Prejsť k obsahu Prejsť k hlavnému menu Prejsť k vyhľadávaniu

Doprava zadarmo už pri nákupe nad 30 €!
U malých zásielok zvýhodnená cena Packety 2 €

Zavrieť

Ako kŕmiť malé plemená psov

30. marcca, 2023

rady a tipy

Len ťažko by sme v prírode našli živočíšny druh, pod ktorým sa skrýva toľko variácií ako v prípade psa. Stačí si vedľa seba postaviť čivavu a nemeckú dogu – človeku sa ani nechce veriť, že majú rovnakých predkov. V tomto článku sa zameriame práve na malé plemená psov a povieme si o zásadách ich kŕmenia.

yorkshire-maly-pes

Rýchle dospievanie a dlhý život

I takto by sme mohli v krátkosti popísať charakteristiku malých plemien psov (do 10 kg hmotnosti). Nie je nič výnimočné stretnúť 15ročného bišónka alebo toy pudlíka, vysokého veku sa dožívajú i malé plemená z radu teriérov. K dlhovekosti psa určite prispieva i vhodné kŕmenie.
Možno ste si všimli, že v Calibre ponúkame krmivá rozdelené nielen podľa veku, ale aj veľkosti psa. Povieme si, prečo tomu tak je a v čom sú malé plemená špecifické.

Juniorský vek

chihuahua-small-puppyMalé plemená psov dospievajú rýchlejšie než tie veľké. Najintenzívnejší rast majú za sebou už v polroku ich života a svoju dospelácku váhu dosiahnu spravidla ešte pred dovŕšením prvého roka. Vďaka rýchlejšiemu rastu môžete u nich prechádzať na adult krmivo pre dospelých už v ich 12tich mesiacoch. Dovtedy je vhodné kŕmiť juniorskými granulami pre malé psy, ktoré sú energetickejšie a zvládajú tak nároky rastúceho chlpáča.

Granuly pre malé psy sú ale vo všeobecnosti koncentrovanejšie na živiny než krmivo pre veľké psy. Obvykle obsahujú viac bielkovín a tukov. Je to nielen z dôvodu, že malé plemená spotrebujú viac energie na udržanie homeostázy (vnútornej regulácie celkového organizmu), ale súvisí to aj s tým, že majú malé kŕmne dávky. Udržiavanie optimálnej kondície a váhy je teda potrebné nielen v mladom veku, ale aj v dospelosti.

Na čo si dávať pozor u dospelákov

maly-pes-rysavyMalý tvor s veľkou dušou v obrovskom svete – i tak by sme mohli charakterizovať našich drobných chlpáčov. Malé psy musia minúť veľa energie na to, aby stíhali naše tempo a mnoho vecí je pre nich výzvou. Myslite tak na ich psychickú i fyzickú pohodu a udržiavajte ich optimálnu hmotnosť.

Ich krmivo by sa malo v prvom rade starať o dobré trávenie a podporovať ich imunitu. Plusom teda je, ak sú granule obohatené o pre- a probiotiká či zdraviu prospešné antioxidanty. Krmivo im už v malej dávke musí dať všetky potrebné živiny a dostatok energie.
Z kŕmnej dávky je potrebné odpočítať odmeny a maškrty, ktoré používate v priebehu dňa počas tréningov alebo len tak, za tie krásne psie oči, čo vedia nahodiť 😊 Inak by ste riskovali, že číslo na váhe bude vyššie a vyššie.

pug-mops-maly-pesMalé psy majú oproti veľkým plemenám častejšie problémy so zubami a ďasnami. Je to z toho dôvodu, že majú malé rozmery čeľustí a ich zúbky sú tam dosť natesno. Obzvlášť to platí pre plemená s krátkou lebkou. Porovnajte si napr. zhryz mopsa a border kólie – kým nožnicový zhryz borderky dáva dostatok miesta pre zuby, široká čeľusť mopsa neposkytuje dostatočne veľké medzery medzi zubami. Bonusom teda je, ak krmivo obsahuje kelpu či iné látky pre starostlivosť o ústnu dutinu. Skvelým riešením je, ak svojho malého psíka naučíte na mechanické čistenie zubnou kefkou.

Jeseň života u malého psa

Ako seniorov označuje spravidla psy staršie než sedem rokov. Vtedy sa začína spomaľovať ich metabolizmus, šetria viac energiou a odpočívajú.

Malé psy však žijú dlhšie než tie veľké. Ak sú v dobrej kondícii a nepriberajú, môžete ich aj naďalej kŕmiť granulami s označením adult (pre dospelé psy). Vy si poznáte svojho psa najlepšie – pokiaľ mu aktuálneho krmivo vyhovuje po všetkých stránkach, nemusíte mu ho meniť len kvôli tomu, že dovŕšil určitý vek 😊 Ako sa hovorí, vek je len číslo.

Granuly pre seniorov malých plemien nasadzujte vo chvíli, keď začne priberať na váhe. Ide totiž o menej energetické krmivo s nižším obsahom tukov i bielkovín. Môže mať i menšiu veľkosť, nakoľko sa u seniorov predpokladá, že nemusia byť plnochrupí.

yorkshire-terrier

Ak by sme si to mali zhrnúť, vo všeobecnosti sa u malých psov zamerajte na vysoko stráviteľné krmivá, ktoré budú mať vyhovujúcu veľkosť pre vášho drobca. Pridané antioxidanty a probiotiká podporia imunitu a dobré trávenie. Udržiavajte vášho psíka v optimálnej kondícii, doprajte mu dostatok pohybu i odpočinku. Veríme, že vás čaká mnoho spoločných rokov!

Späť na Blog Calibra