky krmiva – zvlášť, ak nimi vo veľkom odmeňujete počas výcviku.
Môžete ich nahradiť i samotnými granulami – ak za ne bude psík ochotný pracovať. Časť krmiva sa dá využiť aj ako náplň do rôznych interaktívnych hračiek či čuchacích koberčekov. Pes sa pri tom zabaví, potrápi si hlavičku a v prípade čuchových hier sa i ukľudní – ideálne riešenie pre hyperaktívneho puberťáka počas dlhých zimných večerov! Dobrému jedlu zdar!

Späť na Blog Calibra